Halusiko Paavali Jeesuksen paikalle?

kukatekimitä1

Evankeliumissa, jonka kirkko vaati hävittämään 300-luvulla (on toisen vuosisadan loppupuolelle ajoitettu) on tällainen lause.

"Jeesushan tuli naulitakseen maailman ristille."

Ja vastaavasti Paavali on Raamatussa sanonut näin:

Mutta pois se minusta, että kerskaisin muusta
kuin Herramme Jeesuksen Kristuksen rististä,
jonka kautta MAAILMA ON RISTIINNAULITTU MINULLE ja
minä maailmalle! (Gal 6:14)

Onko tässä havaittavissa jonkinlaista kilpailua?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liianviisasihmiseksi1

      Kukaan ei ole halunnut kommentoida sanallakaan tätä asiaa. Paavalin sanoma asia, että 'maailma on ristiinnaulittu hänelle' löytyy gnostilaisesta Totuuden evankeliumista - tosin se ei ole totuus luomiskertomuksen valossa myöskään, mutta sen ajan ehkä valentinolaisten tulkinta totuudesta tapahtumien valossa. Jeesuksen omat opetukset eivät tietenkään ole gnostilaisia, koska tuokin oppi on vain tulkinta tapahtuneista kristinuskon paavalilaisen muodon tapaan.

      Wikipedia:

      <<<Totuuden evankeliumi, joskus myös Valentinoksen evankeliumi, on Uuden testamentin apokryfisiin kirjoihin kuuluva gnostilainen kirjoitus. Se on yksi Nag Hammadista löydetyistä varhaiskristillisistä kirjoituksista.

      Evankeliumi kuvaa gnostilaisen ajatuksen luomisesta ja pahan alkuperästä Sofian lankeamisen seurauksena, koska tietämättömyys synnyttää pelkoa ja pelko on sumu jossa virhe saa vallan. Tämän vuoksi Sofiasta tuli Norea. Tämän jälkeen Jumala lähetti Jeesuksen alas poistamaan tietämättömyyden, mutta VIRHE (henkilöitynä) SUUTTUU JA NAULAA JEESUKSEN PUUHUN.

      Evankeliumi kuvaa Jeesuksen opettajana saattamassa muut opettajat hämilleen. Hän sanoo heitä typeryksiksi, koska he YRITTÄVÄT YMMÄRTÄÄ MAAILMAA ANALYSOIMALLA LAKIA.
      Evankeliumi kuvaa tiedon pelastuksen tuojana.

      Pelastus on sama kuin ikuinen lepo, tietämättömyys on painajainen. Hyvän paimenen vertaus esitetään esoteerisellä tavalla. Roomalaisessa numerojärjestelmässä vasemmalla kädellä voitiin laskea lukuun 99 saakka, jolloin yksi lammas lisää ei merkinnyt ainoastaan yhtä lammasta lisää vaan siirsi laskutoimituksen oikealle kädelle. Nälkäisten ruokkiminen ja levon antaminen väsyneille selitetään hengellisesti nälkäisten ruokkimisella ja levon antamisella maailmaan väsyneille. Lepo saavutetaan pelastavan tiedon, gnosiksen, avulla.<<<

      Pääosin tunnistan tuosta väännöksestä aika vähän Jeesuksen omia opetuksia. Jälleen on kyseessä ihmisten merkillinen tarve vain vääntää yksinkertaiset asiat monimutkaisille sykkyröille.

      Kohdilleen osuu vain sana 'tieto', ja maininta siitä, että Jeesus moitti sitä, että totuus koitetaan löytää sivujen välistä, lainkirjaimesta - aivan kuten uskovaiset tälläkin palstalla tekevät, eivätkä löydä sieltä edes ilmiselvää saatananpalvontaa, johon oppinsa perustuu. Tai eivät ainakaan myönnä.

      Virhe henkilöitynä tässä on luonnollisesti Paavali oppeineen, joten onko ihme, että valentinolaiset saivat melkoiset kirkon vihat niskaansa.

      Itse asiassa ollaan jälleen luomiskertomuksessa, mutta tässä tarinassa viisaus lankeaa pahan seurauksena, vaikka - ja taas ja jälleen kerran - Jumalan omien sanojen mukaan paratiisista karkoitus tapahtui siksi, koska IHMINEN TULI TIETÄMÄÄN jotakin, ihminen tuli siis viisaammaksi, eikä tyhmemmäksi, jopa jumalan kaltaiseksi.

      • ymmärtämätöntietämätön1

        <<<Pelastus on sama kuin ikuinen lepo, tietämättömyys on painajainen.<<<

        Jeesuksen mukaan taivasten valtakunnasta ja hänen Isästään (käyttääkö hän edes Jumala -nimitystä?!)todistaa liike ja lepo, ja näistä pikemminkin liike, koska hän nimenomaan minitsee tekojen merkityksen matt:7:21. En ihan hahmota tästä, että mitä ylipäätään gnostilaisuudessa tarkoitetaan tietämättömyydellä. Käytetäänköhän sitä ymmärtämättömyyden synonyymina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3210
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      157
      1257
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe