"Ihmistä on vaikea vihata läheltä"

"Laumaan kuuluminen on lajimme elinehto. Haavoittuvuus on pelkoa siitä, ettei kuulu joukkoon. Se on ihmisten peloista kaikkein suurin, ja sen jatkuva kokeminen on suureksi vaaraksi yksilölle ja yhteisöille. Brown antaa yksinkertaisen ohjeen: ”Ihmisiä on vaikeaa vihata läheltä.”

Haluan kannustaa jokaista lähestymään ihmistä, joka ajattelee toisin tai edustaa vastakkaista puoluetta. Omista bunkkereista on helppo vihata, puolin ja toisin".

Tänään viisas kirjoitus Hesarin mielipidesivulla. Äänestämään, SDP
1280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Koskas helsingistä on hyvää syntynyt muutakuin yhtä lietsontaa, jottei muut ole mitään.
Harhaisessa tunne aitauksissaan luulevat ruuan piisaavan ilman sen alktuotantoa.

Näkemys näiltä loppuu kaupan hyllyyn, joita kyllä jaksavat kiertää !

Äänestä
  • Ja toisten rahoilla.

    Äänestä

SDP:n ihmisläheisyys loppuu siihen, jos haluat pitää itse ansaitsemasi tai perimäsi rahat itselläsi. SDP hengaa SAK:n kanssa uhaten lakoilla ynnä muulla yhteiskuntarauhan kaatamismenetelmillä sitä mukaa, jos vanhakantaisen ammattyhdistysjyräjärjestelmän kuninkuutta uhataan työntekijällekin kannattavammalla toimintamallilla. SDP uskoo, että yrittäjä on lypsylehmä joka on tapettuna arvokkaampi kuin pienemmällä tuotolla. SDP haluaa maahan lisää ammattitaidottomia sopeutumattomia elätettäviä ulkomailta vaikka apua tarvitsee syntyperäiset suomalaiset. SDP ajaa alas kansallisen puolustuksen mutta ei halua NATO:n liittolaiseksi. Minulle ei ole vaikeata vihata demaria ihan vierestäkään.

Äänestä

Kaikki sinun palkkasi lisäetuudet ovat kuten lomakorvaus, ylityö, vuorotyö, pyhätyö ovat alunprin tulleet työehtosopimuksiin SAK vaatimuksista. Palkankorotukset tietenkin. Tiedätkö, opettajat, papit, upseerit, professorit, lääkärit, ym. Heillä on omat liittonsa, vihaatko sinä heidänkin liittojaan. Et ymmärrä mistä on kysymys. Yrittäjillä on liitto, työnantajilla, tämä on sopimusyhteiskunta. Se on hyvä asia.

Eivät työnantajat palkankorotuksia tyrkytä, tietävät että työntekjöillä on joukkovoimaa. Niin moni demari on ajanut Lapualta Kajaaniin katsomaan kun poika vannoo sotilasvalansa. Älä kuvittele että sinun isänmaallisuutesi on jotenkin arvokkaampaa kuin muiden. Me olemme jo
Naton rauhankumppani, se on aika paljon.

Näitä etuuksia saavat puolisosi, lapsesi, vanhempasi. Eläkejärjestelmät luotiin koska ihmisellä pitää on tuloja, samoin sairauden turva. Eihän tavoitteena voi huonot palkat, eivät viisat työnantajat sitä halua. Kauppiaatkaan eivät pidä jos huonoja palkkoja maksetaan.

Sinun pitää oppia lisää ja historian tuntemus on eduksi. Kaikissa muissakin maissa, on ammattiliittoja, paitsi diktatuurimaissa. Viha on huono kumppani.

