Kukaan täällä ei ymmärrä anarkistista yhteiskuntaa

AnarkoSyndikalisti

Ihmiset luulevat, että anarkismi on sääntöjen puutetta. He luulevat, että anarkismi on raiskausta ja ryöstöä mutta tämä ei ole totta. Lukisitte ny edes wikipediaa niin tajuutte, että anarkismissa on monimutkaista teoriaa ihan niin kuin kapitalismissa ja sosialismissa.

Anarkismi on epäoikeudenmukaisten hierarkioiden poistamista ja demokraattisten hallinto elimien rakentamista niiden tilalle.

Annan nyt esimerkin anarkistisen yhteiskunnan muodostuksesta pelkästään sääntöjen ja päättämisen osalta. Poliisi, tiet ja ruoka ovat erillinen keskustelu mihin on kyllä argumenttinsa mutta nyt keskityn anarkistisen yhteiskunnan päätöksen tekoon ja sääntöihin.


Kansallisvaltio ei ole ainoa mahdollinen tapa muodostaa yhteiskunta, valtio ja yhteiskunnan hallitseva elin eivät ole sama asia. Anarkismissa yhteiskunnan asioista päättäisivät demokraattiset federaatiot. Ajatellaan, että Helsinki olisi anarkistinen yhteiskunta.
Kaupunki olisi jaettu kaupunginosiin, jokainen kaupunginosa olisi jaettu 4 vyöhykkeeseen, jotka muodostaisivat sitten yhden kaupunginosan. Kaupungin osan mielipide päätettäisiin demokraattisti kaupungin osan vyöhykkeiden kesken. Jokaisesta kaupungin osasta lähtisi 4 äänestettyä tai satunnaisesti valittua henkilöä 1 joka vyöhykkeeltä. He olisivat delegoituja eli heillä ei olisi oikeaa edustuksellista valtaa he vain veisivät muiden viestin perille. Sitten koko kaupungin kokouksessa delegoidut henkilöt kertoisivat mitä oma kaupungin osa oli mieltä tietystä asiasta, josta äänestettiin. Jokaiselta kaupungin osalta tulisi yksi ääni ja enimmistä voittaisi ja esitetty asia menisi läpi tai hylättäisiin.
Juuri tämän kaltaiset solut muodostaisivat federaation, joka sitten kommunikoisi muiden federaatioiden kanssa ja lopuksi suomen yhdistyneet federaatiot päättäisivät vaikka ulkopolitiikasta. Tärkeintä on silti se, että ihmiset itse hoitaisivat paikalliset asiansa.
Huom. Tämä oli vain esimerkki. Minulla on myös lukivaikeus, joten anteeksi kirjoitusvirheistä.

2

126

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anarkohuoraapuukotetaan

      Haista vittu. Anarkismi on paskaa!

      Delegoin federaatiosi kaltaistesi huoraperseiden tappamiseen.

      • AnarkoSyndikalisti

        Kommenttisi todistaa pointtini, kukaan ei ymmärrä tai ei halua ymmärtää anarkismia. Sen sijaan tullaan vaan kiro toisten keskusteluihin, vaikka haluun vaan argumentoida hyvässä hengessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      302
      1239
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      309
      1193
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      931
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      889
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      618
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe