Yhdysvaltain hallinto uhkaa EU:ta 11 miljardin dollarin tulleilla, EU esitti heti vastauhkauksen.
Kyllä lihava kauppasota aina huonon jäätyneen konfliktin voittaa.
Kyllä lihava kauppasota aina huonon jäätyneen konfliktin voittaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lisäksi Trump valjastaa Bannonin ja valtavan määrän rahaa tukemaan äärioikeistoa ja muita EU:ta hajottavia voimia EU-parlamenttivaaleihin.
Kiltti ja kömpelö EU on muiden puristuksessa. Taitaa Venäjä olla se kumppani, jonka toimista on kaikkein vähiten haittaa EU:lle. Jenkit ja Kiina vie EU:ta miten tahtoo.
Naton sisällä on myös suurta rakkautta. Pohjois-Euroopan rikkaat valtiot auttava Väli-Meren köyhiä valtioita Kreikkaa, Italiaa ja Espanjaa
Jotkut natomaat ovat sodan partaalla keskenään.
Kanada ja Yhdysvallatkin ovat asettaneet toisilleen pakotteita ja sanktioita, jenkit kun uskoo niiden maagiseen ihme voimaan.
EU aloittaa viralliset kauppaneuvottelut Yhdysvaltain kanssa kuukausien viivytyksen jälkeen.
EU:n ja Yhdysvaltain johtajat sopivat neuvottelujen aloittamisesta periaatetasolla jo viime heinäkuussa, mutta neuvottelujen alku on viivästynyt käytännön valmistelujen ja myös Ranskan vastustuksen takia.
Ranska vastustaa yhä neuvottelujen aloittamista siksi, että Yhdysvallat on jatkanut kauppapoliittista uhittelua ja myös siksi, että Yhdysvallat on päättänyt irtautua kansainvälisestä ilmastosopimuksesta.
Maanantaina EU-maat jyräsivät kuitenkin Ranskan äänestyksessä ja päättivät neuvottelujen alkamisesta. Belgia pidättäytyi äänestämästä.
Neuvottelut koskevat sekä teollisuustuotteiden tullien alentamista, että erilaisia lupia vaativien tuotteiden markkinoille pääsyn helpottamista.
Yhdysvaltain kauppasuhteet muun maailman kanssa ovat olleet koetuksella presidentti Donald Trumpin valtakauden aikana. Vuosi sitten Yhdysvallat asetti Euroopassa tuotetulle alumiinille ja teräkselle rangaistustulleja ja EU vastasi vastatulleilla.
Yhdysvallat uhkasi viime kesänä myös autotulleilla, mutta sitten heinäkuussa EU-komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker ja Trump tapasivat ja tekivät ”diilin”.
Se, mitä johtajat sopivat oli kuitenkin hieman epämääräinen lupaus neuvottelujen aloittamisesta, eikä neuvotteluja tähän päivään mennessä ole aloitettu.
Ranska yritti painostaa Yhdysvaltoja allekirjoittamaan Pariisin ilmastosopimus, mutta muut Euroopan natomaat eivät uskaltaneet antaa tulitukea Ranskalle ja taas natoisäntä jyräsi pienempien toiveet rauta-anturan alle.
Eli liittolaisuus tai edes kohtuulliset välit Yhdysvaltoihin pakottaa muut maat luopumaan toimista hillitä ilmastonmuutosta. Tämä on aika pahasti ristiriidassa Sauli Niinistön idean kanssa, että Nato voisi olla myös luonnonsuojelujärjestö.
Aggressiivisuuden geenit ovat siirtyneet Irlannista Yhdysvaltoihin. Huomatkaa Mc-etuliite maailmanvalloittajajenkkien sukunimen edessä. Afrikkalaistaustaisista orjista saatu fyysinen vahvuus on vahvistanut jenkkien arroganssin nykyisiin mittasuhteisiin.
Nähtäväksi jää, selvittääkö viiden viikon päästä olevat EU-vaalit yhtään tilannetta.
Hollanti - USA , 6 - 0