Brintellix kokemus

Kerron oman kokemukseni tästälääkkeestä koska kyseessä kuitenkin suht uusi lääke ja tietoaeipaljon ole saatavilla.

Minulla siis sertralin vaihdettiin Brintellixiin seksuaalihaittojen vuoksi. Olen syönyt Brintellixiä 3kk 5mg annoksella eikä annosta ole nostettu haittojen vuoksi ja huomenna aion sen myös lopettaa.

Ensimmäinen 4 - 6 viikkoa meni hyvin, huomasin vain lisälyötisyyden lisääntyneen. Noin 7 - 8 viikon kohdalla aloin saamaan vuosien tauon jälkeen paniikki ja ahdistuskohtauksia. Minulle tätä ei siis määrätty masennukseen vaan paniikkiin ja ahdistushäiriöön somatoforisin oirein. Myös sykkeeni oli rauhallisessa olotilassa 85 - 100, siis säännöllisesti. Verenpaineeni alkoivat nousemaan verenpaine lääkityksestä huolimatta ja pienessäkin paniikkikohtauksessa luokkaa 110/180. Rauhallisessa lepotilassa noin 95/150. Somaattisen puolen lääkäri epäili että voi olla kyse lääkkeen haittavaikutuksesta. Ja minullahan menee jo entuudestaan verenpainelääkitys.

Minun kohdalla sertralin oli apu hyvää vointiin mutta Brintellix tie siitä pois. En halua tällä kirjoituksella ketään pelotella, tiedän että on useita ketkä tästä lääkkeestä ovat hyödyn saaneet. Itselläni kuitenkin kävi näin ja kroppani reagoi näin. Seksuaalihaluja se kyllä palautti mutta mitään muuta positiivista siitä ei käteen jäänytkään.

0

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        97
        4419
      2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        29
        3283
      3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        45
        2370
      4. Missä näitte viimeksi?

        Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
        Ikävä
        35
        1378
      5. Minulla on käsitys

        Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
        Ikävä
        33
        1058
      6. Harmittaako sinua yhtään?

        Tuntuuko pahalta ollenkaan?
        Ikävä
        32
        1016
      7. Puukotus yöllä

        Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
        Sotkamo
        11
        1014
      8. 158
        997
      9. rakas J siellä jossain

        Niin ikävä sua. -P. Nainen
        Ikävä
        6
        924
      10. Masan touhut etenee

        Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
        Äänekoski
        12
        862
      Aihe