Siikalatvan kunnan Sote-palvelut laittoman huonossa tilassa

Anonyymi

Valtion viranomaiset ovat ottaneet haltuu koko Siikalatvan Mehiläiselle ulkoistetun sote-toiminnan. Kunta on ulkoistanut Mehiläiselle myös viranomaispäätöksiä, vanhusten hoito hunningolla jne.

Kunta on tietenkin Kepu-enemmistöinen. Kunnanvaltuustossa:
Keskusta 20
SDP Vasemmistoliitto Perussuomalaiset yhteensä 7 (4 2 1)

Kepu pettää aina.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tätä se kokoomuksen äänestäminen teettää, kapitalismi syö lapsensa.

      • Anonyymi

        Siikalatvalla kylläkin äänestettiin Kepua.


    • Anonyymi

      Yle kertoo, että avin mukaan kunnan virkamiehet ovat lainvastaisesti siirtäneet kunnan vastuulle kuuluvia julkisen vallan käyttöön liittyviä sosiaalihuollon tehtäviä Mehiläiselle.... Kukahan kuntaa oikein johtaa???

      • Anonyymi

        Järjen vähyyttä voi vain ihmetellä!

        Jos Mehiläinen sai kiinteän korvauksen per asukas ja arvioi itse miten paljon hoitoa kukakin tarvitsee, niin senhän kannatti aliarvioida hoitotarve. Näin Mehiläinen tienaa paremmin.

        Jos Mehiläinen sai korvauksen / toimenpide, niin senhän kannatti hoitaa niin paljon kuin ikinä keksi. Näin Mehiläinen tienasi paremmin.

        PS. Yksityisten lääkäriasemien logiikka on armoton. Muljautin nilkkani ja päätin käydä näyttämässä yksityisellä asemalla, kun terveyskeskukseen oli jonoa. Lääkäri tutki ja totesi, että nivelside on revennyt, mutta ei katkennut ja hoidoksi riittää liimaside ja aika. Ensin hän kuitenkin kysyi onko minulla vakuutus, joka maksaa tämän käynnin. Sanoin (valehtelin) että ei ole. Lääkäri sanoi: "No ei meidän sitten tarvitse ottaa magneettikuvaa, tämä on niin selvä tapaus."


    • Anonyymi

      Toivottavasti valvonta ei enää petä ja korjausliikkeitä tehdään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe