Suomen otettava Norjasta mallia

Anonyymi

Norjan hallitus on sopinut toimenpiteistä, joilla estetään ISIS-taistelijoiden perheenyhdistämiset. Myös oleskeluluvat tullaan myös perumaan ISIS-taistelijoilta, joilla ei ole Norjan kansalaisuutta.
Norjan oikeusministeri Jøran Kallmyr kertoi, että Norja ei tule missään tapauksessa auttamaan ISIS-taistelijoita palaamaan Lähi-idästä takaisin, ja aiemmin toukokuussa hän kertoi laativansa säädöksiä paluun estämiseksi.

– Nämä ihmiset luovat turvallisuusuhan ja uhkaavat meitä ja arvojamme. He eivät palaa Norjaan meidän avustamanamme, se on varma, oikeusministeri sanoi.

Maa kuitenkin ottaa vastaan Norjasta lähteneiltä ISIS-vanhemmilta orvoiksi jääneitä lapsia Syyriasta. Jos vanhemmat joskus ilmestyvät Norjaan, heitä ei päästetä lasten kanssa tekemisiin.

– Jos orpoja tulee Norjaan, annamme ohjeet, että perheenyhdistämistä ei tapahdu. Lähetän ohjeet maanantaina, Kallmyr sanoi.

Oikeusministerin mukaan Norja peruu oleskeluluvat Lähi-idän taisteluihin lähteneiltä, joilla ei ole Norjan kansalaisuutta.

– Hallitus on päättänyt perua nämä luvat. Näitä ihmisiä ei tule päästää takaisin Norjaan, hän painotti.

Tarkkaa tietoa ei ole, moniko tulee menettämään oleskelulupansa, mutta oikeusministerin mukaan määrä on huomattava.

Asiasta kertoi NRK.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Maa kuitenkin ottaa vastaan Norjasta lähteneiltä ISIS-vanhemmilta orvoiksi jääneitä lapsia Syyriasta. Jos vanhemmat joskus ilmestyvät Norjaan, heitä ei päästetä lasten kanssa tekemisiin."

      Miten orvoksi jäänneellä lapsella voi olla vanhemmat?

      • Jokaisella lapsella on vanhemmat 🤓


      • Anonyymi
        usko.vainen kirjoitti:

        Jokaisella lapsella on vanhemmat 🤓

        Se on vanhanaikaista.


    • "Määrä on huomattava". Ja kun ISiS on ollut hajanainen ja varsin harvalukuinen. Kovin paljon innokkaita ei ollut islamilaisen tasavallan saamiseksi.

      • Anonyymi

        Jos olet tietävinäsi niin kuinka monta Isisläistä on ja missä kaikissa maissa heitä on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe