Squier Strat

joo elikkä ostin tämmösen squierin (320 e) pari vuotta sitte. tää on alkanu meneen epävireeseen ku vähäkään venyttää. kielet on dr nollakympit. mikä täsä on vikana? kaverilla just samanlainen ja ei mtn epävirettä. tää on se 50 vuotis juhlamalli. johtuuko se siitä että oon menny kiristään tota tallaa (tjsp.) sieltä alta?
4571
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No sehän johtuu siitä että squier on perseestä!

Äänestä

Vaihda viritintapit ja laita kielet kunnolla etteivät pääse luistamaan tapin päästä

Äänestä

Aivan hyvä kitara, jos osaa laittaa vireen ja soitettavuuden kohdalleen.

Toisinaan, jos vaihtaa kielia, niin joutuu säätämään kaularautaa uusiksi.

Onko siinä vibrakoneisto? Tuo mainitsemasi säätäminen vaikuttaa kielten korkeuteen ja siten intonaatioon, jos talla on säädetty ns. kelluvaksi. Jos se on aina jousien kiristämänä kiinni bodyssä, niin ei pitäisi vaikuttaa.

Intonaatio saattaa muuttua ajan mittaan, jos et vaihda kieliä tarpeeksi usein. Tätä tapahtuu tumpeloille jopa laatukitaroidensa kanssa. Kaveri toi Les Paulinsa säädettäväksi, kun ei saanut virettä mitenkään kohdalleen ... vaihdoin kielet ja ei mitään ongelmaa!

Äänestä

Jos et ole säätänyt kitaraa sen jälkeen, kun vaihdoit kymppisettiin ( noihan toimitetaan .009 -setillä), niin veikkaisin pääasialliseksi ongelmaksi satulanurien kapeutta. Myöskin intonaatio saattaa heittää.

Neuvo: säästä 50€, vie soitin ammattilaiselle säädettäväksi ja pyydä, että saat katsoa ja oppia. Sitten myöhemmin osaat.

muusikoiden.net -saitilta löytyy paljon vinkkejä kitarajuttuihin. kaikkien keskustelujen lukeminen ei vaadi kirjautumista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teppovaa kirjoitti:

joo elikkä ostin tämmösen squierin (320 e) pari vuotta sitte. tää on alkanu meneen epävireeseen ku vähäkään venyttää. kielet on dr nollakympit. mikä täsä on vikana? kaverilla just samanlainen ja ei mtn epävirettä. tää on se 50 vuotis juhlamalli. johtuuko se siitä että oon menny kiristään tota tallaa (tjsp.) sieltä alta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu