Nyt vaikuttaa siltä, että 90% työpaikoista "jaetaan" ns. vuokratyöfirmojen kautta. Onko olemassa tilastoa siitä, minkä ikäisiä työntekijöitä he palkkaavat? Montako % on yli 40v, montako yli 50v ja montako yli 60v?
Miksikö kyselen? Olen nyt hakenut 15 eri firman kautta yli 100 työpaikkaa ja vain pari firmaa on vastannut ja pyytänyt käymään, (joskin toinen näistä "perui" haastattelun, kun "näki", minkä ikäinen olen, kertoi päällekkäisestä buukkauksesta, ja lähti pois).
Vuokratyöpaikkojen ikärakenne
7
244
Vastaukset
- paska.liksa
Vuokrafirmoja kannattaa karttaa kuin ruttoa.
Ei niistä ole kuin pelkkää haittaa duunarille. - reiluudenmarkkinat
Vuokratyönantaja vuokraa poolistansa "omistamiansa" vuokratyöläisiä. Kun vuokratyöläisen ominaisuudet kelpaavat tilaavalle firmalle tehdään sopimus ( vuoraava firma/tilaajyritys) . Vuokratyöläinen liisataan maksua vasten. Vastenmielistä touhua. Riistoa,
- Hyvää_vain_puheissa
Ei ole yksikään vuokratyöfirma vielä vastannut tähän kysymykseen... Ilmeisesti totuus on tarua ihmeellisempää, eli heillä ei ole palkkalistoillaan tuohon 40 - 60 kuuluvia duunareita?
- alanvaihtaja
Minä olen vähän päälle nelikymppinen "alanvaihtaja" ja viimeisen kymmenen vuoden aikana ollut töissä kolmen eri vuokrafirman kautta, enkä nyt niin kauhean huonoa sanottavaa keksi. Aina olen saanut töitä, joko lyhyempiä keikkoja tai pääsääntöisesti "toistaiseksi" tehtävää 40 tunnin työviikkoa. Ja usein vuokrafirman kautta ollaan ns. "koeajalla", jonka jälkeen asiakasyritys palkkaa hyvät työntekijät omiksi työntekijöikseen. Suurimmat kipupisteet ovat liittyneet erilaisiin palkanlisiin, joiden oikeellisuus on huolellisesti tarkistettava palkkalaskelmasta ja ja melko usein soitettava palkanlaskijalle ja pyydettävä korjaamaan virheet.
Eihän nuo nyt niin kauhean suuria palkkoja ole, mitä vuokrahommissa tyypillisesti maksetaan, tälläkin hetkellä n. 15 €/h. Mutta isommat vuokrafirmat ainakiin maksavat TES:sin mukaista palkkaa eivätkä yritä avoimesti kusettaa ellei noita edellä mainittua väärin maksettuja lisiä lasketa. Tosin työkavereina on usein paljon virolaisia, vemäläisiä, vietnamilaisia jne. joiden mahdollisesta kusettamisesta en osaa sanoa. Aiemmin tein myös hommia "tarvittaessa työhön kutsuttavana" ja se oli kyllä paljon stressaavampaa vaikka palkka ajoittain olikin parempi kaikkine korvauksineen. - Anonyymi
Eli yhteenvetona: YKSI yli 40 vuotias työllistetty vuokratyöpaikkojen kautta… se ei ole paljoa se...
- Anonyymi
On meillä mona yli 4-kymppisiä, mutta niistä useat ovat virolaisia, vietnamilaisia tai muita etnisiä vähemmistöjä. Eivät ole niin tarkkoja/tietoisia oikeuksistaan. Ja kukaan duunari ei tule talon omille palkkalistoille suoraan vaan aina on ensin "koeaika" vuokrafirmassa. Sieltä sitten parhaat valitaan talon kirjoille esim. vuoden päästä.
- Anonyymi
Vuokrafirmat pitää lakkauttaa kaikki lain voimalla.
Saatanan kusettajat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705