Mutta ei ilman sinun tukea. Tehdään vihreistä Hgin suurin puolue yhdessä ja lopetetaan Kokoomus-MAFIAN toiminta siihen paikkaan, näin saataisiin asumisen hintakin rajusti laskemaan.
Ellette yhdy toivomukseeni, tulette armotta olemaan kokoomuskapitalistien armoilla, tässä lähes maailman kalleimmassa kaupungissa !!!
Muualla maassa suosittelen äänestäjille Persuja, sillä kokoomuksen Helsingin politiikka tulee rokottaman väistämättä maakuntia ja KEPU ei nyt ole mikään pelastus näissä asioissa, sillä KEPU ajaa AINOASTAAN maatalousbisneksen etuja. Kepu on varpaiden väliä myöten mullassa, eikä totta vie tavallisen ihmisen asialla. Omistavat toki metsätkin ympäriltäsi, siksi näet, miksi hömötiainenkin hävii. Orpoahan koko lintu kammotti, vaalitentissäkin !
Ellette yhdy toivomukseeni, tulette armotta olemaan kokoomuskapitalistien armoilla, tässä lähes maailman kalleimmassa kaupungissa !!!
Muualla maassa suosittelen äänestäjille Persuja, sillä kokoomuksen Helsingin politiikka tulee rokottaman väistämättä maakuntia ja KEPU ei nyt ole mikään pelastus näissä asioissa, sillä KEPU ajaa AINOASTAAN maatalousbisneksen etuja. Kepu on varpaiden väliä myöten mullassa, eikä totta vie tavallisen ihmisen asialla. Omistavat toki metsätkin ympäriltäsi, siksi näet, miksi hömötiainenkin hävii. Orpoahan koko lintu kammotti, vaalitentissäkin !
Vastaukset 33
Vanhimmat
Helsingin nimi voitaisiin muuttaa Sateenkaarikaupungiksi - Rainbow-city
- on se sen verta kummallinen paikka.
Sinne on pesiytynyt se kaikki roska, joka ennen vietiin saunantaakse.
Vihreät ovat kommunisteja ja siksi niitä äänestää punikit. Mikä todellinen vihreä asuu kaupungissa ja puhuu luonnosta ?
Sitä voit sitten miettiä mutta nyt KAIKKI VIHREITÄ HESASSA ÄÄNESTÄMÄÄN.
Ainoa puolue, joka voi suur-pääoman kusettajan kakon vallasta kammeta.
"demarista" ei ole siihen, hesassa !!!!
Vihreät on oikeistopuolue puoluekartallamme. Vihreä Pekka Haavisto oli tekemässä Caruna -kauppoja jossa sähkönsiirto myytiin ulkomaille. Vihreä Satu Hassi oli Vanhasen porvarihallituksessa allkirjoittamassa maanmyyntilakia ulkomaalaisille ja kepulaiset ja kokoomuslaiset maanomistajat pääsivät rahastamaan maillaan.
Minä äänestän perussuomalaista!
Kyllä vihreille, heiltä on jäänyt vielä myymättä pohjavetemme, vesijohtoverkostomme, tiemme ja ihmiset.
Vihreät ovat stalinisteja. Älä ikinä äänestä heitä.
Helsinkiläisyyteenkin sopii hyvin perussuomalaisuus.
Helsingissä ei vielä tarpeeksi homoja vihreiden vaalivoitolle. Monivärisiä liikaakin, mutta ei riitä, onneksi!
Vihreät saaneet helsingissä paljon pahaa aikaan. Liikenteen sotkemisesta alkaen.
Olla helsinkiläinen on olla homo ja ilmastohihhuli. Näin asiat ajatellaan Kehä III:n ulkopuolella.
Persutkin porvareina ajavat lisää maataloustukia koska persut on entinen SMP eli Suomen maaseudunpuolue (ns. pientalonpojat) joissa Veikko Vennamo Ja Eino Poutiainen kohkasivat.
Miten jollekin on päässyt syntymään ajatus, että vihreät olisi vasemmistopuolue? Ei todellakaan ole. Jos palataan historiassa niihin aikoihin kun Vihreät ovat olleet hallituksessa. Politiikka noudattelee isoissa asioissa hyvin pitkälle Kokoomuksen linjaa. Jos Vihreät ovat tulevassa hallituksessa, silloin tullaan näkemään todellista veropainopisteen siirtoa kulutusveroihin ja muihin tasaverohin ja -maksuihin. Juuri ne kurittavat pienituloista kaikkein eniten. Vihreät on täysverinen kaupunkipuolue. Voi niitä ihmispoloja, jotka asuvat maaseudulla vähän huonompien kulkuyhteyksien takana.
Vihreät sijoittuu puoluekartallamme oikeistoon. Vihreä Satu Hassi allekirjoitti Vanhasen hallituksen ministerinä ollessaan maanmyyntilain ulkommalaisille jotta kepulaiset ja kokoomuslaiset maanomistajat pääsivät rahastamaan maillaan. Pekka Haavisto oli tekemässä Caruna kauppoja jossa sähkönsiirto myytin ulkomaille.
Oikeisto ja vasemmisto on nykyään aika turhia käsitteitä. Suvakkiaatetta (sanon itse nsitä illiberalismiksi, koska liberaaliuden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä) löytyy tänäpäivänä eduskunnassa ja valtuustoissa niin vasemmistosta, vihreistä, demareista, kokoomuksesta, rkp:stä kuin keskustastakin. Eli noissa jokaisessa puolueissa on selviä suvakkeja jäseninään. Persut ja kristilliset ovatkin sitten konservatiivisempia.
Satu Hassi ei ole koskaan ollut Vanhasen hallituksen ministeri vaan Lipposeen. Väite, että olisi ollut Vanhasen hallituksessa, on vale. Hassi ollut ministeri Lipposen hallituksessa. Täällä vaan valehdellaan silmät korvat täyteen.
Satu Hassi mutta minä en.
Itse määrittelen jakolinjat niin, että vasemmistolaiset ajavat sen porukan asioita, jotka kuuluvat työväestöön ja/tai joutuvat elämään ainakin osin tulonsiirtojen varassa. Ansiotaso liikkuu jossain n. 4000 e/kk ja sen alle tienaavat. Äkkiä saattaisi ajatella, että oikeisto ajaa tuota parempituloisten asiaa mutta ei juuri niinkään. Nykyoikeisto ajaa selkeästi hyvätuloisten ja rikkaiden asiaa. Keskiluokan asiaa sinänsä tuskin ajaa kukaan ja toisaalta taas kaikki yhdessä (pakonomaisesti ja kevyellä otteella). Toisaalta taas eipä taida SDP:kään kovin terhakasti ajaa köyhien asiaa, joten sanoisin, että kaksi ryhmää on jäämässä ainakin osin tuuliajoille. Moraalisesti näistä ryhmistä asiansa-ajaa tarvitsisi juuri kipeimmin köyhällistö.
Niin ja mikä ryhmä on kaikkein huonoimmassa asemassa osattomuutensa suhteen on maaseudun köyhät. Siitä ryhmästä 5-veisaa niin KePu kuin kaikki muutkin poliittiset liikkeet. Maaseudun kurjallisto kelpaa ainoastaan veronmaksajaksi vailla juuri mitään vastinetta.
Pääkaupunkiseutu raivataan luonnonpuistoksi, kun Vihreät nappaavat ehdottoman enemmistön. Muistoksi kulutushulluudesta jätetään Nykytaiteen museo.
Ei kun juuri toisin päin. He ovat lisäämässä asuinalueita mm. keskuspuistoon.
Arvokonservatiivisena itähelsinkiläisenä tulen olemaan äänestyskäyttäymiselläni olemaan vastavoima Helsingin suvakkien ja niiden politiikan kärkenä Vihreän puolueen, sillä olen äänestänyt jo kaksissa ja nyt kolmannenkerran Perustuslaillisia. Henkilö on vielä hakusessa ehkä nainen.
nuo per-ke-leen enkelit, vihreät suvakki-vajakit pitäisi työntää isisin sekaan. ovat ihan sekoja jo eläissään.
Mikä on se mekanismi, jolla vihreät laskevat asuntojen hintoja? Nythän niitä jaetaan ilmaisiksi pakolaisille ja kun vuokratuloja ei tule, on muilta otettava yhä enemmän.
Jos vihreät pääsevät valtaan niin mitä he seuraavaksi myyvät tieverkon?
Mukava seurata vihreitä kun joutuvat kannattamaan hiilivoimaa ja ydinvoimaa
>> Pekka Haavisto IL:n tentissä: ”Vihreät ei ole vasemmistopuolue”
Okei, sopii ehkä hesalaisille mutta ei sittenkään ehkä minulle. Nuokun saattavat myydä nahkansa vaikka kokoomukselle !
Ehdin käydä jo Perusuomalaisia äänestämässä Helsingissä. Kai se oli sallittua.
Hullu, persut on äo 80 roskasakkia.
Vielä tulee aika kun Persut on puolueena kielletty.
Enpä huomannut minkään lupaa kysyä, niinpä persuille meni minunkin ääneni. Täytyy nyt toivoa että saa nuo sipilän aikaan saamat vahingot korjattua.
#68 vie vihreidenkin äänet.
Vihreiden sinnetänne toilailut näkyy jo.
Pohjois-Helsinki liikennemotissa. Hämeentiestä tehdään vesiliikenneväylää. Fillaribaanat aina lumettomia, Lähiöiden asuinkadut kulkukelvottomia hoitamattomuuden vuoksi.
Rinne sanoi toissapäivänä, että jos hän on pääministeri, hallitukseen tulevat ainakin vihreät ja kommunistit, demarien ohella. Ei hyvältä näytä Suomen tulevaisuus.
Vihreät ovat tehneet kokoomuksen kanssa diilejä iät ja ajat. Ei vihreitä kutsuta turhaan kokoomuksen puisto-osastoksi.
Jos haluatte vihreyttä ja kokoomukselle vastavoiman, niin tottakai äänestätte vasemmistoliittoa.
Eiks niin? Kaikki nyt äänestämään joukolla vasemmistoliittoa, ja kammetaan sekä kokoomus että kokoomuksen puistojaosta historiaan. JEE!