Jos on, hae apua!
https://www.iltalehti.fi/mieli/a/5ef2790d-7585-4ca6-ba37-fdacfad1cd4b
Onko sinulla piilevä masennus?
14
105
Vastaukset
- jalkasienionvaarallinen
Miten avun hakeminen auttaa yksinäisyydestä johtuvaan masennukseen?
Ei kai se yksinäisyyttä poistakaan, mutta voi antaa välineitä käsitellä sitä mielekkäämmin ja päästä lähemmäs ihmisiä, joista voi löytyä se yksinäisyyden hälventäjä.
Päläpälä kirjoitti:
Ei kai se yksinäisyyttä poistakaan, mutta voi antaa välineitä käsitellä sitä mielekkäämmin ja päästä lähemmäs ihmisiä, joista voi löytyä se yksinäisyyden hälventäjä.
Idea kai olis, että jos itellä on konstit ja pallo hukassa, tapais jonkun jolla ei ole.
- Mietin.vaan
Vähän psyykelääkkeitä, suljetulle osastolle ottamista, sähköhoitoa ynnä muuta, niin eipä ole enää jalkasienen suurin ongelma se ettei hänellä ole naista.
- ci329cs
Päläpälä kirjoitti:
Idea kai olis, että jos itellä on konstit ja pallo hukassa, tapais jonkun jolla ei ole.
Miksi kenenkään ei-masentuneen pitäisi ottaa masentunut riesakseen? Hakekoot masentuneet tukea toisistaan, ehkä ymmärtävät toisiaan paremmin kun sellainen joka ei ole.
ci329cs kirjoitti:
Miksi kenenkään ei-masentuneen pitäisi ottaa masentunut riesakseen? Hakekoot masentuneet tukea toisistaan, ehkä ymmärtävät toisiaan paremmin kun sellainen joka ei ole.
Eihän se tarkoita, että jos ei ole masentunut etteikö koskaan ole ollut tai tiedä mitä se on ja miten auttaa. Tai ole masentuneiden kanssa ollut
tai työskennellyt..
Kait sitä voi joku ojentaa käden, ota tosta kiinni, tuu mun mukana mä ohjaan sut ulos täältä sokkelosta?Mietin.vaan kirjoitti:
Vähän psyykelääkkeitä, suljetulle osastolle ottamista, sähköhoitoa ynnä muuta, niin eipä ole enää jalkasienen suurin ongelma se ettei hänellä ole naista.
Eiköhän masennusta voi kevyemminkin välinein lähestyä. Riippuu kai tarpeesta...vaikeuksista sen ympärillä ja ytimestä.
- Jootunnustan
Mulla on kai pätevä, kun olen kerran matkalla.
- riskikerrointaon
Kaikki on mahdollista, vaik myönteisesti pyrin ajattelemaan asioita. Ehkä voi olla tiedostamatonta, mikään ei oikein innosta välillä? En odota liikoja tulevalta, välillä jopa kauhulla mielessä, josko monet toiveistani epäonnistuu (pahin skenaario) niin voi viedä pohjan, mistä ponnistaa joskus ylös? Uskon erakoituvani silloin? Keskityn vain omiin tekemisiin, en häiriköi muita, enkä halua olla vaivaksikaan muille. Poistun vain vähin äänin näyttämöltä. Monilla asioilla voi olla vaikutusta tulevaan, periaatteen miehenä olen monesti epäitsekäskin. Ehkä haen silloin apuakin jostain, jos pahin toteutuu?
Masennus ei voi olla piilevä.
- Kaisanoasaa
On varmana masennus ja kaikki muu. Siihen auttaa vain pillun saaminen. Tuota listaa kun katsoo niin mulla 8 kohtaa täsmää.
Rumalla miehellä masentaa ketä se kiinnostaa. Ei yksikään lääkäri voi auttaa. ei se ole ollenkaan piilevä,
vittumainen seuralainen se on
mut parhaani teen et saisin sen eksytettyä,- Atm31
Masennus lähtee kun menee huoriin kerran.
- Kaisanoasaa
Ei se ole piilossa. Ryyppään tänään koska masentaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662418Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1842102Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.452047Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1191838Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣311771Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1841488Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2101398Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261225En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.91012- 801001