Loppuisi se tasa-arvosta mussuttaminen. Äänestysprosessia ei tarvitsisi juurikaan muuttaa, olisi vaan kaksi top100-listaa entisen yhden top200-listan sijaan.
Tämä epäkohta tuli mieleen, kun kauhistelin vihreiden järkyttävää epätasa-arvoa. Vihreillä on naisia eduskunnassa 466 prosenttia enemmän kuin miehiä!
Sama sääntö voidaan ottaa myös kunnallisvaaleihin. Presidentiksi taas voidaan valita vuoronperään mies ja nainen.
Valtaan eduskuntaan 100 ukkoa ja 100 akkaa
2
116
Vastaukset
- Anonyymi
Tasa-arvo ei tarkoita seuraavia asioita:
- että kaikki ihmiset ovat muka samanlaisia
- että kaikki ihmiset ovat muka yhtä hyviä tai yhtä pahoja
- että kaikki ihmiset ovat muka yhtä päteviä tai osaavia tai yhtä huonoja
- että kaikki ihmiset ovat muka identtisiä
- että kaikki ihmiset muka haluavat samoja asioita
- että kaikki ihmiset osaavat sen minkä joku toinenkin
- että kaikissa ammateissa muka pitäisi olla 50/50 % yhtä paljon kumpaakin osapuolta
- että kaikki ihmiset muka ajattelevat tai heidän pitäisi ajatella samalla tavalla
- että kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita (eivät varmasti ole)
Tasa-arvo on alunperin tarkoittanut sitä, että lain edessä ihmisiä kohdellaan samoin. Tätä tasa-arvo on alunperin tarkoittanut. Siis sitä, että laki ei sorra tai syrji jotain toista. Islamin sharia laissa ei ole tasa-arvoa. Siinä Muslimeilla on etuoikeuksia. Siinä väärä-uskoisia eli niitä, jotka eivät ole Muslimeita sorretaan ja syrjitään.
Islamiin ei kuulu minkäänlaista ajatusta tasa-arvosta. Jos joku muuta väittää, valehtelee. - Anonyymi
Luonto kokeilee ... jos vaikka isä ja äiti sama persoona, parin tuhannen vuoden kuluttua?
Onhan tietenkin nykyisin vielä kolmskin sukupuoli, sellainen jolla on samassa ruumissa naisen ja miehen vehkeet! (toimimattomat?)
Jaa , mahtuuko noiden kahdensadan joukoon ainakin yksi edustaja niistä, jotka ovat kovin mieltyneet omaan sukupuoleensa (homot ja lesbot)
Minusta tuntuu, että nuo ovat jo nyt oman luontaisen (luonnevika) aktiivisuutensa vuoksi yliedustettuna Suomen eduskunnassa!
Ja Piruko eli Saatana niistä kaikista tietää ynnä selvän ottaa, ja jos tietää, niin ei kerro!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723093
- 572788
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322375- 792208
- 602023
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171567Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301410Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351398