Äänestä

Naton rauhankumppanuus ei ole mitään. Jäsenyydellä on merkitys ja se jäsenyys onnistuu vain jos emme ole kriisissä. Jäsenanomusta on turha tehdä jos eduskuntatalossa soi jo sirmakka. SAK on valtio valtiossa ja miljardibisnes. SAK sekaantuu parlamentarismiin oikean toimensa ohella. Kaikki suuret ammatiliitot hullantuvat voimastaan ja alkavat painostaa asioissa jotka niille ei kuulu mutta tekevät kun pystyvät.
Rinne suunittelee juuri yrittäjien etujen karsimista "SDP haluaa poistaa yrittäjävähennyksen, koska se suosii hyvätuloisia – verohallinnon tilastot puhuvat toista kieltä"(Iltalehti)
Valan katsominen ei montaa velliä keitä jos puolustusvoimien supistuksilla viedään mahdollisuudet järjestää koulutus turvallisesti hyvällä kalustolla ja riittävällä volyymilla. Se valapäivä pidetään jokatapauksessa mutta jos koulutusmäärärahat tai kaluston kunto sakkaa voi tappioita tulla jo rauhan aikana. SDP vie aina puolustusmäärärahan kriisirajalle kun pääsee vallankahvaan. PV ei elä kädestä suuhun vaan vuosikymmenen suunnittelun pohjalta.

Äänestä
  • Fysiikan laki on, että aina on voima ja sen vastavoima. Tämä pätee hyvin politiikaskin. Tämä EK https://ek.fi/ek-ja-jasenliitot/ on kaadetun porvarihallituksen takapiruna laatinut pitkälti totetettua hallitusohjelmaa. SAK on työntekijäpuolen voima EK:n painostaessa työntekijöitä yhä pahemmin heikentämään työntekijöiden saavutettuja etuja ja turvaa.
    Kokoomuksen Susanna Koski julistaa vaalikampanjassaan olevansa punastelematta porvari ja sen kyllä uskon. On kyllä osoittautunut monesti köyhempiä ja heikompiaan kohtaan kylmääkin kylmemmäksi porvariksi, jolle vain oma pärjääminen on sallittu.

    Toivottavasti porvarihallituksen kurittamat köyhät ja maan heikommat heräävät äänestämään vaaleissa sillä porvarit käyttävät aina äänioikeutensa saadakseen valtaa ja mammonaa yhä enemmän itselle ja kavereilleen.

    Äänestä

Natoon liittymistä vastustaan enemmistö suomalaisista kuten varmaan tiedät. Kokoomuksessa on myös liittymisen vastustajia. SDP on todenäköisesti vaaleissa suurin puolue, ei ole viisasta leimata puoluetta tällä tavoin koska puolue on isänmaallinen, mutta kysyy tietenkin mitä kaikki maksaa kun PV esittää hankintoja.

Maapuolustahto, se on kaiken perusta. Ollaan iloisia jos suku lähtee seuraamaan pojan/tyttären valatilaisuutta ja paraatia päälle. Älä vähättele.

MTK, maataloustuottajien edunvalvontajärjestö. Seuraa tarkasti mitä päättäjät päättää, ja ottaa räväkästi kantaa jäsenistön puolesta. Mutta sinä näet vikaa SAK edunvalvonnassa.

Kun olet maanpuolustustahtoinen sinun pitää valistaa vasemmistoa. Sotilaiden pitää ymmärtää
myös yhteiskuntaa kokonaisuudessaan. Suomi ei voi olla asevarustelun kärkimaa. Mutta "kättä
pirempää" täytyy olla.

Käytä konettasi ja katso mitä se rauhankumppanuus tarkoittaa, satoja koulutustapahtumia, yhteisiä sotaharjoituksia. Ei niin vähän.

Äänestä

Naton vastustajat heräävät siinä vaiheessa, kun Suomeen kohdistuu Ukraina-tyyppisiä pakotteita. Silloin on myöhäista. Naton rauhankumppanuus on tarkoittanut yhteensovitettuja johtamisjärjestelmiä, yhteisä harjoituksia ja kalustohankintoja. Hyviä jäsenyyden valmisteluja kun kriisi ei ole päällä. Mitään takuuta tuesta ei ole, sen tuo vain jäsenyys. Muuten näiden harjoitusten ja yhteistyön päävastustaja on ollut Tuomiojan Erkki. Hän on varmaankin uuden hallituksen puolustusministeri voidaan aloittaa alasajo oikein sähinällä.

