Ero ja ositus

Sannaaaaa

Hei! Olen ostanut asunnon ennen naimisiin menoa ja asuntovelka on minun nimissäni. Meillä ei ole avioehtoa joten omistaako puolisoni silti puolet asunnostani vaikka velka on minun ja sitä on vielä jäljellä jos ero tulee?

4

78

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinMeilläKäy

      Ilman avioehtoa ositus hoidetaan normaalisti eli "tasan". Toki kummankin varoista vähennetään velat eli jos miehellä ei ole omaisuutta lainkaan, hän saa puolet siitä asunnon osasta joka on jo "velaton". Eli jos asunnosta on vielä paljon velkaa jäljellä suhteessa arvoon, ei mies saa läheskään puolta asunnon koko arvosta.

      • NäinMeilläKäy

        Ja tähän lisäyksenä että ei mies edelleenkään omista asuntoa, sinun pitää vain maksaa hänelle "tasinkoa" se summa joka vastaa hänen osuuttaan asunnon arvosta.


    • Hjyuuo

      Mies ei omista asunnosta mitään, jos se kerta on kokonaan sinun nimissäsi.

      Avioerossa netto-omaisuudet lasketaan yhteen. Se jolla on enemmän maksaa toiselle, niin että kummallekin jää varallisuutta yhtä paljon.

      Sinun netto-omaisuus on asunnon arvo - velat muu mahdollinen varallisuus. Jos miehellä ei ole mitään maksat hänelle. Mutta jos hänellä on enemmän kuin sinulla, niin hän maksaa sulle.

      Joku voi korjata, jos on eri mieltä.

    • mekkkk

      Yritä tehdä ja saada puoliso suostumaan avioehtoon ennen eroa. Se omaisuus mikä on ollut ennen avioliittoa ei kuulu osituksen piiriin ja jos sinulla on kirjapito että olet maksanut itse asunnon ja puoliso ei ole siitä mitään maksanut niin olet vahvoilla osituksessa. Riippuu myös avioliiton pituudesta ja jos alle 5v ja jos ei ole lapsia niin auttaa ositusta tekemisessä. Miksi et ole avioehtoa halunnut ennen naimisiin menoa niin nyt ei tarttis turhasta maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      101
      5460
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      82
      4768
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4732
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2149
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      103
      1897
    6. 101
      1682
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1538
    8. 369
      1282
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1101
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1040
    Aihe