Norjan hallitus on sopinut toimenpiteistä, joilla estetään ISIS-taistelijoiden perheenyhdistämiset. Myös oleskeluluvat tullaan myös perumaan ISIS-taistelijoilta, joilla ei ole Norjan kansalaisuutta.
Norjan oikeusministeri Jøran Kallmyr kertoi, että Norja ei tule missään tapauksessa auttamaan ISIS-taistelijoita palaamaan Lähi-idästä takaisin, ja aiemmin toukokuussa hän kertoi laativansa säädöksiä paluun estämiseksi.
– Nämä ihmiset luovat turvallisuusuhan ja uhkaavat meitä ja arvojamme. He eivät palaa Norjaan meidän avustamanamme, se on varma, oikeusministeri sanoi.
Maa kuitenkin ottaa vastaan Norjasta lähteneiltä ISIS-vanhemmilta orvoiksi jääneitä lapsia Syyriasta. Jos vanhemmat joskus ilmestyvät Norjaan, heitä ei päästetä lasten kanssa tekemisiin.
– Jos orpoja tulee Norjaan, annamme ohjeet, että perheenyhdistämistä ei tapahdu. Lähetän ohjeet maanantaina, Kallmyr sanoi.
Oikeusministerin mukaan Norja peruu oleskeluluvat Lähi-idän taisteluihin lähteneiltä, joilla ei ole Norjan kansalaisuutta.
– Hallitus on päättänyt perua nämä luvat. Näitä ihmisiä ei tule päästää takaisin Norjaan, hän painotti.
Tarkkaa tietoa ei ole, moniko tulee menettämään oleskelulupansa, mutta oikeusministerin mukaan määrä on huomattava.
Asiasta kertoi NRK.
Suomen otettava Norjasta mallia
Anonyymi
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"Maa kuitenkin ottaa vastaan Norjasta lähteneiltä ISIS-vanhemmilta orvoiksi jääneitä lapsia Syyriasta. Jos vanhemmat joskus ilmestyvät Norjaan, heitä ei päästetä lasten kanssa tekemisiin."
Miten orvoksi jäänneellä lapsella voi olla vanhemmat?- Anonyymi
usko.vainen kirjoitti:
Jokaisella lapsella on vanhemmat 🤓
Se on vanhanaikaista.
"Määrä on huomattava". Ja kun ISiS on ollut hajanainen ja varsin harvalukuinen. Kovin paljon innokkaita ei ollut islamilaisen tasavallan saamiseksi.
- Anonyymi
Jos olet tietävinäsi niin kuinka monta Isisläistä on ja missä kaikissa maissa heitä on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857