Olen nuori nainen ja olen ollut pari suhteessa nelisen vuotta ja sain pari viikkoa sitte tietää että kumppani oli pettänyt minua kerran noin kaksi vuotta sitte. Asiasta ollaan keskusteltu paljon ja olen saanut tietää asiasta melkein kaiken. Olen pohdiskellut asiaa paljon ja olen päätynyt että haluan antaa pari sulhteelle uuden alun ja haluaisin tietää kuinka kauan on muilla kestänyt antaa anteeksi pettämistä?
Pettämisen anteeksi antaminen
Uskalias
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minä ottaisin eron heti ensimmäisestä kerrasta.
Kerran pettänyt ja kiinni jäänyt ja saanut anteeksi... luultavasti pettää jatkossakin. Tunnustaa ainoastaan sellaiset teot; joita ei pysty millään verukkeella kiistämään. Näin se yleensä menee, ja kaiken lisäksi... sinä olet epäluuloinen, se ainakin vielä tulee syömään suhdettanne.
Mä kyllä lähtisin ja jättäisin petturin... mennyt on mennyttä; etkä sä merkinnyt hänelle tarpeeksi koska vierasta käytti halujensa tyydyttämiseen. Mietipäs asiaa järkeillen.
Tosin tämä on mun mielipiteeni mutt vastasin, kun kysyit muidenkin mielipidettä.
Sulla itselläsi pitää olla oma mielipiteesi asiasta, eikä meidän muiden mielipiteiden pidä antaa ratkaista. Teidän suhteenne on teidän välinen asia. Tsemppiä sulle.
Paljon riippuu puolisostasi. Jos sinusta tuntuu että pystyt rakentamaan luottamusta uudelleen hänen kanssaan, niin se voi onnistua. Pettäminen on toisaalta vakava teko, mutta suhteutettuna ei ylitsepääsemätön. Mutta jos kumppanisi välttelee, peittelee, pakoilee tai yrittää vaientaa koko jutun, niin et voi korjata luottamusta, etkä näin ollen pysty antamaan hänelle anteeksikaan. Jos hän taas kestää hätäsi, syytöksesi ja ristiriitaiset tunteesi mitkä juttu on herättänyt sinussa, eikä pakoile vastuutaan, niin anteeksi antaminen voi olla mahdollista.
Ei se mulukku oo siitä yhtään kulunu, vaikka kävi välillä vierasta morjenstamassa!
Päinvastoin, lisää vipinää kotisängyssä!
Omakohtainen kokemus!
Oma maistuu sitte taas paremmalta, ku on saanu viersta ja huomannu, ettei sen paree ollu!
Entä jos vieras oli paree kuten yleensä on?
Ei anteeks antaminen ole mikään ratkaisu, joko jatkatte tai ei. Jatkaminen ei ole helppoa ja puhun kokemuksesta mutta voishan sitä pahemminkin olla.
Mennyt on mennyttä! Nykyhetki ja tulevaisuus ratkaisee. Jos näyttää lupaavalle niin miksi pilata sitä vanhan jauhamisella.
Erään tuttavapariskuntamme mies jäi kiinni itse teosta "lähetyssaarnaamasta" rantahietikolla juhannusyönä. Rouva kohmettui muutaman metrin päähän. Saarnaaja kimposi pystyyn. Käännytettävä pakeni lepikkoon ja saarnaaja perässä.
Seuraavana päivänä tunnelma oli hyinen.
Kyseessä oli pitkäaikainen tuttavapari jotka olivat olleet naimisissa muutaman vuoden ja heillä oli parivuotinen lapsi.
Kaikki merkit kertoivat, että vuosienkin jälkeen rouva maksatti saarnauksen lunnaita teetättämällä saarnaajalla kaikki kotityöt. Mitä muuta niin sitä en tiedäkään.
Hyisen täydellinen hermojen hallinta.
Minun vaimoni olisi pimahtanut täysin ja häipynyt keinolla millä tahansa.
Anteeksi voi antaa, muttei koskaan unohtaa.
Joka kerta kun asia tulee mieleen tai näet sitä naista,
satuttaa yhtä kovasti.
Haaste ei ole anteeksi antaminen tai yhdessä oleminen, seksin harrastaminen on. Kun olet siinä kohdassa kun pitäisi työntyä sisään ja mielikuva tulee päähäsi että se toinen mies on pannut vaimoketta niin siinä se jortikka nuupahtaa ja halut saman tien. Aivan sama antaako anteeksi vai ei, ei mitään hyötyä, pitää vain sopeutua totuuteen.