Aloitin työt 4.5, työsuhteeni on "tarvittaessa töihin kutsuttava", joten teen satunnaisia vuoroja kun sijaiselle on tarvetta. Palkka maksetaan kuun 15. Ja viimeinen päivä, joten saanko ensimmäisen palkkani 15.5? Olen silloin tehnyt 4 työvuoroa
Koska saan palkan
4
166
Vastaukset
- Anonyymi
Esimiehesi tietää vastauksen kysymykseesi. Täälä ei sitä kukaan tiedä.
- Anonyymi
Et saa 15.5 palkkaa, vaan vasta vikapäivä saat 1.-15.5 tehdyt päivät.
- Anonyymi
Jos minä olisin kirjoittanut sijastasi työsopimuksen alle, olisin ennen sitä kysynyt miten palkanmaksu toimii. Ihan olennainen asia ennen työn aloittamista on tietää mistä (työstä) mitä(oravannahkaa, rahaa, ruokasyytinkiä) maksetaan ja minkä määrällisen verran sitä maksetaan/päivää, viikkoa, kuukautta, tuntia tms yksikköä vastaan.
Ja milloin, eli mikä on se palkanmaksupäivä, jolloin saa hyväksyttyjä työn aika/yms ilmoituksia vastaan sen palkan.
Oletko nuori ihminen? Tässä tuli eka oppitunti. Läksy kuuluu kirjoitettuna näin, että opettele ne pelisäännöt. Myyt aikaasi. Työnantajasi ostaa sitä. Ja paitsi että teet työsi, olet neuvotteluosapuoli työnantajaasi nähden, eli kysyppä kuule ihan sieltä pomolta.
Monesti palkanmaksu on jälkikäteen, kun esim eka täysi kk on sisään tehty. tai 2 viikon välein, mutta palkkaa maksetaan vasta kun tositteet olet toimittanut ja laskenta-aika (joka usein on muutama pv) on mennyt, koska- pomopuolesi on käytävä läpi tuntisi, tarkistettava ne, laskettava palkkasi(ja muidenkin palkat) tilitettävä ennakot veroista, sun muu mikä liittyy työnantajan velvoitteisiin. Pomosi ilmoittaa palkkatietosi myös tulorekisteriin, ja maksaa antamallesi tilinumerolle palkan. Ja voila! Joko heti tai jos et ole saman pankkiryhmän porukkaa, vähintään vuorokauden viiveellä, liksasi on käytettävissäsi. Näin rahasi raadannasta muuttuu maksetuiksi laskuiksi ja ruuaksi, ym.
Kysy pomolta. Kirjoitin tähän rimpsun siltä varalta että olet nuori eka työpaikassasi. Opit ajan oloon tuntemaan työelämää.
Työsuhteen muoto ei vaikuta palkan maksuun. Se on maksettava. Vaikka työsuhde loppuisi pian alkunsa jälkeen- silti palkan on tultava- lopputili erääntyy aina heti- laki säätänyt muutaman päivän työnantajalle pelivaraa, noin viikko.
Itseasiassa- vasta aloitit työt. Itse teen tuntilaisena- hyvin toimii, firmalla on vakio palkanmaksupäivä/kk, joten liput ja laput ennen sitä tiskiin keikoista, niin johan rupee euroja tilille tulemaan kuin nakutettuna palkanmaksupäivänä viimeistään.
Olen perin juurin onnellinen siihen, että voin luottaa työnantajani hoitavan sarkansa- ja, pyrin hoitamaan omani. - Anonyymi
Voi tätä nykynuorisoa. Kysy vaikka siltä työnantajaltasi koska saat palkkasi. Ei me täällä sun palkoista tiedetä. Voi jeesuksen pallit sentään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1427321Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam1625202Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk753864KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa63373Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,293335Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.132934Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on122921Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni752774Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,652364Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1002217