Torstaisessa Halla-ahon puhe- ja haastatteluohjelmassa YLE:n toimittajat tekivät parhaansa nujertaakseen Jussi Halla-ahon, joka puolusti analyyttisesti, terävästi ja järkiperäisesti esittämiään mielipiteitä. Halla-ahon ei annettu puhua vastaustaan loppuun asti, kun jo suollettiin uutta kysymystä / puhuttiin muulla tavoin päälle. Toimittajien käytös oli niin posketonta, että yleisöstä alkoi jo kuulua huutoja, joissa arvosteltiin toimittajia siitä, että puhuvat haastateltavan päälle. Ilmeisesti Perussuomalaisten politiikka on raskaasti vastustettua Suomen nykyisessä linjassa ja kun näin on, niin YLE:hän siinä aina on ensimmäisenä huutotorvena puolustamassa maan epävirallista virallista linjaa.
Kyllä on Suomi poikennut kauas sananvapauden periaatteesta.
Kyllä on Suomi poikennut kauas sananvapauden periaatteesta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä, se miestoimittaja toimi väärin.
nyt on Alfa TV:ssä vaalipaneeli, hyvin toimitettu!
Oli tosiaan toimittajilta aika typerää käytöstä. Ei annettu vastata kun huomattiin, että tulee asiaa ja jäävät alakynteen. Kysymyksen perään tykitettiin heti uutta kysymystä juuri kun Jussi pääsi vasta "vauhtiin".
Ylen toimittajat suosii sossuja ja vassareita sekä viherpiiperöitä,heille luvattu että saavat pitää suojatyöpaikkansa kun eivät kysele "vaikeita" em. kolmikolta!
VARO+ERITYISESTI+YLEN+AJANKOHTAISUUTISIA
Varo+vaalihuijareita
YLE+ON+SUURIN+VAALIHUIJARI+(Yhteiskuntapolitiikka)+
Riikka+Purra+PS-Uusimaa+nro+67
kertoo+Ylen+viherpunaisten+"faktantarkistamisesta"+eli+huijauksesta+(kaikki+verorahoilla+ilman+vaaraa+potkuista)
"Kuka+tarkistaisi+median+faktat!
Eniten+virheisiin+viime+vaalien+faktantarkistamisessa+syyllistyi+Yle.+
Tapauksia,+joissa+Yle+rikkoi+vähintään+yhtä+faktantarkistamisen+kriteeriä,+oli+58+%+Ylen+tarkistamista+väitteistä!+Alma+33+%;+HS+20+%.+(Yhteiskuntapolitiikka)"+
teen+vaalityötä+maisteri+Purran+valitsemiseksi+eduskunaan,+Hahon+oikea+käsivarsi,+Uusimaa
yle on täysin vassarien äänitorvi!
YLE yrittää vaikuttaa vaaleihin vaikka se syyttää mieluusti muita esim valtiolta vaalivaikuttamisesta! Mutta sen toimittajat kuuluukin lähinnä tähän sateenkaariporukkaan.
Yleltä törkeää käytöstä, mutta mitä muuta voi äärisuvakkitoimittajilta odottaa. Kun on adersson tai rinne niin kyllä toinen ääni kellos. Tälläiselle kanavalle pakkokerätään kansalta rahaa???????????
YLE verolla joudumme kaikki kannattamaan sossujen ja viherpiiperöiden vaalityötä, vastoin tahtoamme,Onko tämä oikein ja tasapuolista?
Tässä ylenantajien oksettava johtohahmo.
https://yle.fi/uutiset/3-10162956
Yle kutsui värillisen kommunistin valittamaan että
hänelle
siis kommunistille, karjalan/petsamon miehittäjien tukijalle
lähetetään vihapostia
skdl-vasliitoo pahin ryvettynyt suomalaisvastainen puolue ja värillinen ihmettelee Ylessä
miksi häntä vastustetaan kun hän tukee kremlin lakeijojen puoluetta
Yle:n toimittajat yrittivät vaientaa Halla-ahon puheenjohtajatentissä, joka meni Halla-aholta siitä huolimatta hyvin. Varsinkin miestoimittajan asenteellisuus kuulsi haastattelussa selvästi läpi. Videota katsottiin Sipilän jälkeen seuraavaksi eniten ja samanaikaisesti perussuomalaisille mitattiin nousevaa kannatusta mielipidemittauksissa. Yle poisti Halla-ahon videon kokonaan listoiltaan. Tämä herätti vastalauseryöpyn sosiaalisessa mediassa, ja YLE joutui laittamaan videon pikavauhtia takaisin. Härskiä toimintaa valtamedialta, jonka pitäisi olla jotenkin tasapuolinen, koska yle-veroa joutuu maksamaan puoluekannasta riippumatta. Ei ole oikein, että vihervasemmiston linja näkyy niin selvästi YLE:ssä. Tällainen puoluellisuus herättää epäluottamusta koko mediaa kohtaan. Ei ihmisiä voi ohjailla tällaisella besserwisser- asenteella, ja tämä on demokratian vastaista.