Se on helpoin tapa kannustaa ihmisiä siirtymään puhtaisiin sähköautoihin.
Dieselin hinta tuplattava seuraavalla vaalikaudella
Minna-Matias
47<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
yli+90%+biodieselin+hintaa+on+laskettava+niin+nykyisillä+dielseleillä+voi+ajaa+puhtaasti.
Ja+tuemme+kotimaista+työtä.
Annetaan metsien kasvaa ja olla eläinten koti. Ei polteta metsää saastuttavien autojen moottoreissa. Liikutaan mielummin puhtaan sähkön voimalla.
Sähköhän tulee seinästä, tietämättömän kokkareen höpinää taas.
Biodiesel voidaan tehdä muustakin aineesta kuin metsästä löytyvistä.
Porkkana on aina parempi kuin keppi (Norjan malli). Tuetaan sitä mitä halutaan, niin paljon, että se tulee haluttavammaksi.
No Vuoristoisessa Norjassa on paljon pieniä ja suuria vesivoimaloita siksi siellä on sähkö halpaa.
Että silleen.
Miksi norjalaisten hiilipäästöt asukasta kohden ovat sitten suuremmat kuin suomalaisten? Alumiiniakin tuottavat merivedestä vesivoiman avulla. Ei siitäkään synny hiilipäästöjä kuten Raahen terästehtaalla Suomessa.
Suomi kannattaa olla edelläkävijä ilmastonmuutoksen torjunnassa vain, mikäli se ei ole haitaksi maan taloudelle. Ei kannata maksaa olemattoman pienistä parannuksista maltaita, ennen kuin suurimmat saastuttajat on saatu kuriin. Sanoohan järkikin tämän.
Ei siis ole mitään järkeä olla maksumiehenä kun tälläkin hetkellä USA:n ja Kiinan päästöt ovat satakertaiset Suomeen verrattuna. Monen muunkin kehittyneen maan päästöt ovat monikymmenkertaiset Suomeen verrattuna.
Pääkaupunkiseudun hipsteritkin vouhkaavat, ettei lihaa saisi syödä. Järjetöntä touhua.
Suomen teollisuus vaatii Suomelta tiukempia ilmastotavoitteita.
https://yle.fi/uutiset/3-10723075
"Elinkeinoelämän keskusliiton, EK:n, uusi puheenjohtaja Pekka Lundmark vaatii itse poltiitikoilta entistä kunnianhimoisempaa ilmastopolitiikkaa. Energiayhtiö Fortumin toimitusjohtaja on johtanut yritysten suurinta edunvalvojaa vuoden vaihteesta. Samalla yrityslinnakkeen suntautuminen ilmastonmuutoksen torjuntaan on terävöitynyt.
– Tiukka ilmastopolitiiikka on hyväksi suomalaiselle elinkeinoelämälle ja suomalaiselle teollisuudelle, Lundmark perustelee ilmastokantaansa.
– Meillä on hyvin paljon yrityksiä, joiden teknologialle tulee iso kysyntä, kun maailma pikku hiljaa lähtee kohti hiilineutraaliutta, Pekka Lundmark sanoo.
Poliittinen sääntely siis luo uusia markkinoita."
Sähköauto sopii niille, jotka ajavat lyhyitä matkoja kesäisin ja vähän talvella.
Minä teen juuri noin ja lataan autooni sähköä. Talvisin ajan fossiilisilla polttoaineilla, koska LÄMMITYS on polttomoottoreissa lähes ilmainen sivutuote. Sähköllä ajaessani joudun maksamaan lämmityksestä samaa hintaa kuin ajosta.
Sähköauton ainoa kvasi-ilmainen ominaisuus on sen akuissa. Jos sattuu omistamaan aurinkopaneeleja, voi osan kalliista aurinkopaneeliakuista korvata auton akuilla. Autossa kun on 5.000 - 10.000 euron edestä akkukapasiteettia.
Kannattaa alkaa suosimaan myös suoraa sähkölämmitystä aaunnoissa.
Kaverilla on sähkölämmitys, on sen kironnut alimpaan helvettiin, nykyään lämmittää talonsa suurimmaksi osaksi puilla.
Suomen päästöt ovat noin 1 promille koko maapallon päästöistä, vaikka se poistettaisiin kokonaan sillä ei ole juuri mitään merkitystä ilmaston lämpenemiseen!
https://www.kaleva.fi/juttutupa/autot/tervetuloa-diesel-sahko-ja-bensa-autojen-taru-loppuu-pian/6686247?page=2
Late Lapista.
Eläkeläiset ne ovat sinutkin elättäneet ja kasvattaneet perkeleen kokoomusrotta !
Late Lapista.
Eläkeläiset eivät elätä yhtään ketään. Ovat saamapuolella nostaessaan eläkkeitä tekemättä töitä rahan eteen.
Kunnollinen ihminen ei pyri elämään eläkkeelle asti, vaan kaatuu työuransa loppumetreillä saappaat jalassa!
Luonnonvarat on käytetty jo nyt tältäkin vuodelta että voit unohtaa ne akut!
Ei tavallista keskituloista perhettä voi kannustaa sähköauton ostoon kun siihen uppoaisi vuoden nettopalkka tai ylikin. Nykyinen kolmen tonnin ritsa ajetaan loppuun ja vaihdetaan hieman parempikuntoiseen ehkä jopa neljän tonnin ritsaan.
Entäs sun lauvantai kossusi, Miten se tuli sinne sun viina kauppaan? ettei vain rekka sitä tuonut sinne.
Milläs ne rekat käyvät ettei vain sillä Diiselillä. Lisää hintaa Diiselille lisää hintaa sun kossullesi. Pistää
miettimään mikä on tärkeempi juuri sinulle.
Mitenhän Supmen sähköverkko kestäisi jos vaikka puolet autoista vaihdettaisiin sähköautoihin.. Ja mistä tarvittava määrä sähköä otettaisi ja mihin hintaan..
Hyvin kestää. Kestäähän sähköverkko sähkölämmityksenkin.
Jos vain puolet autoista vaihdetaan sähkökäyttöisiin, niin tarvitaan noin 800 megawatin teho, kun lasketaan pakkaskauden kulutuksen mukaan. Tällä hetkellä Suomen tuotanto on luokkaa 8000 MW, eli 10 prosenttia tarvitaan lisää.
Diesel on bensiiniä puhtaampi vaihtoehto.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/1a1f7419-0b2e-4140-84fb-af33ef629404
Atomivoimaloiden määrä tuplattava tämän vouhotuksen takia.Sähköautojen päästöt eristettävä 100000 vuodeksi perinnöksi jälkipolville.
OL3:n 1600 MW:n tuotanto riittää 2,7 miljoonan sähköauton tarpeisiin. Pyhäjoen yksikön tehoa en muista. Mutta hyvä niitä uusia ydinvoimaloitakin on rakentaa. Tosin mielummin pienempiä yksiköitä mitä nyt on kantapään kautta pystytelty.
Yhdistettynä kaukolämmön tuotantoon pienoisatomimiilu olisi aika hyvä ratkaisu Suomen olosuhteisiin. https://yle.fi/uutiset/3-10712860
Ydinjäte saadaan taas vaarattomaksi laserin avulla. https://www.hs.fi/tiede/art-2000006059388.html
Ydinvoima on kalleinta sähköä.
Toiseksi vaarallista, yhteenkään onnettomuuteen ei ole varaa.
Ydinvoimalan alkuinvestointi on suuri, mutta tuotettu sähkö on halpaa. Onneksi ydinvoimalat kestävät ainakin 60 vuotta.
Tuulimyllyjä saa uusia puolestaan muutaman vuoden välein, ja ne ovat vaaraksi myös ympäristölleen. Itse meinasin jäädä kerran Reposaaressa tuulivoimalasta singonneen lasikuitukappaleen lävistämäksi.
Ydinvoimassa on paljon muitakin kuluja.
Kun voimalaa rakennetaan 10 vuotta niin sinä aikana sähkö pitää ostaa muualta. Ydinvoimala itsessään joutuu ostamaan oman sähkön tarpeensa, voimalasta ei voi ottaa sähköä sen omaan tekniikkaan. Loppusijoitus maksaa paljon.
Toiseksi mikään ei toimi 60 vuotta ilman ylläpitoa.
Poppamies taikoo ydinjätteet vaarattomaksi.Muutama neitsyt ehkä uhrattava taikamenoissa.
Ydinjätteet eivät ole kuitenkaan mikään ratkaisematon ongelma, joten ainakaan niiden vuoksi ydinvoimaa ei pidä kauhistella.
Eikö edes näinä terrorismin aikoina kun Suomikin täyttyy terroristeista?
Ei tarvitse olla ainakaan heidän vuoksi huolissaan. Isompi vaara Suomessa on ihmisten välinen eriarvoisuus, joka saattaa purkautua väkivaltana toisia kohtaan.
Ilmaston puhtauden kannalta tärkeämpää olisi saada bensa-autoilijat vaihtamaan puhtaampiin voimanlähteisiin. Tai edes dieselautoihin, niin sekin vähentäisi päästöjä jo merkittävästi.
Eli bensan hinta pitäisi tuplata, jos ruoskaa haluat jäyttää ’puhtauden’ vaalimisessa. Tosin sähköauton elinkaari huomioiden, niin puhtaus onkin jo vähän kyseenalaisempi juttu, mutta paikallisesti ajonaikainen ’puhtaus’ on toki parempi.
Diesel on pahin. Sen vuoksi tuprutteluaikakauden lopun polttomoottoriautot ovat Atkinson-kierrolla olevia bensahybridejä. Viimeinen tankkaaja sammuttaa sitten viimeisen bensa-aseman valot.
Ei ,kyllä se diesel on joka pahimmat päästöt töräyttää ilmaan,harva käytetty dieseli on enää alkuperäisisissä arvoissa kun väljyyksiä alkaa tulla koneeseen sinne tänne kilometrien mukana.
Sen voi kyllä havannoida jokainen kun ajaa vanhan dieselin tai bensa-auton takana. Päästölaitteetkin toimii miten sattuu käytetyissä,lisäksi koneita viritellään milloin mitenkin.
Kaksitahtisista on onneksi päästy auto käytössä jo aikoja sitten ja wankeleista.
Suomi kuljettaa dieselillä. Oletko valmis suurin tavaroiden ja elintarvikkeiden hinnannousuihin?
On hyvä että turhanpäiväinen rahtaaminen vähenee. Ihmiset muuttavat lähemmäksi raaka-aineita. Hajauttaminen ja harvaan asuminen on ekologisin vaihtoehto. Kaikki saastuttaminen on kaupunkien ja kaupungistumisen aiheuttamaa. Omasta puolestani dieselit ja bensat saavat maksaa vaikka 100 euroa litralta.
Samalla kaksinkertaistuu vaikka jauhot maksavat muutaman prosentin hinnasta
Maanviljely tarvisee dieseliä; traktorit leikkuupuimurit kuivaamot kuljetusautot.
Leipomon työntekijöiden autot Trukit kuorma-autot ja jakeluautot.
Kun leivän hinta nousee, nousee myös palkat ja kaikki muukin.
AINA ON SYY JA SEURAUS.
Minä en raaski ostaa edes sitä suvia 25 tonnia niin kuinka sitten sitä sähköautoa liki 40 tonnia vaikka tilillä on yli satatonnia! täysin järjetön sijoitus.
Kissan hiekkaan ja koiran ruokaan tuplavero! virkamies armeija kiittää!
Hullut hölmöläiset taas pakkomielteensä äärellä.
Biodiesel on ympäristöystävällisempi kuin sähköauto.
Näytä mulla pakoputketon biodieselauto :-D
syö paskaa ja muuta takas somaliaan!
Minäkin siirryin Dieseliin, bensa autoni oli niin saastuttava, tosin nyt se saastuttaa vielä enemmän kun ajokilometrit nelinkertastui uuden omistajan myötä.
Mersu on tehnyt dieselmoottorin, joka ei tuota yhtään typewnoksideja!
Sähköauto saastuttaa moninkertaisesti enemmän, kuin mersun diesel!
Heh heh, pakoputketon diisselimersu ei kelpaa edes manneille!
Ei monessa besa_autossakaan nykyään näy pakoputkea, minun autossa niitä näkyy kaksi.
Puhtaassa sähköautossa ei ole lainkaan saastuttavaa tuprutinta.
Kaikki vihreät ajavat jo nytkin Tesloilla... vai kuinka?
Eli hieman yli 2 markkaa vuodessa pitäisi hintaa nostaa vuosittain. Meillä päin maksaa diesel 1,45 euroa litralta, joka on 8 markkaa ja 62 penniä. Korotusten jälkeen diesel maksaisi siis yli 17 markkaa! Miettikääpä minkälainen haloo olisi noussut markka-aikaan. Euroilla on helppo nostaa hintoja.