Moraalinen kehitys Euroopassa, tapahtuuko sitä?

Euroopan poliisiviraston Europolin edustaja Jari Liukku kertoo, että järjestäytynyt rikollisuus lisääntyy Euroopassa.

https://yle.fi/uutiset/3-10712192

Nykyaika ruokkii addiktioita - Kilpailu ajaa ihmiset kehittämään riippuvuuksia

https://yle.fi/uutiset/3-6962929

Ajatuksia?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Avaaja on hyvä esimerkki siitä miten uskonto voi myrkyttää ihmisen mielen. Toisessa ketjussa tämä ylevä kristinuskon mallioppilas puolusti naisen kivittämistä hengiltä.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/15592604/katoliset-toimijat-ateistien-arvioissa#comment-97007509

20. Mutta jos syytös on tosi, jos tytössä ei tavattu neitsyyden merkkiä, silloin vietäköön tyttö isänsä talon ovelle, ja kaupungin miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi

>>aloittaja_ Olennaisinta tässä on kuitenkin se, miksi noin tuli tehdä.

Huomaatko miten puolustelet naisen kivittämistä hengiltä isänsä ovelle? Tässä on PARAS esimerkki siitä miten kristinusko on myrkyttänyt mielesi. Yritä nyt ymmärtää? Puolustelet naisen kivittämistä hengiltä jos tämä ei vuotanu verta ensimmäisellä kertaa koska kuvittelet sen olevan jonkin jumalaolennon tahto.

Meille sekulääreille humanisteille on itsestäänselvää että naisen kivittäminen hengiltä on kammottava ja moraaliton teko. Koskahan avaajan moraali kehittyy samaan pisteeseen.

1Äänestä
  • Muutin mieltäni tuosta asiasta. Kivitys on järjetön rangaistus.

    Äänestä

  • >>Muutin mieltäni tuosta asiasta. Kivitys on järjetön rangaistus

    Jumalasi on siis järjetön käskiessään kivittämään naiset jotka eivät vuotaneet ensimmäisellä yhdntäkerralla verta? Hyvä, olen asiasta täsmälleen samaa mieltä.

    Ja kun kerran jumalasi käskee järjettömiä ja moraalittomia asioita niin kristinuskon arvopohja murentui kertaheitolla. Hyvä että viimein tajusit :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tilastoja_moraalista kirjoitti:

Euroopan poliisiviraston Europolin edustaja Jari Liukku kertoo, että järjestäytynyt rikollisuus lisääntyy Euroopassa.

https://yle.fi/uutiset/3-10712192

Nykyaika ruokkii addiktioita - Kilpailu ajaa ihmiset kehittämään riippuvuuksia

https://yle.fi/uutiset/3-6962929

Ajatuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu