Mitä pitäisi ajatella?

Pettynytxx

Erosimme alle 2 viikkoa sitten , sanoin että tarvitsen aikaa ja keskusteluapua, kun sairas lapsi ja olin pitkään masentunut, mikä heijastui suhteeseen. Että saan itseni kuntoon. Välitin, rakastan, tuin toista masennuksessa, työtilanteissa, muutoksissa. Perhe oli minulle kaikki. Väsyin kun hoidin kaiken yksin kotona ja lapsen hoitoasiat, toinen vältteli näitä.

Lapsen asiat hoidettu sovussa. Nyt mies ilmoitti että hän ei minun kanssa halua olla, että elämä jatkuu ja jos pano tulee vastaan niin menee sänkyyn, niin kaikki tekevät. Tekee mitä haluaa.
Ihan sairasta. Ei mitään väliä. Perheellä. Tuli kyllä selväksi ettei ikinä rakastanut. Rikkoi mun sydämmen.

Ikinä en voisi sanoa noin toiselle joka yrittää saada asioita kuntoon. Olen kai sitten ollut täysin tunnevammaisen kanssa.

5

172

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parineuvoa

      Keskuste muiden vastaavassa tilanteessa olevien tai vastaavan kokeneiden kanssa .Etsi netistä hyviä keskusteluketjuja.

      Rukoile Jumalalta apua ja johdatust elämääsi.

    • Anonyymi

      Jos kerran ootte eronnut niin luuletko oikeesti että toinen venaa tossun alla kukkapuskan kanssa ja päivystää puhelintaan vaan siksi että SÄ tarvitset "aikaa"? Jumalauta te naiset pidätte miehiä joinain esineinä jotka voi ripustaa naulakkoon odottamaan että sit jos joskus taas kiinnostaa..... toivottavasti toi sun eksäs löytää jonkun täysjärkisemmän.....

    • Anonyymi

      Minä yritin tehdä suhteessamme kaikki, hoidin kodin, tuin miestäni, siivosin, tein ruuan ja hoidin kodin. Mies ei tehnyt mitään. Minä en jaksa enään. Eroisin, mutta sekin tuntuu nyt mahdottomalta kun voimat on loppu täysin. Muutto kauhistuttaa kun ei jaksaisi. Oon ihan loppu, henkistä väkivaltaa vuosia. Eroon pitää päästä, mutta ei oo ketään kuka auttais, oon täysin yksin koko asian kanssa.
      Voimia sinulle, lähde suhteesta missä sinua ei arvosteta. Ei toinen muutu se on varma. Hetki voi mennä hyvin, mutta sama jatkuu myöhemmin.
      Pärjäät lapsesi kanssa paremmin takuulla yksin kun huonossa parisuhteessa.

    • Anonyymi

      Joskus on kai hyvä tukea ja pitää yhteyttä, joskus (usein) siinä on toinen puoli, joka voi olla raskastakin.

      Pitkän seurustelusuhteen lopettaneena yhteydenpito hyvän (ja syvän) ystävyyden merkeissä on arvokasta, toisaalta on vaikea päästä eteenpäin. En tiedä, olisiko sen helpompaa ilman yhteydenpitojakaan toisaalta.

    • Anonyymi

      Minulle kävi myös juuri niin että noin 25 vuoden avioliitto päättyi,olimme miltein 28 vuotta yhdessä ja nyt olen yksin, olen hieman yli kuukauden ollut tässä ja miettinyt etten varmaan koskaan tule löytämään uutta naisystävää tai saatikka vaimoa. Olen muutaman kerran käynyt yö elämässä tässä yksikseni mutta ei kiinosta se ja naisia en ole liekittelyt enkä osaakaan mielistellä vaan olen aito itseni.

      Surullinen on kohtalo,tuntuu ettei ole elämässä iloa enään missään vaikka olenkin iloinen perus luonteeltani,kovin nään kaiken synkkänä.

      Toinen osapuolihan löyti samantien toisen kun muutti,ei tässä uskalla vissiin enään uskoutua kennellekkään kun tämän on kokenut,kumminkin kävisi niin että olevinaan rakkaus tai kiintymys pettäisiin jossain kohdassa elämää,ja sitä ei kyllä toistakertaa meikäläinen jaksa kun ei jaksa oikein nytkään.Tässä sitä nytkin sängyssä kirjoitan tätä miettien miten tämä on mahdollista,liekkö olemassa naisia jotka ei ole kaikenmaailman somessa esim:facebookissa ,sellainen ei sopisi enään minulle kun kumminkin löytyy niitä miehiä sieltä näköjään.
      Tuli tosiaan selväksi ettei rakastanut vaan otti samantien toisen,nyt kun vielä talouskin on tiukkalla niin ei varmasti kukaan edes haluaisi olla kanssani ja mitenpä voisin sitten viedä edes toista minnekkään ,naisethan ei köyhiä katsele näin olen ymmärtänyt.
      Jotenkin tuntuu ettei minulla ole antaa yhtään mitään enään kenellekkään,yhden illan jutut ei tuo onnellisuutta.

      Voimia kaikille teille jotka jouduitte yhteen elämän vaikeinpiin asioihin jossa tuntuu ettei valoa näy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      344
      1262
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      753
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      738
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      725
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      633
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      604
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      591
    9. 54
      562
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      526
    Aihe