Mitä reseptejä maksamakkarasta?

AdAsterita

Näin loppukuusta alkaa taas kukkaro olla tyhjä.
Maksamakkarapötkö möllöttää jääkaapissa.

Oletteko keksineet tehdä siitä muutakin, kuin viipaloida leivälle?

15

3557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p.a.lauteilla

      Tuttu tilanne.Oon laittanu maksamakkaran kiukaalle folioon kun odottelen sen lämpiimistä kun sähköt ovat poikki.Maksamakkarassa on melko sikamainen haju joten samaan folioon voi annostella makaronia odottelemaan kypsymistä kiukaalla.
      Kypsymiseen saattaa mennä tovi sähkön puuttuessa mutta aina voi lainata rahaa ryyppykavereilta jos vaikka sauna-iltaa ja maksamakkaramakaronia sinapilla.

    • anonyymi_MakSaMakkaRasta

      Maksamakkarakeitto:
      1. Kiehauta 2,5 dl täysmaitoa.
      2. Lisää joukkoon muutamia purjosipuliviipaleita, 1/2 dl pakasteherneitä ja kourallinen cashew-pähkinöitä.
      3. Kiehauta ja lisää 20-30 grammaa voita tai margariinia.
      4. Viipaloi joukkoon 150 grammaa maksamakkaraa.
      5. Kiehauta ja mausta ruohosipulilla, mintulla, meiramilla, juustokuminalla ja muskottipähkinällä. Lisää suolaa maun mukaan.
      6. Kiehauta ja anna maun tasaantua 15-20 min.

      Keitto on valmis nautittavaksi. Helppoa, edullista ja hyvää !

      Ja yksinkertaisin ohje; keitettyjen pottujen sekaan Lidlin levitettä (0,27€/400g rasia) ja maksamakkaraa

      • AdAsterita

        Kiitos sinulle, luovuutta vain käyttöön!
        Ap


    • outosekoitus

      EN kyllä tollasta keittoa söisi. En.

      • anonyymi_MakSaMakkaRasta

        Kannattaa kuitenkin kokeilla tuota keittoa, on maku kohdallaan!


      • Ei keittoa ei maksamakkaraa. Sinne hävisi soseeseen kuin savu tuuleen.


      • Anonyymi
        anonyymi_MakSaMakkaRasta kirjoitti:

        Kannattaa kuitenkin kokeilla tuota keittoa, on maku kohdallaan!

        Tuskinpa.no,sianvatsaisille palstan tupauunoille maistuu mikä tahansa.


      • Anonyymi
        anonyymi_MakSaMakkaRasta kirjoitti:

        Kannattaa kuitenkin kokeilla tuota keittoa, on maku kohdallaan!

        Juu kannattaa kokeilla kaikkea huuhaata mitä kylähullut täällä ehdottavat.


    • Anonyymi

      Ruokaa maksamakkarasta, yhtä tyhmää kun ylämummo, ei niistä mitään enää tu.

    • Anonyymi

      Ruskeakastike ja siihen maksamakkaraa oli lapsuudessa herkkua. Ja perunoiden kanssa.

    • Voisin kuvitella tekeväni maksamakkarasta ja vaikka potaatista sellasen oman makkaran jonka ympärille pekonisiivuja kuoreksi. Sellaseksi feikkisuolikuoreksi. Tulis makua ja suomessahan on noita pottumakkaroitakin tehty. Mut ne työnnetty luonnonsuoleen. Mitenköhän pysyisi koossa jos tekisi pekonifeikkisuolikuoreen?

      • Anonyymi

        Pysyisiköhän yhä koossa jos työntäisi peräsuoleen??En uskalla tosin yrittää vaikka asia kiinnostaa olen arkajalka.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pysyisiköhän yhä koossa jos työntäisi peräsuoleen??En uskalla tosin yrittää vaikka asia kiinnostaa olen arkajalka.

        Jooo-o...mutta mitä makkaroihin tulee suomalaiset ovat vähän arkajalkoja luonnonkuorien suhteen. Ja kun miettii että ei mennä ajassa hirveän pitkälle taaksepäin kun osattiin ymmärrettiin ja toimittiin niin jos SUOMALAINEN ihminen jos mikä ja jos kuka tai turkulaisittain ketä osaisi NIMENOMAAN arvostaa luonnonkuorinakkeja. traumat ei ole koskaan hyviä ei missään muotoa eikä varsinkaan ruuan suhteen. Olen puristi tässä asiassa. Kouluruokailut toki muistan. Se oli sitä aikaa. Ja kouluruoka ei ollut kyllä hyvää. Siitä ei traumoja kuitenkaan jäänyt. Tilliliha kanaviilokki ilman sitä mustaherukkahilloa, vähän makuisampi jauhiskeitto ja tilliliha sekä pinaattiletut ovat oikein jeba. ja luulisin että suht edukkaitakin.


    • Anonyymi

      Kyllä on ruokaohjeita kerrakseen. Voi hlvata. Että tuollaista keittoa, ei todellakaan houkuttele.
      Maksamakkara on paras syödä sellaisenaan, vain leivän päällä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      76
      849
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe