Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä suuresta ahdistuksesta tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä."
Ilm 7:14
Jumala näki etukäteen ( tietysti ), miten Jeesuksen verta pilkataan ja laittoi siksi sanaansa tämän. Tosin nämä ko. vaatteet symboloivat sisäistä puhtautta.
Ilm 7:14
Jumala näki etukäteen ( tietysti ), miten Jeesuksen verta pilkataan ja laittoi siksi sanaansa tämän. Tosin nämä ko. vaatteet symboloivat sisäistä puhtautta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos aikoo puhtaaksi Jumalan edessä ja jos aikoo kelvata Jumalalle, ainoa puhdistus on Jeesuksen sovitusveressä.
"Ja he ovat voittaneet hänet Karitsan veren kautta ja todistuksensa sanan kautta, eivätkä ole henkeänsä rakastaneet, vaan olleet alttiit kuolemaan asti."
Ilm 12:11
Jos joku sanoo: "Minä rakastan Jumalaa", mutta vihaa veljeänsä, niin hän on valhettelija. Sillä joka ei rakasta veljeänsä, jonka hän on nähnyt, se ei voi rakastaa Jumalaa, jota hän ei ole nähnyt."
Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Se on Jumalan teko, että te uskotte häneen, jonka Jumala on lähettänyt."
"te tiedätte, kuinka Jumala Pyhällä Hengellä ja voimalla oli voidellut Jeesuksen Nasaretilaisen, hänet, joka vaelsi ympäri ja teki hyvää ja paransi kaikki perkeleen valtaan joutuneet; sillä Jumala oli hänen kanssansa."
"samoin Kristuskin, kerran uhrattuna ottaakseen pois monien synnit, on toistamiseen ilman syntiä ilmestyvä pelastukseksi niille, jotka häntä odottavat."
Heb 9:28
"sillä muutoin hänen olisi pitänyt kärsimän monta kertaa maailman perustamisesta asti; mutta nyt hän on yhden ainoan kerran maailmanaikojen lopulla ilmestynyt, poistaakseen synnin uhraamalla itsensä."