Elämä osaa olla epäreilu.
Elät elämäsi ensimmäiset 30 vuotta anomuumina, kukaan ei kiinnistä sinuun huomiota.
Sitten keksit Suomi24-sivuston, ja alat kirjoittamaan sinne rekkaamattomalla mustalla nikillä. Saat vähän näkyvyyttä ilkeilyilläsi, ja huomaat olevasi palstalla noteerattava tyyppi etkä enää mikään anomuumi.
Yhtenä päivänä tulee sitten uudet käytännöt, etkä saakaan jatkaa ilkeilyjäsi rekkaamattomalla mustalla nikillä vaan olet taas anomuumi.
Elät elämäsi ensimmäiset 30 vuotta anomuumina, kukaan ei kiinnistä sinuun huomiota.
Sitten keksit Suomi24-sivuston, ja alat kirjoittamaan sinne rekkaamattomalla mustalla nikillä. Saat vähän näkyvyyttä ilkeilyilläsi, ja huomaat olevasi palstalla noteerattava tyyppi etkä enää mikään anomuumi.
Yhtenä päivänä tulee sitten uudet käytännöt, etkä saakaan jatkaa ilkeilyjäsi rekkaamattomalla mustalla nikillä vaan olet taas anomuumi.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Hauska uudistus sinäällään. En oikein edes tajunnut aluksi. Siis muahan toi ei haittaa, mutta varmaan joitain ahdistaa. Ehkä sitä vois livetä silleen, että aloittaa tyyliin...
HALUANOLLATÄMÄNIKKI:
pälpätipältätipääää....
Silloin porukka tietäis, kuka anomuumin takana oikeesti on. :o) Ei ehkä niin kivaa, mutta olis joku konsti edes jos ei missään tapauksessa halua rekkautua....
Ei tää mulle ole ongelma. Pitää vaan katsoa kirjoittaja vähän eri paikasta. Eiköhän tähänkin äkkiä totu. Johonkin jo kirjoitin että hyvää aivojumppaa kun kaava muuttuu. :)
xLiner
No sen uskon... Kyllähän sitä tunnistaa aikahyvin jo jutuista, kuka on kuka, mutta toi "allekirjoitus" vaikka loppuun selventää ja oikoo miettimiset. :o)
Mä oon pitänytkin täältä hiukan huilia ja oikeastaan voisin huilia enemmänkin... tälleen töissä ollessa on vaan sen verta tylsää väliin, että täällä vois vaikka kirjoitellakin täällä jotain mukavaa. Politiikan vois kyllä jättää välistä, se Wuppiksen kanssa käyty kähmäys oli aika turha, vaikka ei sekään suoranaisesti edes politiikkaa ollut... Mutta ei oikeastaan huvittais vänkäillä mistään enää.... Jotain positiivisempaa pikkujutustelua vaan.
Mä oon tässä treenaillut jo kirjallisia vartenkin. Pitää hurauttaa ajaa moottoripyöräkortti. Oma nainen ajattaa, kun sillä on pyörä ja korttikin ollut vuosia. Sinäälläänhän se on muodollisuus, kun kyllä mä luulen osaavani ihan ajaa moottoripyörällä, mutta onhan ajokoetta varten treenattava hidasajoa ja jarrutuksia just sillä pyörällä. :o)
Veneenkin sain kaupaksi. Nyt pitää koittaa vaan pitää mieli kurissa, ettei höntyile vielä pyörän ostoon. :oD
Mulla on kortti, mutta pyörän myin jo aikaa sitten, enkä ole uutta hankkimassa. Ennemmin painun metsään jos mulla on sellaista luppoaikaa. Liikaa hälyä elämässä muutenkin. Ajele varovasti, jostain syystä ihmisten on vaikea ymmärtää miten suojaton siinä ritsan määlynä on.
Politiikka ja ihmisoikeudet puhuttaa mua taatusti jatkossakin, tärkeitä asioita... Harmis laittoi eilen hyvän aloituksen suunnillen jotain lutkien catwalk lumpuista tjs, mutta ajatus pohjasi eettisyyttä ja kestävää kehitystä. Mielenkiintoisia juttuja...
