Ette uskalla lukea, minä olen lukenut molemmat.
Darwinin lajien synty vastaan raamattunne
Anonyymi
1852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei Darwin puhu lajien synnystä yhtään mitään. Suomenkielessä Darwinin teos "On The origin of species by means of natural selection" on usein käännetty muotoon "Lajien synty" . Jotensakin harhaanjohtavaa.
Raamattunne on käännetty ja väännetty historian saatossa.
Tarinakokoelmaa voi väännellä ja käännellä, tarinoiden siitä kärsimättä.
Ainut kriteeri on, ettei sekoita sinne vahigossakaan mitään totuutta.:-)
Aloittaja Kerropa mistä Darvin sanoi kirjansa alussa elämän tulleen?
Olen sen lukenut viimevuosituhannella kuten raamattunnekin.
Tosin voin sen hyllystä ottaa, raamattuanne ei löydy hyllystä.
Eli et tiedä mitään.
Perhosten väritys jäi mieleen, jos olet väärän värinen ja et naamioidu ympäristöön
sinut syödään. Ympäristö olosuhteiden muuttuessa edut vaihtuvat.
Tiedon lisääntyessä jeesustelijoiden rahavirrat tyrehtyvät, kirkollisveroa ei makseta.
Pappien etu sulaa käsiin ja kaikki normaalit kiertävät papit kaukaa, ennen oli toisin.
Charles Darwinin mukaan evoluutioteoria tulisi hylätä
13.12.2013 20:31 mikael torppa Charles Darwin DNA Evoluutio Evoluutioteoria 17 kommenttia ilmoita asiaton viesti
Evoluutioteorian isäni pidetty Charles Darwin on sanonut: "Jos voitaisiin osoittaa että jokin mutkikas elin ei todellakaan olisi voinut muodostua lukuisten peräkkäisten pienten muutosten seurauksena teoriani kumoutuisi ehdottomasti. Mutta yhtään sellaista tapausta en tunne."
Darwinin mukaan evoluutioteoria kumoutuisi jos löytyisi mutkikas elin/toiminto joka ei voisi muodostua lukuisten peräkkäisten pienten muutosten seurauksena. Darwin ei tuntenut sellaisia tapauksia mutta Darwin ei tuntenutkaan eliöiden perimää ja DNA:ta mutta me tunnemme.
Nykyään tiedemiehet ovat saaneet selville mistä elämä koostuu. Elämälle ehdoton edellytys on DNA joka sisältää eliöiden tietokoodin eliöiden rakentamiseen. DNA:n koodi on kuitenkin hyödytön ellei sitä käännetä (tulkita). Solu kääntää DNA:n nukleotidijärjestyksen välivaiheen niin sanottu lähetti-RNA kautta aminohapposekvenssiksi (proteiini). Tämä käännöstyö tapahtuu hyvin monimutkaisessa aineenvaihduntakoneessa nimeltä ribosomi. Siihen osallistuu yli 60 proteiinia ja useita ribonukleiinihappoja.
Elämä tarvitsee koodin (DNA) sekä koodin kääntäjän(ribosomi). Ilman näitä ei eliöitä voi olla. Ribosomia ei voi olla ilman DNA:ta koska ribosomin rakennusohjeet (koodi) tulee DNA:sta. DNA on taas hyödytön ilman ribosomia jonka kautta DNA:n koodi luetaan.
Eli DNA on hyödytön ilman toimivaa ribosomia (Dna:n koodin lukukone) ja ribosomia ei voi olla ilman DNA:ta josta ribosomi koodataan. Joten kumpi oli ensin?
