antibiootit ja nokkosihottuma

Onko kellään kokemusta, voiko antibiootit aiheuttaa nokkosihottuman?

Aloitin 2 viikkoa sitten apocyclin-kuurin akneen. Nyt muutama päivä sitten ilmestyi nokkosihottuma (tai ainaki luulen, että se on sitä).
Miten olette toimineet? lopettaneet lääkekuurin vai kestäneet ihottuman? Voiko se tästä mennä pahemmaksi, esim. hengenahdistus, joka liittyy joskus nokkosihottumaan?
3796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kaikki lääkkeet voi aiheuttaa nokkosihottuman. Minulle on tullut kolmesta eri lääkkeestä (esim. penisil.) nokkosrokko ja olo on sen verran kihelmöivä, että lääkärissä on pitänyt käydä. Lääke pitää lopettaa välittömästi ja antihistamiinia heti kuurina. Hengenahdistus voi olla todella vakava juttu ja se voi tulla yhtäkkiä. Jos epäilet oikeasti lääkeallergiaa, ota heti yhteys päivystykseen ja kysy lisää neuvoja sieltä.

Äänestä

En kestä antibiootteja. Saan niistä nokkosihottumaa ja hengenahdistusta. Selvisin aikoinaan tilanteesta Bachin kukkaterapialääkityksellä. Kumma kyllä itse perussairauskin hävisi, siis se, mihin antibiootteja sain, vaikken ollut ehtinyt kuin vasta aloittaa kuurin. Tässä terapiamuodossa lääkitys on aina yksilöllistä. Itse taisin saada muistaakseni Star of Bethlehemiä ja Centaurya. Toivon, että löydät Sinulle sopivan ratkaisun kiusalliseen vaivaan.

Äänestä

En ole enää moniin vuosiin edes ajatellut antibioottihoitoa, onneksi ei ole ollut tarvettakaan. En tiedä, sopisiko joku, vai ei mikään, mutta nokkosihottumaa on tullut muutamasta 'merkistä'. Aluksi toinen merkki sopi, sitten ei enää sekään. Kokonaisuudessaan en ole elämässäni syönyt antibiootteja kuin 6-7 kertaa, siinäkin voi olla liikaa. Olen kohta 55 v.
Särkylääkkeistä käytän Disperiniä tarvittaessa, mutta harvoin. Joistain särkylääkkeistä olen saanut nokkosrokkoa, vaikkakaan en niin pahaa kuin antibiooteista.

Kannattaa kertoa lääkärille vaikka lopettaisitkin kuurin heti - olisi hyvä käydä näyttämässä vaikka terveydenhoitajalle, että on todisteita.
Merkintä terveys-/sairaustietoihisi, jotta ainakin tätä antibioottia osataan välttää jatkossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaisa kirjoitti:

Onko kellään kokemusta, voiko antibiootit aiheuttaa nokkosihottuman?

Aloitin 2 viikkoa sitten apocyclin-kuurin akneen. Nyt muutama päivä sitten ilmestyi nokkosihottuma (tai ainaki luulen, että se on sitä).
Miten olette toimineet? lopettaneet lääkekuurin vai kestäneet ihottuman? Voiko se tästä mennä pahemmaksi, esim. hengenahdistus, joka liittyy joskus nokkosihottumaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu