Et kuitenkaan ole oikeasti uskovainen sanoi FB-kamuni

Anonyymi

Osallistuin vuosi sitten pääsiäisjuhlaan missä muisteltiin pääsiäisentapahtumia. Lapseni olivat mukana ja mielestäni hyvin ymmärsivät. Olin iloinen pääsiäisestämme.

Mutta ilo ei kauaa kestänyt. FB-kamuni joka ei kuulu mihinkään seurakuntaan vaan on suoraan yhteydessä Herraan ja saa suoraan opetukset päähänsä ohi seurakuntien. Hän kertoo olevansa oikeassa raamatullisessa uudestisyntyneessä uskossa missä voi olla vain suoraan Jumalan seurakuntalaisena. Hän ei hyväksy myöskään joulua eikä pääsiäistä eikä oikeastaan mitään. Hän elää omassa raamatullisessa oikeassa uskossaan omassa kuplassaan. Kaikki muut on väärässä. Oppejaan hän jakaa netissä.

Hän sanoo minun olevan vielä pelastuksen ulkopuolella. Olen lihassa ja liha ja veri ei peri Jumalan valtakuntaa.

" joka ei ota ristiänsä ja seuraa minua, se ei ole minulle sovelias." En kuulemma ole tehnyt näin kun kuulun seurakuntaani. Elämäni on kuulemma "pinnallista, tekopyhää ja uskonnollista". Luulen kuulemma olevani pelastettu mutta minulta puuttuu miehen kaltainen puhdas raamatullinen usko. Tästä on miehen mukaan esimerkkinä pääsiäisen vietto.

Pääsiäinen on uskonnollisuutta.

MITEN TOINEN VOI ARVIOIDA TOISEN TILAA?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Idiootteja, jotka luulevat näkevänsä ihmisen sisimpään, on aina ollut. Sellaiset kannattaa jättää omaan arvoonsa.

    • Anonyymi

      Kyllä kai ymmärrät että tuollaiset uudestisyntyneet oppiinsa rakastuneet saa jättää omaan arvoonsa. Et kai pääsiäisiloa heitä tuollaisen opettajan vuoksi. Kyllä näitä irallisia ilman seurakuntataustaa olevia nettiguruja liikuu aikamme. He ovat oikeassa ja toiset kaikku väärässä.

    • Anonyymi

      Laki saa aikaan tuollaista.

      Tai oikeastaan omavanhurskaus joka tulee siitä että uskova ei typeryyttään tajua että lain tehtävä on osoittaa ihminen läpeensä toivottoman syntiseksi.

      Silloin laki toimii oikein ja on ymmärretty oikein.

      Nämä muut taas ei käsitä siitä mitään vaan sokeuttaan luulevat lakiponnisteluillansa osoittuvan Jumalan ja ihmisten edessä menestyjiksi.

      Voi pimeyttä. Anna heille silti anteeksi sillä he eivät tiedä mitä ovat tekemässä. Ehkä jonain päivänä tuo heidän rakastama laki surmaa heidät ja lyö aivan palasiksi ja sitten sieltä moskan seasta nousee uusi elämä joka sanoo: "Kiitos Jeesus." Eikä osaa, halua tai pysty muuta sanomaan enää koskaan.

    • Olen ollut uskossa 48 vuotta. Ei vaellus ole olut Jumalan silmissä salonkikelpoista, mutta Jeesusta en ole koskaan pois kieltänyt. On minullekin kirjoittanut joku näistä oikeaoppisista että palvelet eri Kristusta kuin hän. Varsinkin nyt lopunaikana pitää ankkuroitia vahvasti Jeesukseen että on itse varma kehen uskoo. Hukassa on jos usko kysyttävissä naapurin ukoilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11615
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8821
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4393
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3944
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3636
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3590
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3429
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3222
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2405
    Aihe