Dokumenttiprojekti: Uhrit, to 25.4. yle1 klo 19

Suositeltavaa katsottavaa. Varmaan tuokin kuuluu uskovaisilla samaan kategoriaan kuin vähän aikaa sitten Tom of Finland -elokuvan esittäminen. Uskovien mukaan ei tuollaista dokumenttiprojektiakaan pitäisi näyttää, joka heikentää uskon olemassaoloa. Eipä ois pitänyt koskaan varmaan perustaa eroakirkosta.fi -sivustoakaan, mutta perustettiin silti.

Se on varmaan suuri vapauden tunne, kunnei enää kuulu mihinkään uskonlahkoon. Sitä vapautumista ei moni änkyräuskovainen halua koskaan kokea vaan haluaa elää ahdasmielisessään elämässään. Onneksi on nykyisin valinta luopua uskonnosta. Se ei tainnut olla mahdollista vielä vuosisatoja sitten.
Koulun uskonnonopetus pitäisi olla nykyisin "tunnustuksetonta". Miksi niin sanotaan, jollei se todellisuudessa ole? Mitä sanktioita koululle koituu, jos uskonnon opettaja pitää uskonnon tunneilla raamatun lukua!? Sekö ei ole tunnuksellista tai mitä sanktioita koululle koituu siitä että joka joulujuhla esitetään sama jouluevankeliumi...jollei se ole tunnustuksellinen niin mikä siitä sitten vielä puuttuu ettei se jouluevankeliumi täytä tunnustuksellisuutta?! Ei kai se tarkoita sitä ettei koulun katon päällä ole kristinuskon symbolia niin tällöin sitä ei tulkita tunnustukselliseksi ympäristöksi vaan "tunnustuksettomaksi" ympäristöksi?! Mitä tekemistä niiden symboleiden kanssa on, jos kouluissa pakotetaan oppilaita uskonnollisiin hartauksiin ja pidetään ruokarukouksia ja jos kuukaudessa on yksi uskonnollinen aamunavaus lasketaan se "tunnsutuksettomaksi"!? Jos kuukaudessa tai vuodessa pidetään yksikin aamunavaus tai yksikin hartaustilaisuus niin koulu on silloin tunnustuksellinen ympäristö, eikä tunnustuksellinen.
Onhan se aika tulkinnan varainen asia että on laitettu koulun uskonnonopetus tunnustuksettomaksi, joka ei sitten tarkoittaisikaan koulussa muuta uskonnollista tilaisuuksia!? :D Hartaustilaisuudet ja koulun kirkossa käynnit eivät ole tiettävästi uskonnonopetusta. Noh, mitähän ne sitten on, jollei uskonnon opetusta? Pitäisi laittaa tämä hieman tarkemmaksi, sillä moni ajattelee sen niin että koulun pitäisi olla täysin tunnukseton ympäristö uskonnoista, joten onko tällöin kouluissa uskonnon suhteen pienehkö valuvika!?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei sua enään tunnista

        Kun olet vanhentunut ja lihonut.
        Ikävä
        135
        6131
      2. Huomenet naiselle

        Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
        Ikävä
        57
        4366
      3. Mikä kaivatussasi kolahti?

        Mikä oli erityistä?
        Ikävä
        59
        2831
      4. Etsin vastaantulevista sua

        Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
        Ikävä
        28
        2738
      5. Kaikesta muusta

        Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
        Ikävä
        16
        1875
      6. Hyvää yötä.

        Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
        Ikävä
        15
        1544
      7. Ajatteletko koskaan

        Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
        Ikävä
        34
        1402
      8. Tekis mieli lähestyä sua

        Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
        Ikävä
        24
        1381
      9. Kyllä hävettää!

        Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
        Taivalkoski
        29
        1218
      10. T, miten mun pitäis toimia

        Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
        Ikävä
        43
        1151
      Aihe