Uutiset kertovat turkulaisesta, joka osti käytetyn sähköauton Pirkanmaalta.
https://www.is.fi/autot/art-2000006092752.html
https://www.is.fi/autot/art-2000006092752.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No ei ihme, ostaja oli turkulainen.
Ostaja oli vuosikaudet selvitellyt sähköautojen ominaisuuksia....
Mitäpä sitä kyselemään saati sitten kuuntelemaan, kun itse tietää paremmin.
Todellinen automies on aina ollut autokauppiasta tietävämpi ja tosi sähköautomies jatkaa perinnettä.
"Ostaja oli vuosikaudet selvitellyt sähköautojen ominaisuuksia, "
Mutta silti sähköautossa oli yllätys. Sitä se sitten on kun keskeneräistä ja vajailla standardeilla tuotettuja tavaroita myydään aivopestyille vihervasureille.
Auton ostanut vihervassari sitten vaan lohduttautuu sillä että luonto säästyy. Kunhan ensin unohtaa sen hiilijalanjäljen jonka auton tuominen rahtilaivalla valtameren yli aiheutti.
Se jälki on pientä verrattuna siihen, paljonko vatkaimen teko on tullut
saastuttamaan. Lisäksi sähkön tuotannon aiheuttamista haitoista ollaan
kusi sukassa.
Autokauppiaana olisin kyllä kääntänyt asiakkaan pään käytetyn dieselin suuntaan. Samaan hintaan olisi saanut naureskelevan naapurinkin totiseksi.
Siis jos sinulla on autokauppiaana myynnissä jenkkilästä uitettuja sähköauton romuja joista pitää päästä eroon ,niin kehoittaisit niistä kiinnostuneen asiakkaan ostamaan käytetyn dieselin.
Kyl määki turuus.
Turkulainen kuljetutti sähköautonsa Dieselauton vetämän lavetin päällä Tampereelta Turkuun.
Sähköauton toimintasäde kun on vain tuo 148 kilometriä, jonka jälkeen tarvitaan vuorokauden latausaika jotta voi ajaa seuraavan 148 kilometriä.
Todella hyödyllistä vetää Dieselillä sähköauto kesämökille, jotta saa ajaa "aina" ekologisesti. Myös kesämökkeillessä.