En halveksu maanpuolustustahtoa ja valalla käyntejä sehän on kaiken perusta mutta ne valamarssit tehdään tyhjin lippain. Niinkuin kirjoitin määrärahojen vähyys heikentää koulutusmahdollisuuksia ja tuo onnettomuuksien mahdollisuudet jo koulutustapahtumiin. Se ei nosta maanpuolustustahtoa.

Eipä noita traktorimarsseja ole näkynyt teitä tukkimassa.

No miksi ei kukaan selitä SDP:n kritiikitöntä asennetta maahanmuuttajiin? Siinä tämä viimeinen hallitus epäonnistui surkeasti ja SDP varmaan aikoo pysyä samoilla linjoilla. Veroja korottamalla ja pohjattonmalla tuella eteenpäin.

Äänestä

Ylikersantti Erkki Tuomioja ei ole varmaan ehdolla puolustusministeriksi. Mediassa on sanonut ettei tahdo ulkomisteriksi, on saanut tarpeeksi lentoaikatauluista. Hän on arvostesttu historoitsija. Muistat ehkä, kun yksi kriisi taas ja Israel surmasi 4 rauhanturvaajaa. Yksi suomalainen. Tuomioja oli ulkoministeri ja pärjäsi hyvin siinä tehtävässä.

Mitään pohjatonta tukea ei ole, ja eronnut hallitus selvisi kohtalaisesti, yllättävä tilanne.

Äänestä
  • Katkera Kaaleppi vihaa kaikkia kaupunkilaisia ja läheisiään.
    Kaalepilla on vaikea luulotauti ja pelko kunnan velkaantumisesta.

    Äänestä

  • TunkiollaTungosta kirjoitti:

    Katkera Kaaleppi vihaa kaikkia kaupunkilaisia ja läheisiään.
    Kaalepilla on vaikea luulotauti ja pelko kunnan velkaantumisesta.

    Äläs sotke hyvää tunkiota piehtaroinnellas, seikkilän hajulukko.

    Äänestä

Tarja Halonen toimiessaan Puolustusvoimien ylipäällikkönä käski jalkaväkimiinojen tuhoamisen, joka sittemmin toteutettiin. Näin poistettiin lähes ilmainen (koko kalusto varastoissa eikä vanhene) koko maan puolustuksen mahdollistava puolustusaseistus. Mikään ei pakottanut tähän Ottawan sopimukseen liittymiseen varsinkin kun naapurina on maa joka siihen ei kuulu. Tarja sai kissanpennun Putinilta. Ylikersantit on vielä pieniä ylipäälliköiden rinnalla. Nyt Tarjakin on selitellyt, jotain huonosta tiedonjaosta päätöskeen liittyen. Eli syylliset löytyvä varmaankin alaisista, se kun vaan ei sotilasasioissa riitä selitykseksi.

Erkki kertoo varmaan mielellään historialuentonsa kevennykseksi kuinka mummo piilotteli desantteja jatkosodassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toisetihmisiä kirjoitti:

"Laumaan kuuluminen on lajimme elinehto. Haavoittuvuus on pelkoa siitä, ettei kuulu joukkoon. Se on ihmisten peloista kaikkein suurin, ja sen jatkuva kokeminen on suureksi vaaraksi yksilölle ja yhteisöille. Brown antaa yksinkertaisen ohjeen: ”Ihmisiä on vaikeaa vihata läheltä.”

Haluan kannustaa jokaista lähestymään ihmistä, joka ajattelee toisin tai edustaa vastakkaista puoluetta. Omista bunkkereista on helppo vihata, puolin ja toisin".

Tänään viisas kirjoitus Hesarin mielipidesivulla. Äänestämään, SDP

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu