Tutkimuksen tuloksena maahantuonti itse on ja ei ole kannattavaa

5.5

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huoltokirjalla_tietenkin

      Eihän yksityinen tuonti ole liikkeiden mielestä tietenkään kannattavaa - heille itselleen.
      Tilasin euroopassa asuvalta sukulaiseltani auton ja löytyi parissa viikossa juuri sellainen minkä halusinkin. Paikallislehdestä löytyi sopiva yksilö yksityiseltä ja auton hinta veroineen jäi muutaman tonnin halvemmaksi kuin vastaava suomiauto. Kunnoltaan autoni pesee monta vuotta nuoremman vastaavan suolasohjossa ja huonoilla suomalaisilla teillä pakkasissa rääkätyn rempulan sata-nolla. Kilometrejä vähän, varusteet kohdallaan, ei missään yhtään ruostetta, itse asiassa ainoat havaitut puutteet muutama pieni kiveniskemä konepellin etureunassa ja kitkarenkaat vaihdan kunnon talvirenkaisiin kunhan ajan ne ensi kesänä loppuun vaikka huomasin tänään että niilläkin pääsi ajamaan ihan hyvin huonossa kelissä.

      • Anonyymi

        Saksassa ei suolata teitä eihän ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Saksassa ei suolata teitä eihän ?

        Saksassa suolataan silloin kuin Suomessakin, eli talvella.

        Kummassa arvelet talven kestävän pidempään?


    • ajatko-sinä

      On kannattavaa jos saa ei varastetut ajokin. Juuri oli uutisissa jotta Traficom onneksi alkaa tarkemmin toimimaan ja komentaa katsastus asemia tutkimaan onko auto kadonneiden listalla kun rekisteröidään suomeen. Ruotsissa on jo näin. Poliisi arvioi jotta suomessa ajaa tälläkin hetkellä 5000-10000 autoa jotka on varastettu ja myyty "laillisesti" tänne.
      Siinä kiva ylläri kun seuraavan kerran viet katsastukseen ja lähdetkin ilman autoa pois. Auto otetaan aina vaikka olisit mistä tahansa sen ostanut jos varastettujen listoilla. Korvauksia et mistään saa et edes autoverosta jonka maksoit maahantuodessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8416
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      504
      7677
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      223
      5724
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      101
      4833
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4674
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      173
      4546
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      111
      4508
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4236
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe