Oliko Brexit vain neuvoa-antava kansanäänestys

Cortina1600

kuten eron vastustajat ovat viime aikoina väittäneet? Jos näin on, niin uuden kansanäänestyksen järjestäminen on silloin ihan turhaa.
Jos se taas oli sitova, hommahan menee irvailuksi uusilla äänestyksillä, ja demokratiasta tulee farssi.

Eniten naurattaa väite: "Nyt britit tietäisivät oikeasti, mitä se Brexit tarkoittaa." Ihankos totta?? - nythän se on saatu niin monimutkaiseksi sopaksi keitettyä, että taviksen on ihan mahdoton käsittää, MISTÄ äänestetään...:D

7

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VeiVei

      Brexit-taistelua eu:n kanssa on verrattu Monty Python elokuvan kohtaukseen
      mustasta ritarista joka ei suostu heti luovuttamaan

      https://www.youtube.com/watch?v=ZmInkxbvlCs

      Monty Python - The Black Knight - Tis But A Scratch

    • katsokaa

      Kun Britti lähtee, niin eipä juuri tapahdu suuriakaan. Britti tilee rikastumaan ja Suomi köyhtymään, kun joutuu maksamaan brittien jättämän aukon.

    • Outoutta

      Neuvoa-antavaksi se ilmoitettiin. On tuo touhu todella omituisen sekavaa touhua. Eivät näytä tietävän, mitä haluavat.
      https://yle.fi/uutiset/3-9420582
      -kohta 3.

    • outo_hallintotapa

      Ongelma on hallintotavassa.
      Jokaisesta asiasta äänestetään erikseen puolesta vs vastaan.
      Jos kaikki vaihtoehdot laitettaisiin kerralla pöydälle ja eniten ääniä saanut voittaisi, olisi tulos jo saatu.

      • ggywsfgs

        Kansa on äänestänyt ja tulos on että enemmistö haluaa erota EU:sta, matta nämä kerman kuoria kupparit kansan syöpäläpiset jotka pitäisi toteuttaa kansan ilmaisema tahto ja erota EU:sta eivät halua luopua itselleen ja rikkaille keinottelijoille rahakkaasta hillotolpasta.

        Kansa on äänestänyt väärin kansan täytyy äänestää niin monesti uudelleen että tulee mieluinen tulos näille kansan selkänahasta repiville kerman kuorijoille.


      • merkillistätouhua
        ggywsfgs kirjoitti:

        Kansa on äänestänyt ja tulos on että enemmistö haluaa erota EU:sta, matta nämä kerman kuoria kupparit kansan syöpäläpiset jotka pitäisi toteuttaa kansan ilmaisema tahto ja erota EU:sta eivät halua luopua itselleen ja rikkaille keinottelijoille rahakkaasta hillotolpasta.

        Kansa on äänestänyt väärin kansan täytyy äänestää niin monesti uudelleen että tulee mieluinen tulos näille kansan selkänahasta repiville kerman kuorijoille.

        Näin minäkin asian näen. Ei hyväksytä kansan mielipidettä. Lisäksi halutaan näyttää ja pelotella muita maita, kuinka vaaikeaa se onkaan EU:sta erota. Ettei vaan joku muukin valtio haluaisi irtaantua EU:sta.


    • LetUsHope

      Onkohan huhussa perää, että EU olisi antamassa tukea Brittien erolle seuraavasti: Hakkarainen, Gustafsson, Väyrynen ja Kankaanniemi siirtyvät Brittiparlamenttiin erosopimuksen myötä. Olisihan se tuntuva tasonkorotus parlamentille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      465
      2959
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2716
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      276
      1734
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1304
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      441
      1245
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1081
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      999
    9. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      998
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      995
    Aihe