Vuorotteluvapaa mahdollistaa pidemmän kesäloman/ talviloman ja halutessaan sen toistuvasti 5v välein. kunhan ensin on se 20v työvuosia taustalla!
Vuorotteluvapaa oli itselle erittäin hyvää relax aikaa siitä arkirutiinista ja tekemisen pakosta, kiireestä irtautuen 100% eikä ole pakkollista hakea uutta työpaikkaa ja stressata siitä...
20v työtausta kertonee jo siitä, että on tilillä jotain jemmassa muutakin kuin sitä velkaa eli hyvä olla puskurirahastoa jos innostuu reissaamaan paljonkin.
Itse suunittelen uutta vv sopimusta joka aikutaulultaan vielä mielikuvissa, mutta jo mahdollinen kun edellistä allekirjoituksesta on jo lähes 8v
Vuorotteluvapaa mahdollistaa
3
1077
Vastaukset
- Anonyymi
Ylivelkaantuminen on elämässä tärkeää ja se "oma" kuutio jostain kerrostalosta tai maanpäältä.
Ei siinä jää rentoutumiselle varaa ainoassa elämässä lomailla työstä kuukausia saati vuotta ihan huvikseen.
Elämä on liian lyhyt rentoutumiseen kun voi haalia kaikkea itselle ja lepää sitten pysyvästi kun eräpäivä tulee...
Tärkeintä olla varakkaimmillaan ja roinan keskellä kuolinpäivän aamuna!- Anonyymi
Hyvin ilmaistu.. kannatatko vapaita vai ei?
- Anonyymi
Kyllä vuorotteluvapaa antaa oikeasti vapaata työnikeestä ja siitä maksetaan korvaustakin joka tosin selkeästi vähemmän kuin olisi työtön.
Muutama kuukausi ei pienemmällä tulolla vaikuta lopulta mihinkään elämisentasoon, mutta antaa melkoisesti vapaututta.
180vrk vapaalla saattaa joutua jo käyttämään hieman säästöjäkin, mutta sekin riippuu mitä tekee vapaalla ja miten paljon on reissunpäällä.
No jokaista kiehtoo puolenvuoden kesäloma kun on ollut duunissa yli 20v. ja aina väärään aikaan lomat olleet...
Taidanpa laitella kesälomalistaan piiiiiiiiiitkän merkinnän :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie953443Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta33337Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut862266Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392088Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt301847HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101844Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401605