Suomessa riittää tätänykyä ilmastoskeptikon maineen saamiseen se että käyttää termiä "ilmastohöyhötys". Mutta jos tarkkaan olette kuunnelleet Halla-ahoa ei hän missään kohdassa ole kyseenalaistanut nykyistä ilmastomantraa jossa ihminen olisi aiheuttanut ilmastonmuutoksen. Halla-aho ei esim ole maininnut että ilmastonlämpeneminen saattaisikin olla luonnollinen trendi joka alkoi jo 1800-luvun lopulla ja joka on samanlainen lämpeneminen joka tapahtui viimeksi keskiajalla 900-luvulta aina 1200-luvulle.
Halla-aho ei uskalla kyseenalaistaa ilmastonmuutosta
ilmastokriitikko
28<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Muut+puolueet+silmät+kuin+lauhkeilla+lampailla+toistamassa+vihreää+liturgiaa+ovat+avanneet+noin+25%+aukon+äänestäjien+keskuudessa+jotka+kyseenalaistavat+nykyisen+ilmastonmuutoksen.+Ja+tähän+Halla-aho+iski+mm.+eilisillan+tentissä.+Mikä+ällistyttävintä+sama+Halla-aho+itse+tunnustaa+uskovansa+ihmisen+aiheuttamaan+ilmastonmuutokseen.+Hän+ei+edes+maininnut+että+esim+vain+osa+ilmaston+lämpenemisestä+voisi+johtua+ihmisen+toiminnasta+ja+osa+on+luonnollisen+lämpenemisen+seuraus.
Halla-ahon mukaan Suomi on niin pieni maa, että sen ei tarvitse toimia ilmastonmuutosta ja maahanmuuttoa vastaan.
Halla-ahon mielestä ihminen on aiheuttanut ilmastonmuutoksen, ilmastonlämpenemisen. Tässä suhteessa hän on täysin samassa nipussa vihreiden, vasureiden, sipiläläisten, stubbilaisten ja demarivihreiden kanssa.
Suomessa ei ole poliittista kotia niille jotka kyseenalaistavat nykyisen ilmastomantran.
Se oli pieni myönnytys, mutta koska hän ei päässyt tarkemmin perustelemaan lausuntoaan, siitä ei vielä voi poliitikkoa nostaa ristille.
Se nuorten "vapaaehtoisen vanhustyön palkkojen" ohjaaminen "ilmastorahastoon" oli kyllä ihan mätäkuun juttu - tuontyyppisillä kosiskelevilla ajatustekeleillä ei ketään innosteta.
Vai että ilmastorahasto luomaan taas näennäisvirkoja jollekin propagandaporukalle....mitähän siinäkin olisi itua!
VÄESTÖN HALLITSEMATON KASVU AFRIKASSA JA INTIASSA ON SUORAAN ALISTEINEN ILMASTONMUUTOKSELLE.
Hallitsematon synnytys noissa maanosissa on saatava ensin kuriin ja sitten vasta....................
Länsimaat ovat itse aiheuttaneet väestöräjähdyksen kehitysavullaan?
Maailmanhistoriassa on tapahtunut suuriakin ilmastonmuutoksia ilman mitään ihmisen vaikutusta. Esim ilmaston kylmeneminen noin 30 000 vuotta sitten johti noin 20 000 vuotta kestäneeseen jääkauteen jolloin mm. Euroopassa oli nykyistä 7-10 astetta kylmempää.
Toisaalta jääkauden jälkeen ilmasto lämpeni voimakkaasti ja 6 000- 7000 vuotta sitten Suomen Lapissa ilmasto oli 2.5 astetta nykyistä lämpimämpi.
Ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos on aikamme suurin valhe.
paskaan_Kokoomuksen poliitikot kaatoivat rahaa kun Al Gore kierti yksityisjumbolla ympäri maailmaa pitämässä palopuheitaan joiden tuntihinta oli miljoonia.
Suomi hoitanut ilmastomuutoksen vaativia toimenpiteitä paremmin, kuin yksikään toinen EU:N maa. Nyt on vuoro todellisten paskaajien hoitaa asiat meidän tasolle. Halla-aho on tässäkin asiassa ihan oikeassa.
No todella on Suomi hoitanut asiansa hyvin, se voi odotella ihan rauhassa toisten pääsyä edes lähelle Suomen ilman puhtautta. Se autoilijoiden syyttely on turhaa Suomessa on autojen katsastukset päästöjen osalta olleet käytössä jo hyvin pitkän ajan. Monessa väkirikkaassa persläpimaassa ei ole mitään autojen katsastuksia päästöille. Että silleen.
ILMASTO ON TÄRKEÄÄ MUTTA KEHITYSMAAT KUIN KIINA JA INTIA VÄESTÖ SUURTA JA
KEHITYS HEIKKOA .
sinne tulee mennä tarjota uutta teknologia saasteet jätteet kuriin PUHDASTA VETTÄ KAIKILLE.
koko maailman sivun on ollut luonnonmullistuksia nyt JOTKUT HALUAA RAHASTAA ASIALLA.
OIKEIN ON JÄITÄHATTUUN.
YLE+vasta+uutisoi+että+Kiina+meinaa+kasvattaa+kivihiilen+käyttöä+30%+vuoteen+2030mennessä.+Se+on+aivan+sama+mitä+täällä+tehdään,+se+ei+vaikuta+Kiinan+tekemisiin+millään+tavalla.+Se+on+typerääkin+typerämpi+ajatus,+että+tietenkin+muut+maat+seuraavat+perässä,+kun+Suomi+vähentää+co2+päästöt+minimiin.+Nuo+asiat+eivät+korreloi+mitenkään+keskenään,+mutta+suurimmalta+osalta+suomalaisista+puuttuu+täysin++kyky+ymmärtää+sitä+asiaa.
Halla-aho tietää, että ilmasto muuttuu. Ei YK eikä EU eikä mikään muukaan instanssi voi estää ilmaston muuttumista, tai säädellä maapallon lämpötilaa ihan puolen asteen tarkkuudella.
Tähän Jussi ei usko, eikä kukaan muukaan järkevä ihminen. Jussi ja järkevät muutkin ihmiset voivat kyllä myöntää, että ihmisellä VOI olla pienenpienenpieni osuus muutokseen. Mutta sitä on oikeastaan mahdoton mitata. Ihmisen viaksi ei voi panna ainakaan seuraavia luonnonilmiöitä, jotka vaikuttavat ilmaston muutokseen:
Tulivuorenpurkaukset ja maanjäristykset, valtavat vuosittaiset metsäpalot ympäri maailman.
Yksi kunnon töräys tulivuoresta tuo ilmakehään hiilidioksidia, rikkiä, ym. enemmän kuin ihmisten liikenteen aiheuttamat päästöt vuositasolla.
Supertulivuorenpurkaus aiheuttaisi ilmaston viilenemisen kymmeniksi vuosiksi.Purkautuessaan supertulivuori päästäisi sisuksistaan ilmaan valtavan pilven, joka saisi aikaan maailmanlaajuista tuhoa. Purkaus voisi aiheuttaa jopa ydintalven, eli purkaustuotteet pimentäisivät auringon valoa laskien maapallon pintalämpötilaa. Lämpötilan lasku olisi noin neljä celsiusastetta.
Denialistihörhöt kiipeilevät taas seinille. Oma kantani on samanlainen kuin H-a:lla. Ihminen vaikuttaa ilmastoon, mutta täällä Suomessa ei auta mitään se, että me ajamme teollisuutemme Kiinaan. Yhtä lailla se sielläkin sitten päästelee hiilidioksidia siihen samaan ilmakehään. Toimivia ratkaisuja, ei hörhöilyä.
No ihan vaan muistutuksena Suomessa on kaikkia autoja noin 3,2 miljoonaa autoa ja maailman autokanta noin reilut 3 miljardia autoa. Suomessa väkiluku 5,5 miljonaa ja maailman väkiluku noin 7,6 miljardia ihmistä. Kumpikin määrä osoittaa miten pieni vaikutus on Suomella maailman päästöihin suhteellisuuden tajua nyt peliin.. Että silleen.
Kulutus ei voi vain kasvaa loputtomiin, ihmisiä pitää olla tulevaisuudessa vähemmän tällä pallolla, siinä mielessä on ihan ok, että ilmastonmuutos sekottaa pakkaa vaikka 2100-luvulla.
Esim. 1900-luvun alussa sähköautoja jo kehitettiin, mutta kapitalistinen talousjärjestelmä, isot kihot esti sen, koska öljystä saadut varat olisi jääny tienaamatta. Nykyään olisi ihan eri tason sähköautot jos niitä olisi kehitetty viimeiset 100 vuotta ja varmasti tällä olisi ollut vaikutusta nykyiseen ilmaston lämpeämiseenkin.
Ja öljy olisi jäänyt pumppaamatta vai..?
Kun vaalit on ohi, niin vasemmiston ym ilmasto meuhkaaminen loppuu siihen. Todellisiin ongelmiin on puututtava ei pölhö-populismilla mennä pitkälle.
Ei edes Jussi ole niin tyhmä että kyseenalaistaisi ilmastonmuutoksen. Hän jättää tämän tehtävän ja ääntenkalastelun tällaiseen paremmin soveltuville alaisilleen, ja niitähän riittää., valitettavasti.
Ilmastotempausten todellinen syy????
https://ilmastotiede.wordpress.com/2019/03/28/extinction-rebellion-ilmastotempauksissa-ei-ole-kyse-ilmastosta/
Eihän sitä voi täysin kieltää, etteikö ihmisten tekemiset mitään vaikuta. Jos Halla-aho kieltäisi sen kokonaan, niin muut saisi siitä lyömäaseen. Maltillinen kanta asiaan on täysin paikallaan. Mutta ei siitä tosiaankaan kannata hössöttää, vaan ottaa se vakavasti, mutta ei tapaa olemassa oloa sillä.
Taas palstalla valhetrollit suoltavat valheitaan. Jussi sanoi ettei kiistä sitä, eikö ihminen jotenkin vaikuta ilmaston lämpenemiseen. Tämän hän perusteli sillä, että asiantuntijoiden mukaan niin on. Hän antoi selkeästi ymmrtää, että poliitikkona hänen on otettava huomioon se mitä tutkijat ja tutkimukset kertovat, eikä hän voi sellaista tietoa ryhtyä kiistämään, koska ei itse ole alan tutkija.
Jussi ei missään kohtaa sanonut, että ihminen yksin muuttaisi ilmastoa, tai että ihmisell olisi suuri merkitys asiassa. Sanoi vain, että Suomen kokoisella kansalla ei ole todellista merkitystä siihen, miten ilmasto globaalisti muuttuu.
"Jussi sanoi ettei kiistä sitä, eikö ihminen jotenkin vaikuta ilmaston lämpenemiseen..."
Sanoikohan ihan noilla sanoilla? Minulle jäi se muistikuva että Halla-aho sanoi ettei hän kiistä ihmisten osuutta ilmastonlämpenemiseen. Tässä nyt vain on sellainen juttu että sellaista uskottavaa mittaria ei ole keksitty jolla pystyttäisiin edes toteamaan mikä osuus lämpenemisestä johtuu ihmisestä ja mikä ei. Kyseessä on USKONASIA. Ilmastonmuutos on teologinen kysymys.PISTE.
Ei sitä voi ääneen sanoa, ettei ihmisen tekemisillä ole juuri ollenkaan vaikutusta ilmastonmuutokseen, syntyisi helvetinmoinen haloo ja sanomisia vielä muuteltaisiin valevaltamediassa.
Yrittäkää jo käsittää että Halla-aho on opportunisti siinä kuin muutkin.