lisäravinteita vai ei?

Anonyymi

Isä sanoo ettei lisäravinteita tarvita että ne on turhia ja ruokaa vaan naamaan että sillä kasvaa parhaiten. Se on nuorena ollut joku SM-tason urheilija kuulassa ja nostellut paljon puntteja tai jotain.
Kaveri taas sanoo että ainakin palkkari ja hera pitää olla ja kreatiini ehkä.
Kumpi nyt sit on oikeessa?

4

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kumpikin.
      Jos ei pysty syömään monipuolista ruokaa tarpeeksi paljon niin palkkari ja lisäravinne auttaa.
      Jos ei ruuasta viikko/kk tasolla saa monipuolisesti aminohappoja niin lisällä saa paikattua.
      Eli jos syö vko/kk proteiinin lähteeksi vain kanaa niin se ei riitä, pitäisi tulla kananmunat, kalaa, sikaa, nautaa, pavut.
      Jos kehitystä haluaa niin kcal pitäisi saada, mutta ei liian paljon ja kauan pidä olla plussalla. 8vko plussalla, 2vko /-, 2vko miinusta, 2 /-, 4/8vko plussalla ihan sen mukaan kuinka kevyt ollut alkuun ja paljonko vatsamakkaraa tullut.

      • Anonyymi

        Varmaan noin on asia mutta on siinäkin kai perää , että kuntoilijat ja bodaajat tankkaavat ihan ylettömästi proteiinia, koska kuvittelevat , että se jotenkin väkisin "suttaantuu lihakseksi"..

        Mistähän se bodauslehdistä tuttu maaginen 2,2 g/kg proteiinia oikein on saatu?? - alunperin 1 g/lb jenkkimitoissa. Viitannee "lean mass"- painoon, ei elopainoon???????

        Silloinhan se tietäisi 80-kiloiselle hyypiölle n. 180 grammaa prodea päivässä...aikamoista! Runsaasti tulisi myös juoda.


    • Anonyymi

      Ei tee mitään lisäravinteilla. Aino joka hyötyy on kauppa ja niitä mainostavat bodarit.
      Idiootti panee rahansa tuollaiseen soopaan.

      • Anonyymi

        Niin tai on itse idiootti kun ei ymmärrä että kaikki asiat ei ole joko/tai.
        Yleensä se on soopaa mikä ei sovi omaan maailmankuvaan.
        Mutta joo, yleensä ne prodelisät toimii kun dietataan. Syystä että kcal on helpompi pitää jiirissä ja keitettyä kanaa ja seitiä ei aina jaksa syödä.
        Toinen hyöty on kun ei vaan terveellistä ruokaa pysty syömään riittävästi. Kcal jää liian alhaisiksi että pysytään rakentamaan uutta lihasmassaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1294
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1086
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1012
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      159
      967
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      833
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      50
      796
    Aihe