Palavan auton tunnistusta...

Mikähän mahtaa olla "näyttävällä roihulla" palaneen auton merkki ja malli? Joku uudehko vaikuttaisi olevan, ja matalaprofiiliset renkaat.

https://hs.mediadelivery.fi/img/1920/ed51f26716f04ca3a76a378c03ddf13c.jpg

Linkki juttuun: https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006081987.html
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Bemareilla, jopa uudehkoilla on ollut tapana roihuta maanteillä lähes joka kuukausi viimeisen vuoden aikana. Voihan se olla myös kansanvaunutehtaan sähkökyhäelmä.
Toyota ei missään tapauksessa, koska viisas toholainen ei käytä matalaprofiilisia renkaita ja tyhmä toholainen on satuolento.

Äänestä
  • Oikein nähty. BMW:n 5-sarjan GT. Selviää helposti, kun suurentaa kuvan.

    Äänestä

  • Taitaa se olla, vaikka takaikkunan lasi näyttää vähän erimalliselta.

    Äänestä

Vasta toinen Bemari samalla viikolla. Niitä on edelleenkin liikaa Suomen teillä liikenettä vaarantamassa!

Äänestä

Tuonko takia ne bemarikuskit kaahaa kuin tuli persuksissa?
Tänäänkin nähnyt sairaita liikennesuorituksia BMW-"miehiltä".

Äänestä

Ihme että ns suomessa ollaan asiasta hiljaa. Miksi bmw ei korjaa autoja joissa riski vaan ovat liikenteessä.

Pitäisi kertoa että ennen korjausta ei kannata ajaa.

Äänestä

Parempi hitaasti ruostuva Corolla, kuin räjähdysmäisesti palava BMW.....

Äänestä

yletön muovinkäyttö moottoritilassa saattaa olla syy joihinkin nykyautojen paloihin. Vanhemmiten kumi ja muovi kovettuu ja haurastuu, varsinkin erittäin kuumissa olosuhteissa kuten moottoritilassa, toistuvat kylmä-kuuma syklit niin alkaa sitten katkeilla letkuliittimiä, öljyä alkaa vuotaa, polttoainetta saattaa suihkuta korkealla paineella kuuman pakosarjan päälle ja näin siinä sitten käy.
Euroautot vielä ovat tarpeettoman monimutkaisia vekottimia, "over engineered garbage", insinöörin viritelmiä joita ei ole kukaan järkeistänyt ja niinpä euroautot ovat vielä vaikeita korjatakin, pitäisi purkaa puoli konetta päästäkseen vaihtamaan jonkin vuotavan muovisen letkuliittimen, ehkä jopa kone nostettava pois ym. sulaa hulluutta, niinkuin koko eu muutenkin.

Toyotat ja muutkin Aasian autot ovat paljon järkevämmin suunniteltuja, tehtyjä kestämään, helppoja korjata jne.

Äänestä
  • Kauhean paljon ainakin Toyotan hybridejä palaa ympäri maailmaa. Eipä nekään mitään yksinkertaisia enää ole ja kuitenkin tehty mahdollisimman halvalla.
    Olet kyllä todella surkea röllikkä.

    Äänestä

  • Lisäksi Suomessa polttoaineeseen sotkettavat bioetanolit ja biodieselit haurastuttavat polttoaineletkuja ja tiivisteitä, ja senhän tietää mitä pakoputken päälle vuotava polttoaine aiheuttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kauhean paljon ainakin Toyotan hybridejä palaa ympäri maailmaa. Eipä nekään mitään yksinkertaisia enää ole ja kuitenkin tehty mahdollisimman halvalla.
    Olet kyllä todella surkea röllikkä.

    Se on pelkkä urbaani legenda että Toyota tai muut Aasialaiset autot olisi tehty "mahdollisimman halvalla". Tottakai yksinkertaisempi tekniikka tulee halvemmaksi kuin ylisuunnitellut tarpeettoman monimutkaiset rakennelmat.
    Toyotan ja muidenkin Aasian autojen luotettavuus puhuu sen puolesta että ne ovat pikemminkin laadukkaampia kuin ylisuunnitellut eurot ja tosissaankin mahdollisimman halvoilla paskakamoilla kasatut jenkit.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se on pelkkä urbaani legenda että Toyota tai muut Aasialaiset autot olisi tehty "mahdollisimman halvalla". Tottakai yksinkertaisempi tekniikka tulee halvemmaksi kuin ylisuunnitellut tarpeettoman monimutkaiset rakennelmat.
    Toyotan ja muidenkin Aasian autojen luotettavuus puhuu sen puolesta että ne ovat pikemminkin laadukkaampia kuin ylisuunnitellut eurot ja tosissaankin mahdollisimman halvoilla paskakamoilla kasatut jenkit.

    Joskus 1980-luvulla kerrottiin tarinaa, jonka mukaan Toyotan valmistusvaiheessa maalauksen jälkeen niistä poistettiin maalin alta pelti. Kyllähän ne olivat vaikkapa saksalaisiin verrattuna melkoisia rimpuloita.

    Äänestä

Lukuisten Bemareitten palojen taustalla lienee käytettyinä maahan tuodut yksilöt, joita takaisinkutsut korjaukseen eivät ole tavoittaneet. Omistajien välinpitämätön asenne yleensä turvallisuuteen niinkuin liikenteessäkin vaikuttaa myös palojen määrään.
Toivottavasti vakuutusyhtiöt eivät maksa täyttä korvausta jos palo johtuu omistajan laiminlyönnistä.

Äänestä

Voi kumpa palaisivat huomattavasti nopeammin. Mitä vähempi noita lakienrikkojia on liikenteessä, niin sitä parempi!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikähän mahtaa olla "näyttävällä roihulla" palaneen auton merkki ja malli? Joku uudehko vaikuttaisi olevan, ja matalaprofiiliset renkaat.

https://hs.mediadelivery.fi/img/1920/ed51f26716f04ca3a76a378c03ddf13c.jpg

Linkki juttuun: https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006081987.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu