Halla-ahoa kehutaan persupiireissä viisaaksi

Siellä persupiirien sisällä onkin hyvä vertailla, siellä pärjää vähäjärkisempikin.
2452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Minkä muun puolueen johtajalla on tohtorin tutkinto ?

Äänestä
  • Minkä muun puolueen puheenjohtajaa on mainittu hyvin älykkääksi ja rauhalliseksi, jopa liian hiljaiseksi! Halla-aho puhuu vaan asiaa, ei lörpötä asian vierestä, kuten muut politiikot.
    Noin Aamulehti esitteli puolueitten puheenjohtajia ennen vaaleja.

    Äänestä

  • Pekka on ylioppilas, siis tää vihreähomppelijohtaja.

    Äänestä

  • pekan edeltäjältä taisi mennä mieli sekaisin kun kävi taputtelemassa ruotsissa ja oikein ilmastopoliittisesti lensi suorittamaan aktiaan lentokoneella.

    Äänestä

  • Väyrysellä ,mutta onkos sillä tällähetkellä puoluetta vai onko niitä useampiakin .En aina pysy mukana

    Äänestä

Minäkin ihmettelin tuota aloituskomenttia, enkä ole edes persu vaikka olen maahanmuuttopolitiikasta ihan samaa mieltä Halla-ahon kanssa. Luuleeko aloittaja, että tohtorintutkinto on ostettu Pietarin katukaupasta?

Äänestä
  • Ei ole todistettu ettei olisi hankittu sieltä

    Äänestä

Meidän Pekka on sentään ylioppilas.

Äänestä
  • carunakauppias.

    Äänestä

Halla-aho on älykäs, mutta ei viisas.

Äänestä
  • Vai niin, ja mihinkähän sä mahdat perustaa ton mielipiteen?

    Äänestä

  • Älykäs ihminen opiskelee viisastuekseen, mutta viisas ei opi älykkääksi koska se on ominaisuus jota ei ole kaikille annettu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vai niin, ja mihinkähän sä mahdat perustaa ton mielipiteen?

    Esimerkki:
    Halla-aho kaappasi hallituspuolueen ja halusi ministeriksi ja luuli pääsevänsä, mutta miksi ei päässyt? Koska ei ollut viisas. Tyhmäksi häntä ei voi sanoa. Hän on looginen ja terävä. Älykäs. Viisautta vain puuttuu. Viisas ymmärtää että ihmisten kesken ei pelkkä järkeily riitä.

    Äänestä

  • Ihmisvihamielinen ei tosiaan ole viisas, hieman älykäs voi olla jotta pystyy juonittelemaan diktaattoriksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Esimerkki:
    Halla-aho kaappasi hallituspuolueen ja halusi ministeriksi ja luuli pääsevänsä, mutta miksi ei päässyt? Koska ei ollut viisas. Tyhmäksi häntä ei voi sanoa. Hän on looginen ja terävä. Älykäs. Viisautta vain puuttuu. Viisas ymmärtää että ihmisten kesken ei pelkkä järkeily riitä.

    17 viisasta miestä poistui eduskunnasta Soinin johdolla heti vaalien jälkeen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihmisvihamielinen ei tosiaan ole viisas, hieman älykäs voi olla jotta pystyy juonittelemaan diktaattoriksi.

    vihervasemmisto se vasta onkin suomalaisvihamielistä,rahat kyllä kelpaa mutta siihen se jääkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Esimerkki:
    Halla-aho kaappasi hallituspuolueen ja halusi ministeriksi ja luuli pääsevänsä, mutta miksi ei päässyt? Koska ei ollut viisas. Tyhmäksi häntä ei voi sanoa. Hän on looginen ja terävä. Älykäs. Viisautta vain puuttuu. Viisas ymmärtää että ihmisten kesken ei pelkkä järkeily riitä.

    Ei! :/
    Vaan aivan selvästi sä et edes tiedä että mitä ”viisas” sana tarkoittaa! :/

    Kerrataanpas!
    ”Viisas
    1. jolla on oman kokemuksen t. opiskelun perusteella kyky ajatella, harkita asioita selkeästi, luovasti ja syvällisesti; tällaista kykyä osoittava; laaja-, runsastietoinen, oppinut. Vanha ja viisas. Tieto-, jälki-, näsä-, rikkiviisas. Elämää kokenut viisas mies. Meidän koira on tosi viisas. Viisaita ajatuksia. Viisas vastaus. Yliopiston viisaat professorit. Miettivät otsa viisaissa rypyissä.
    Kuv. Löivät viisaat päänsä yhteen ryhtyivät pohtimaan jtak yhdessä. En tullut hänen vastauksestaan yhtään viisaammaksi vastaus ei selittänyt asiaa. Ilta on aamua viisaampi [= kokemuksesta oppii] SL.
    Substantiivina Viisasten kivi ks. kivi 1.a. Vetäytyä viisaan lepoon omaan rauhaansa. Vanhat ja viisaat tiesivät, että – –. Yksi tyhmä kysyy enemmän kuin kymmenen viisasta ehtii vastata SL.
    2. terveen järjen mukainen, harkitseva, harkittu, järkevä, neuvokas. Viisas ratkaisu. Ei ole viisasta lähteä nyt merelle. Piti viisaimpana, katsoi viisaimmaksi luopua leikistä.”

    Eli: Halla-aho on juurikin ja nimenomaan viisas! Piste!

    PS: Miten Halla-aho ”kaappasi” yhtään mitään, jos perussuomalaisissa, kuten ihan kaikissa muissakin puolueissa, puheenjohtaja valitaan vapailla vaaleilla? :)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    vihervasemmisto se vasta onkin suomalaisvihamielistä,rahat kyllä kelpaa mutta siihen se jääkin.

    ... toisaalta suvakit suuressa viisaudessaan (heh) eivät laske kantasuomalaisia rassefasistinatseja edes ihmisiksi, joten: Heistä ei tarvitse välitttää! Kantasuomalaiset ovat pelkkä välttämätön paha joka tarvitaan kustantamaan vihervasemmiston karvaasti epäonnistumaan tuomittu maahanmuuttofantasia.

    Äänestä

Kyllä se on huomattu tv väittelyissä että kyllä siellä kyykkii puoluejohtajista tv juontajiin.

Äänestä

Juu. Niinhän täällä (muunmuassa. Kyllä sitä ihan fiksuksi kehutaan monissa muissakin piireissä. Mutta ei nyt anneta totuuden pilata hyvää suvakki-sketsiä!) persupiireissä tupataan kehua. Johtuiskohan mahdollisesti siitä, että hän tuopaa olemaan hyvin viisas? Jo oppiarvonsakin perusteella (joita ei siis jaeta omatoimisesti kuten ”professori” Haavisto itselleen!) ja sitten ihan puheidensa perusteella voi melko hyväklä varmuudella sanoa että: Viisashan tuo!

Toki ymmärrän senkin, jos suvakkien hoksottimet ei riitä viisaan ihmisen tunnistamiseen ihan maalais- tai kaupunkilaisjärjellä. Jääköön se nyt tällä kertaa sanomatta että miksei. Mutta toisaalta suvakkien ongelmat on suvakkien ongelmia, ei minun, joka vähät välittää suvakkien muistakaan ongelmista.

Äänestä
  • Kirjoittaa palstan tollopersu :D

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kirjoittaa palstan tollopersu :D

    Juu minäpä hyvinnii!

    PS: Ja aijaijai! Ethän vaan nyt erehtynyt sortumaan vihapuheeseen?
    Otatko tikkarin niin ei keljuta yhtä paljon?

    Äänestä

Mistä se johtuu kun koko ajan sätitään ja kaivellaan vikoja ja puutteita Halla-ahosta tai persuista yleensä? En ole persu mutta kummastuttaa tää touhu.

Äänestä
  • Etkö ymmärrä? Täähän on pelkkää psykologiaa!

    Suurin osa ihmisistä on huomannut että persujen ajama linja on monessa suhteessa ihan järkeen käyvä ja mieli tekisi kannattaa heitä MUTTA ei millään kehtaa myöntää itselle että on ollut väärässä heidän suhteensa.

    JOTEN pitää koittaa keksimällä keksiä syitä että miksi en itse kannata persuja!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Siellä persupiirien sisällä onkin hyvä vertailla, siellä pärjää vähäjärkisempikin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu