Valtaan eduskuntaan 100 ukkoa ja 100 akkaa

Loppuisi se tasa-arvosta mussuttaminen. Äänestysprosessia ei tarvitsisi juurikaan muuttaa, olisi vaan kaksi top100-listaa entisen yhden top200-listan sijaan.

Tämä epäkohta tuli mieleen, kun kauhistelin vihreiden järkyttävää epätasa-arvoa. Vihreillä on naisia eduskunnassa 466 prosenttia enemmän kuin miehiä!

Sama sääntö voidaan ottaa myös kunnallisvaaleihin. Presidentiksi taas voidaan valita vuoronperään mies ja nainen.
2207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tasa-arvo+ei+tarkoita+seuraavia+asioita:-+että+kaikki+ihmiset+ovat+muka+samanlaisia-+että+kaikki+ihmiset+ovat+muka+yhtä+hyviä+tai+yhtä+pahoja-+että+kaikki+ihmiset+ovat+muka+yhtä+päteviä+tai+osaavia+tai+yhtä+huonoja-+että+kaikki+ihmiset+ovat+muka+identtisiä-+että+kaikki+ihmiset+muka+haluavat+samoja+asioita-+että+kaikki+ihmiset++osaavat+sen+minkä+joku+toinenkin-+että+kaikissa+ammateissa+muka+pitäisi+olla+50/50+%+yhtä+paljon+kumpaakin+osapuolta-+että+kaikki+ihmiset+muka+ajattelevat+tai+heidän+pitäisi+ajatella+samalla+tavalla-+että+kaikki+ihmiset+ovat+yhtä+arvokkaita+(eivät+varmasti+ole)Tasa-arvo+on+alunperin+tarkoittanut+sitä,+että+lain+edessä+ihmisiä+kohdellaan+samoin.+Tätä+tasa-arvo+on+alunperin+tarkoittanut.+Siis+sitä,+että+laki+ei+sorra+tai+syrji+jotain+toista.+Islamin+sharia+laissa+ei+ole+tasa-arvoa.+Siinä+Muslimeilla+on+etuoikeuksia.+Siinä+väärä-uskoisia+eli+niitä,+jotka+eivät+ole+Muslimeita+sorretaan+ja+syrjitään.Islamiin+ei+kuulu+minkäänlaista+ajatusta+tasa-arvosta.+Jos+joku+muuta+väittää,+valehtelee.

Äänestä

Luonto kokeilee ... jos vaikka isä ja äiti sama persoona, parin tuhannen vuoden kuluttua?

Onhan tietenkin nykyisin vielä kolmskin sukupuoli, sellainen jolla on samassa ruumissa naisen ja miehen vehkeet! (toimimattomat?)

Jaa , mahtuuko noiden kahdensadan joukoon ainakin yksi edustaja niistä, jotka ovat kovin mieltyneet omaan sukupuoleensa (homot ja lesbot)
Minusta tuntuu, että nuo ovat jo nyt oman luontaisen (luonnevika) aktiivisuutensa vuoksi yliedustettuna Suomen eduskunnassa!
Ja Piruko eli Saatana niistä kaikista tietää ynnä selvän ottaa, ja jos tietää, niin ei kerro!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vaadimmetasa-arvoa kirjoitti:

Loppuisi se tasa-arvosta mussuttaminen. Äänestysprosessia ei tarvitsisi juurikaan muuttaa, olisi vaan kaksi top100-listaa entisen yhden top200-listan sijaan.

Tämä epäkohta tuli mieleen, kun kauhistelin vihreiden järkyttävää epätasa-arvoa. Vihreillä on naisia eduskunnassa 466 prosenttia enemmän kuin miehiä!

Sama sääntö voidaan ottaa myös kunnallisvaaleihin. Presidentiksi taas voidaan valita vuoronperään mies ja nainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu