Vuorotteluvapaa mahdollistaa pidemmän kesäloman/ talviloman ja halutessaan sen toistuvasti 5v välein. kunhan ensin on se 20v työvuosia taustalla!
Vuorotteluvapaa oli itselle erittäin hyvää relax aikaa siitä arkirutiinista ja tekemisen pakosta, kiireestä irtautuen 100% eikä ole pakkollista hakea uutta työpaikkaa ja stressata siitä...
20v työtausta kertonee jo siitä, että on tilillä jotain jemmassa muutakin kuin sitä velkaa eli hyvä olla puskurirahastoa jos innostuu reissaamaan paljonkin.
Itse suunittelen uutta vv sopimusta joka aikutaulultaan vielä mielikuvissa, mutta jo mahdollinen kun edellistä allekirjoituksesta on jo lähes 8v
Vuorotteluvapaa mahdollistaa
3
1096
Vastaukset 3
- Anonyymi
Ylivelkaantuminen on elämässä tärkeää ja se "oma" kuutio jostain kerrostalosta tai maanpäältä.
Ei siinä jää rentoutumiselle varaa ainoassa elämässä lomailla työstä kuukausia saati vuotta ihan huvikseen.
Elämä on liian lyhyt rentoutumiseen kun voi haalia kaikkea itselle ja lepää sitten pysyvästi kun eräpäivä tulee...
Tärkeintä olla varakkaimmillaan ja roinan keskellä kuolinpäivän aamuna!- Anonyymi
Hyvin ilmaistu.. kannatatko vapaita vai ei?
- Anonyymi
Kyllä vuorotteluvapaa antaa oikeasti vapaata työnikeestä ja siitä maksetaan korvaustakin joka tosin selkeästi vähemmän kuin olisi työtön.
Muutama kuukausi ei pienemmällä tulolla vaikuta lopulta mihinkään elämisentasoon, mutta antaa melkoisesti vapaututta.
180vrk vapaalla saattaa joutua jo käyttämään hieman säästöjäkin, mutta sekin riippuu mitä tekee vapaalla ja miten paljon on reissunpäällä.
No jokaista kiehtoo puolenvuoden kesäloma kun on ollut duunissa yli 20v. ja aina väärään aikaan lomat olleet...
Taidanpa laitella kesälomalistaan piiiiiiiiiitkän merkinnän :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.393998- 102885
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei288853- 77738
- 82726
- 71691
- 50655
- 37646
- 44617
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609