Osaako kukaan sanoa, että sävelsikö Vangelis Alphan jotakin erityistä tarkoitusta varten esimerkiksi muuten vaan, vai onko se vain levysävellys?
Mielestäni se on kaikkien aikojen hienoin sävellys. Miten muut keskustelijat analysoisivat Alphaa?
Vangeliksen kokoelmalevyjä on useampia. Alpha on levyllä THE BEST OF VANGELIS, jonka kannessa on kosketinsoittajan kädet.
Vangelis: Alpha
8
4949
Vastaukset
- Peeter
Tuo biisi ilmestyi ainakin sinkkuna, ja taisi olla englannissa ilmestyneen sinkun kakkospuolena.
Vangeliksella on muitakin hienoja sävellyksiä, esim. L'Apocalypse des Animaux-levyltä löytyvä La petite fille de la mer, yhden mainitakseni.
Ja tällä hetkellä kokoelmissa löytyy seuraavat:
- L'Apocalypse des Animaux (leffaan tehty)
- Antarctica (leffaan tehty)
- See you later
- Heaven and Hell
- Spiral
- China
- Oceanic
- Chariots of Fire
- El Grego
- Mask
- The City
- Themes (kokoelma)
- Page of Life (Jon and Vangelis)
- The friends of mr Cairo (Jon and Vangelis)- peace
Musiikki on ihanaa,niin rauhoittavaa,minulla on
Reprise 1990-1999
Mistä näitä muita levyjä voi ostaa pk-seud? - ostin
peace kirjoitti:
Musiikki on ihanaa,niin rauhoittavaa,minulla on
Reprise 1990-1999
Mistä näitä muita levyjä voi ostaa pk-seud?pari Vangelis levyä mm. Spiral, Mythodea, El Creco ja The Best of Vangelis.
- airamia
Huomasin sattumalta, että tämä Madventuresin teemabiisinäkin soiva kappale (siinä tosin jostain syystä tekijänä Adam Strange ja kappaleen nimenä Traveller) on taustamusiikkina v. 1980 tehdyssä Carl Saganin juontamassa Cosmos-sarjassa. Levy jolta Alpha löytyy on julkaistu vasta 1981, joten oletettavasti biisi on tehty juuri tuota sarjaa varten? Kappaletta googlatessa osui tämä yli 13 vuotta vanha kysymys eteen, oli pakko vastata, jos vaikka joku muukin miettii asiaa vielä. :D
- airamia
Korjaus edelliseen, Alpha onkin julkaistu avaruusfysiikkateemaisella Albedo 0.39 -levyllä jo vuonna 1976. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Albedo_0.39
- Anonyymi
airamia kirjoitti:
Korjaus edelliseen, Alpha onkin julkaistu avaruusfysiikkateemaisella Albedo 0.39 -levyllä jo vuonna 1976. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Albedo_0.39
Alpha on nimenomaan räätälöity Madventuresia varten. Vangelis itse soitti Rikulle ja Tunnalle ja pyysi saada säveltää kyseisen sarjan tunnarin. Loppu on historiaa.
Se, että Albedo on julkaistu vuonna 1976 on todiste aikamatkailun olemassaolosta.
T: Vangelis ite
- Anonyymi
ITE PIDÄN VANGELIS BLADE RUNNER
- Anonyymi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2131403- 961266
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan21011Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9908Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86880Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle15871- 32810
Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.57796T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37748Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44734