Susanna Mälkki ja Beethoven

Criticalludde

On periaatteessa hyvä asia, että klassisista sinfonioista tehdään erilaisia tulkintoja.
Mutta 4.4.2019 Beethovenin 5. sinfonian kuunteleminen Helsingin musiikkitalossa oli kyllä pettymys. Eteenkin kun sitä ennen oli soitettu Tsaikovskin viulukonsertto solistina Akiko Suwanai.
Viulukonsertto oli aivan fantastinen. Oi kyynel silmässä ja tuli mieleen, että olenko nyt ensimmäisen kerran ylipäätänsä kuullut viulun soittoa.

Mutta Beethoven tulkinnasta.
Erästä Beethovenin 3. sinfonian esitystä ammattikriitikko Eero Tarasti arvosteli että:
1. Susanna Mälkin tulkinta Beethovenin Eroicasta oli sangen epägermaaninen.
2. Mälkki sai tähän musiikkiin hämmästyttävän kirkkaan kepeyden.
3. Tämä Beethoven kuului melkein 1700-lukuun.
Koska Beethovenia pidetään uudistajana, niin Tarastin viittaus 1700-lukuun on itse asiassa melko voimakasta kritiikkiä.

Konsertissa 4.4.2019 väliajan ja viulukonserton jälkeen alkoi Beethovenin viides. Olin aluksi ihmeissäni mistä on kysymys, kun musiikki ei juurikaan kuulostanut Beethovenilta vaan joltakin rokokoo näpertelyltä. Laitoin toisen korvan kiinni, koska epäilin, että musiikkitalon hieno akustiikka tekee jonkun tepposen. Ei auttanut lainkaan.

Tultuani kotiin minun oli pakko kuunnella Wilhelm Furtwänglerin johtamaa versiota Beethovenin viidennestä, joka minulla on vinyylillä.

Jos Susanna Mälkki ei pidä Beethovenista sellaisena kuin se on, niin olisi parasta, että Mälkki ryhtyy itse säveltämään. Beethovenin manipulointi 1700-luvulle ei ole tyylikästä.

Ja onneksi muisto Tsaikovskin viulukonsertosta ja Akiko Suwanain tulkinnasta ovat edelleen ensisijaisesti mielessäni. Ja siitä miten Susanna Mälkki johti sen minulla ei ole pahaa sanottavaa. En ole pätevä kommentoimaan sitä, miten Mälkki johtaa esim. Mahleria, Stravinskya tai muuta modernimpaa. Arvosteluista hän päätellen johtaa hyvin

1

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Igor_Ravisti

      Sääli pettymystäsi. Vitonen on niin klassisen tiivis etteivät saumat näy. Ehdotan Stradivareja kaikille. Helsinki maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      95
      4308
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2325
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2146
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      115
      2076
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      410
      1812
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      149
      1393
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1259
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1055
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      966
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      825
    Aihe