Mitä reseptejä maksamakkarasta?

AdAsterita

Näin loppukuusta alkaa taas kukkaro olla tyhjä.
Maksamakkarapötkö möllöttää jääkaapissa.

Oletteko keksineet tehdä siitä muutakin, kuin viipaloida leivälle?

15

3581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p.a.lauteilla

      Tuttu tilanne.Oon laittanu maksamakkaran kiukaalle folioon kun odottelen sen lämpiimistä kun sähköt ovat poikki.Maksamakkarassa on melko sikamainen haju joten samaan folioon voi annostella makaronia odottelemaan kypsymistä kiukaalla.
      Kypsymiseen saattaa mennä tovi sähkön puuttuessa mutta aina voi lainata rahaa ryyppykavereilta jos vaikka sauna-iltaa ja maksamakkaramakaronia sinapilla.

    • anonyymi_MakSaMakkaRasta

      Maksamakkarakeitto:
      1. Kiehauta 2,5 dl täysmaitoa.
      2. Lisää joukkoon muutamia purjosipuliviipaleita, 1/2 dl pakasteherneitä ja kourallinen cashew-pähkinöitä.
      3. Kiehauta ja lisää 20-30 grammaa voita tai margariinia.
      4. Viipaloi joukkoon 150 grammaa maksamakkaraa.
      5. Kiehauta ja mausta ruohosipulilla, mintulla, meiramilla, juustokuminalla ja muskottipähkinällä. Lisää suolaa maun mukaan.
      6. Kiehauta ja anna maun tasaantua 15-20 min.

      Keitto on valmis nautittavaksi. Helppoa, edullista ja hyvää !

      Ja yksinkertaisin ohje; keitettyjen pottujen sekaan Lidlin levitettä (0,27€/400g rasia) ja maksamakkaraa

      • AdAsterita

        Kiitos sinulle, luovuutta vain käyttöön!
        Ap


    • outosekoitus

      EN kyllä tollasta keittoa söisi. En.

      • anonyymi_MakSaMakkaRasta

        Kannattaa kuitenkin kokeilla tuota keittoa, on maku kohdallaan!


      • Ei keittoa ei maksamakkaraa. Sinne hävisi soseeseen kuin savu tuuleen.


      • Anonyymi
        anonyymi_MakSaMakkaRasta kirjoitti:

        Kannattaa kuitenkin kokeilla tuota keittoa, on maku kohdallaan!

        Tuskinpa.no,sianvatsaisille palstan tupauunoille maistuu mikä tahansa.


      • Anonyymi
        anonyymi_MakSaMakkaRasta kirjoitti:

        Kannattaa kuitenkin kokeilla tuota keittoa, on maku kohdallaan!

        Juu kannattaa kokeilla kaikkea huuhaata mitä kylähullut täällä ehdottavat.


    • Anonyymi

      Ruokaa maksamakkarasta, yhtä tyhmää kun ylämummo, ei niistä mitään enää tu.

    • Anonyymi

      Ruskeakastike ja siihen maksamakkaraa oli lapsuudessa herkkua. Ja perunoiden kanssa.

    • Voisin kuvitella tekeväni maksamakkarasta ja vaikka potaatista sellasen oman makkaran jonka ympärille pekonisiivuja kuoreksi. Sellaseksi feikkisuolikuoreksi. Tulis makua ja suomessahan on noita pottumakkaroitakin tehty. Mut ne työnnetty luonnonsuoleen. Mitenköhän pysyisi koossa jos tekisi pekonifeikkisuolikuoreen?

      • Anonyymi

        Pysyisiköhän yhä koossa jos työntäisi peräsuoleen??En uskalla tosin yrittää vaikka asia kiinnostaa olen arkajalka.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pysyisiköhän yhä koossa jos työntäisi peräsuoleen??En uskalla tosin yrittää vaikka asia kiinnostaa olen arkajalka.

        Jooo-o...mutta mitä makkaroihin tulee suomalaiset ovat vähän arkajalkoja luonnonkuorien suhteen. Ja kun miettii että ei mennä ajassa hirveän pitkälle taaksepäin kun osattiin ymmärrettiin ja toimittiin niin jos SUOMALAINEN ihminen jos mikä ja jos kuka tai turkulaisittain ketä osaisi NIMENOMAAN arvostaa luonnonkuorinakkeja. traumat ei ole koskaan hyviä ei missään muotoa eikä varsinkaan ruuan suhteen. Olen puristi tässä asiassa. Kouluruokailut toki muistan. Se oli sitä aikaa. Ja kouluruoka ei ollut kyllä hyvää. Siitä ei traumoja kuitenkaan jäänyt. Tilliliha kanaviilokki ilman sitä mustaherukkahilloa, vähän makuisampi jauhiskeitto ja tilliliha sekä pinaattiletut ovat oikein jeba. ja luulisin että suht edukkaitakin.


    • Anonyymi

      Kyllä on ruokaohjeita kerrakseen. Voi hlvata. Että tuollaista keittoa, ei todellakaan houkuttele.
      Maksamakkara on paras syödä sellaisenaan, vain leivän päällä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      83
      3143
    2. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      138
      2758
    3. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      65
      2683
    4. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      6
      1993
    5. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      94
      1620
    6. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1356
    7. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      97
      1299
    8. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      107
      1109
    9. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      200
      1058
    10. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1034
    Aihe