Vuokratyöpaikkojen ikärakenne

Duunia_vailla

Nyt vaikuttaa siltä, että 90% työpaikoista "jaetaan" ns. vuokratyöfirmojen kautta. Onko olemassa tilastoa siitä, minkä ikäisiä työntekijöitä he palkkaavat? Montako % on yli 40v, montako yli 50v ja montako yli 60v?
Miksikö kyselen? Olen nyt hakenut 15 eri firman kautta yli 100 työpaikkaa ja vain pari firmaa on vastannut ja pyytänyt käymään, (joskin toinen näistä "perui" haastattelun, kun "näki", minkä ikäinen olen, kertoi päällekkäisestä buukkauksesta, ja lähti pois).

7

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paska.liksa

      Vuokrafirmoja kannattaa karttaa kuin ruttoa.
      Ei niistä ole kuin pelkkää haittaa duunarille.

    • reiluudenmarkkinat

      Vuokratyönantaja vuokraa poolistansa "omistamiansa" vuokratyöläisiä. Kun vuokratyöläisen ominaisuudet kelpaavat tilaavalle firmalle tehdään sopimus ( vuoraava firma/tilaajyritys) . Vuokratyöläinen liisataan maksua vasten. Vastenmielistä touhua. Riistoa,

    • Hyvää_vain_puheissa

      Ei ole yksikään vuokratyöfirma vielä vastannut tähän kysymykseen... Ilmeisesti totuus on tarua ihmeellisempää, eli heillä ei ole palkkalistoillaan tuohon 40 - 60 kuuluvia duunareita?

    • alanvaihtaja

      Minä olen vähän päälle nelikymppinen "alanvaihtaja" ja viimeisen kymmenen vuoden aikana ollut töissä kolmen eri vuokrafirman kautta, enkä nyt niin kauhean huonoa sanottavaa keksi. Aina olen saanut töitä, joko lyhyempiä keikkoja tai pääsääntöisesti "toistaiseksi" tehtävää 40 tunnin työviikkoa. Ja usein vuokrafirman kautta ollaan ns. "koeajalla", jonka jälkeen asiakasyritys palkkaa hyvät työntekijät omiksi työntekijöikseen. Suurimmat kipupisteet ovat liittyneet erilaisiin palkanlisiin, joiden oikeellisuus on huolellisesti tarkistettava palkkalaskelmasta ja ja melko usein soitettava palkanlaskijalle ja pyydettävä korjaamaan virheet.

      Eihän nuo nyt niin kauhean suuria palkkoja ole, mitä vuokrahommissa tyypillisesti maksetaan, tälläkin hetkellä n. 15 €/h. Mutta isommat vuokrafirmat ainakiin maksavat TES:sin mukaista palkkaa eivätkä yritä avoimesti kusettaa ellei noita edellä mainittua väärin maksettuja lisiä lasketa. Tosin työkavereina on usein paljon virolaisia, vemäläisiä, vietnamilaisia jne. joiden mahdollisesta kusettamisesta en osaa sanoa. Aiemmin tein myös hommia "tarvittaessa työhön kutsuttavana" ja se oli kyllä paljon stressaavampaa vaikka palkka ajoittain olikin parempi kaikkine korvauksineen.

    • Anonyymi

      Eli yhteenvetona: YKSI yli 40 vuotias työllistetty vuokratyöpaikkojen kautta… se ei ole paljoa se...

    • Anonyymi

      On meillä mona yli 4-kymppisiä, mutta niistä useat ovat virolaisia, vietnamilaisia tai muita etnisiä vähemmistöjä. Eivät ole niin tarkkoja/tietoisia oikeuksistaan. Ja kukaan duunari ei tule talon omille palkkalistoille suoraan vaan aina on ensin "koeaika" vuokrafirmassa. Sieltä sitten parhaat valitaan talon kirjoille esim. vuoden päästä.

    • Anonyymi

      Vuokrafirmat pitää lakkauttaa kaikki lain voimalla.
      Saatanan kusettajat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      356
      4135
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3652
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2381
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      9
      2213
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      147
      1845
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1748
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1389
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1038
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      915
    Aihe