DNA ja ribosomi eivät ole voineet muodostua lukuisten peräkkäisten pienten muutosten seurauksena koska ne toimivat vain valmiina kokonaisuuksina. Näin itse elämä ei ole voinut muodostua lukuisten peräkkäisten pienten muutosten seurauksena sillä elämä tarvitsee heti toimivan DNA:n sekä DNA:n koodin kääntäjän jotka eivät voi muodostua peräkkäisten pienten muutosten kautta ja jotka tarvitsevat toisiaan toimiakseensa. DNA ja ribosomi näin kumoavat Darwinin sanojen mukaan evoluutioteorian
Torppa+on+samanlainen+pelle+kuin+kreationismipalstan+ROT+jokin+aika+sitten.+
Otan+yhden+esimerkin:
"DNA+ja+ribosomi+eivät+ole+voineet+muodostua+lukuisten+peräkkäisten+pienten+muutosten+seurauksena+koska+ne+toimivat+vain+valmiina+kokonaisuuksina.+"
Väite+on+täyttä+roskaa.+On+kyse+melkein+mistä+tahansa+mikrobiologisesta+innovaatiosta,+niin+toimivia+on+tähtitieteellinen+määrä.+Esimerkiksi+globiinit+(yhtenä+hemoglobiini)+voivat+koostumukseltaan+muuttua+jopa+60+%+ja+toiminnalinen+innovaatio+säilyy.+Lisäksi+kyseinen+muutos+voi+tapahtua+yksi+askel+kerrallaan.++(Wagner:+Kelpoisimman+synty)
Jokaisen+ihmisen+DNA:ssa+on+n.+10+%+muinaisten+retrovirusten+pätkiä.+Kyllä+DNA+toimii,+vaikka+suuri+osa+siitä+on+toiminnan+kannalta+sekulia.+
Mistähän+johtuu,+että+juurikin+mikrobiologit+ovat+selvittäneet+Torpan+lainaamat+mekanismit+ja+he+pitävät+evoluutioteoriaa+vankasti+todistettuna?+Osaatko+vastata?
Oletko sinä sairastanut talvella flunssaa. Minä sairastin miten se luki perimääni ja
otti solujani omaan käyttöön.
Lajien synty luonnollisen valinnan kautta eli luonnon suosimien rotujen säilyminen taistelussa
olemassaolosta.
1 1=2 vastaan 1 1=3
Aloittaja vastaappa siihen mistä elämä on Darwinin mukaan syntynyt.
Kerro sinä mistä tietokone on syntynyt, releestä on ja off.
Elämä ei ollut tällaista aikojen alussa, se oli jotain päällä pois kemiaa.
Evoluutio loi tämän monimutkaisen elämän ja luo siitä vielä monimutkaisemman.
Darwin valotti tämän eliöiden kehittymisen ympäristön paineessa.
Ette tosiaan uskalla lukea lajien syntyä, se on kirja kuten raamattukin.
Olette valheessa eläjiä.
Antiikin filosofian mukaan Aurinkokunta syntyi jotenkin seuraavasti:
Oli taivaallisia kaupunkeja, jotka oli ammuttu ehkä laservalon kärjessä kohden planetaarista sumua. Nuo taivalliset kaupungit loivat aurinkokunnan pölystä ja myös auringon. Eli fyysisen auringokunnan.
Tuo aurinko loi sitten niin kuin auringoilla tapana on ILMAKEHÄN ja ilmakehä loi elämän.
Elämä puolestaan loi Ihmisen ja Ihminen loi Viisauden. Aikaa myöten viisaudesta kehittyi kaikkivoipa, joka kykeni rakentamaan lasersäteitä ja taivaallisia kaupunkeja lähetettäväksi yhä uusille planetaarisille sumuille.
Taivaallinen kapunki - Aurinko - Ilmakehä - Elämä - Ihminen - Viisaus - Taivaallinen kaupunki.
Myöhemmin tuli myös alien-ufoja pahoja demonisia riivaajia, joita nykyisin kutsutaan jumaliksi tai enkeleiksi. Ja nuo ovat yrittäneet monin keinoin alistaa ja valloittaa aurinkokunnan.
Alkuperäinen luoja on taivaallinen kaupunki, mutta väärydellä monet alienit ja ufot yrittävät esiintyä jumalina ja luojina. Ja niillä onkin paljon kykyjä ja taitoja kuten aikamatkailu ja dimensioiden luominen, joiden avulla ne kykenevät saamaan aikaan paljon pahaa ja hyvääkin.
Olet hyvä esimerkki evoluutiosta, jumalaan uskova, miksi se ei uskoisi kaikkeen.