Sain jonkun typerän kurkunpääntulehduksen, en ole pystynyt treenaamaan kun on pientä lämpöä pitänyt. Mulla ei ikinä ole mitään lentsuja... 😫 Tänään vaan kävelylle, että lima irtoo päästä 🤧
xLiner
No sen oon kyllä jo tiedostanut, että se on suojaamaton ajoneuvo, että varovainen saa olla... Ehkä mä nyt en oo hurjimmasta päästä sellaisella törmyyttämään... Eikä se kovin rauhatonta pidä ollakaan... hurinaa ja suhinaa pikkuteitä pitkin luikkiessa. :o)
No politiikka on vaikea laji... ja se kyllä vie, mutta se on niin hitokseen vaikeaa selitettävää ja mä muutenkin vetelen vähän isompia linjoja kuin pelkästään yhtä asiaa, niin siitä puuttuu monesti riittävään perusteluun tarvittava tieto.... Että siksi pitäis pysyä pois politiikasta... Muutenhan mä kyllä tuon mielipiteitäni esiin ja oon into piukeena perustelemaan ne....se on kivaa. :o)
Nyt on kaikenlaisia pikkupöpölöitä taas liikenteessä. Mä koitan skippailla ne... mulla oli tuossa talvella kuumetta ja sellainen miesflunssa, että viikon piti hiimata kuin aave...että tosi pahat taudit on ollut liikkeellä, kun muhunkin tarttui... :oO
Torstaina aloitin mopoilun, tuossa moponi
https://aijaa.com/yuCFUk
vanteet vähän likaiset viime syksyn jäljiltä
Ahaa! Hondamies! :oD Ilmankos mulle Hondaa ehottelit! :oD
Joo, siisti pyörä on... Ja vanteethan vielä pitkään on varmasti suttaiset, kun ei taida olla vielä monessakaan paikassa hiekkoja putsattu asfalteilta poikkeen ja hiekkatietkin vielä liejuisia... Saa varmasti ajaa vielä kieli keskellä suuta nytten. :ol
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15630173/kuinka-helposti-yksinainen-hetero-mies-saa-anteeksi
Terve taas Dissi. Tein keskustelun aloituksen. Poistin nikkini, koska tällä palstalla saa niin paljon kuraa niskaan, mutta voin aina silloin tällöin jostain aiheesta fiiliksen mukaan rakentaa keskusteluja. Sinä Dissi nyt olet yksi harvoista tyypeistä, joka ainakin vähäsen ymmärtää mua ja oikeesti haluaa keskustella, eikä heti ala hiettämään kuraa niskaan.
Jos on aikaa, osallistu tuohon. Saatat jopa arvata, kuka tuon aloituksen on tehnyt :)
Vanteeseen muodostuu mukava coktaili ketjurasvasta ja hiekkapölystä, ei hevillä irtoa, tuskin edes speedmetalilla :D
Hah hah hah haa, käläkäläkäkläääkkää...haha hah komppi komppi...hah haa pomppi..🤣😃🤣😄😅😉
No onhan noihin aikahyviä tököttejä, kun vaan löytää oikeat... Jotain vannevahojakin on olemassa, että p.ska irtoo sit paremmin pesussa. :o)
Ei tarvii ihan jenkkaan asti mennä siinä putsailussa. :oD
Käläkälä ja päläpälä vaan, hupsu! :oD
Ei ole minun tuttuja, jos ei ole goldwing sekä ducatikin samalla omistuksessa :D
Joku yrittää hankkia mopoajokorttia... lähtisipä meidän kyytiin kun jollain sivuvaunuisella goldwingilla, lähenee jo nopeus 200km/h mukavaa ja jännittävää olla sellaisessa sivuvaunun kaukalossa ilman mitään turvavöitä kyydissä _:D
Kikka-moottoripyörä: https://www.youtube.com/watch?v=Xcdx2Q4Bo7A
Toi oli feikki päläpälä.
Joo, huomasin juuri toisessa ketjussa.... en oo muutamaan päivään täällä ollut, niin en tajunnut...ja toisaalta pälis vois muutenkin noin kirjoittaa, jos sattuu oikein velmulle tuulelle... :oD
Tuo uudistus on ollut tiedossa monta kuukautta, turha siitä nyt on vinkua.
Jos aloittaja haluaa olla näkyvä, aloittaja rekkautuu. Jos taas rekkautuminen on kynnyskysymys, niin silloin voi vaikka jokaisen kommenttinsa loppun pistää puumerkkinsä.
Rekkautumattomuudessa on koko ajan ollut se vaara, että kuka tahansa on voinut käyttää sinun nikkiäsi. Vain rekkautuneiden tuotoksista voi olla varma, että kyseinen henkilö itse on kommentin kirjoittanut.
Ei voi, päläpälääkin on kaksi.
Mä tykkään tästä anonyymiydestä, vielä jos se tosiaan sitä olisi. Mutta täällä on aina ollut noita, jotka tasan tietää ketkä kirjottelee.
Ei noita palsta-aktiiveja, jotka tuntevat kaikki kirjoittelijat, ole montaa. Ei se ole palstan kehittymisen uhka.
Ajan oloon anonyymiys johtaa siihen että vanhat "mustat nikit" unohtuvat ja se jengi sulautuu muihin anonyymeihin.
Vasta ajan kanssa pystyy arvioimaan johtaako kehitys siihen että uudet kommentoijat löytävät palstalle kun tuttujen mustien nikkien rinkirunkkaaminen loppuu.
Kuinka säälittävä ajatus se onkaan että joillekin trollailu antaa merkitystä elämälle.
Joisit vaan viinaa ja kävisit tapaamassa naisia baareissa niin ei tarttis valitella sinkuille palstalla.
T: Viinamies