Kymmenen peukkua Tynkkyselle.
https://www.youtube.com/watch?v=1eEwzD4BcB4
https://www.youtube.com/watch?v=1eEwzD4BcB4
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Arvo Pohja-demari hän?
maahanmuutto
Fritzs setä jätti Oulun kepulaisille kurjille!
Oli mahtava tykitys. Toivon että hän jäisi eduskuntaan tykittämään näille jästipäille järkeä päähän neljän vuoden ajan.
poliisi ja kansa ymmärtää kyllä
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201709162200397914
yle kertoo että PS kasvaa ja sanoma menee perille-nuoriso ja some myös kantaa nyt
Hyvä poliisi.
Kokoomus on rikkaan eliitin puolella joten sen suosiota tavallisen kansan keskuudessa en ymmärrä. Kokoomus ajaa yritysten, sijoittajien ja rikkaiden asioita.
Tässä on aiheesta "sisäpiiritietoa" --> https://youtu.be/E8Ah59SQxWo
Edustaja Tynkkynen:
Jos tuonne meidät siirrätte niin tässä on esimakua siitä mitä seuraavat neljä vuotta tulee olemaan. Onnea.
Katsoin mielenkiinnolla videoklipin. Sebastina luiskahti alun jälkeen Oulun raiskauksiin ja teini-ikäisen oululaistytön tekstiviestiin. En nyt oikein tiennyt pitääkö minun nauraa vai itkeä. Tällaisia tötteröitäkö nyt on koko persujen eduskuntaryhmä ja heidän politiikka. Voi edustuksellinen demokratian alennustilaa.
Eduskunnan istumajärjestystä Tynkkynen perusteli monikulttuurisuuden peikolla ja Oulun raiskauksilla. Voinemme varautua siihen, että työn verotuksen liittyviä asiaoita, työehtosopimusten yleisitovuutta, työttömien aktiivimallia ja monta muutakin tärkeää asiaa tullaan perustelemaan monikulttuurisuuden peikolla ja Oulun raiskauksilla. Kuten Tynkkynen itsekin lupasi, saimme hänen puheenvuorossaan jo esimakua tyhmyydestä ja yksisilmäisyydestä.
Olen pitkän työurani aikana korostanut kaikille asianmukaisen ja hyvän pukeutumisen merkitystä. Sebastian ei tajua, että eduskunnassa edustajan ei tule esiintyä edustajan toimiessaan ruutupaidassa ja farkuissa. Tässä pöljyydessään hän liittyi pitkään riviin tolleroita edeltäjiään; Kaj Bremer (shotsit), Rosa Meriläinen (roiskeläppä ja rintamerkki "reva tuoksahtaa taivaalliselta", Satu Taiveaho (minimekko), Kimmo Kiljunen (paitasillaan), Veltto Virtanenen (lakki päässä).
Ehkä Sebastin vielä joku päivä tajuaa, että hän ei pukeudu itselleen vaan kunnioittaakseen äänestäjiään ja Suomen satavuotiasta eduskuntalaitosta.
Asia tuli kuitenkin pukeutumisesta riippumatta hyvin esille. Pekutu Tynkkyselle.
Tynkkynen on "trendikäs" nuorten edustaja. Nuoret (ja vanhemmatkin) äänestäjät pitävät siitä, että kaveri pukeutuu "kuin yksi meistä". Jos hän olisi hetkessä vaihtanut itsensä "etäiseksi pönöttäväksi pukumieheksi", se olisi ollut falskia.
Tynkkysestä tulee mieleen Li Andersson: Älykäs, aito, suora ja rehellinen. Kumpikaan eivät koreile vaatteilla ja ulkoisella pintakiillolla.
Älä nyt sekoa mutta Sebu on äänestäjien asialla ja jos noin täysillä jaksaa niin hyvä on. Piristysruiske eduskuntaan.
Aivan tervetullut .....
Ihan asiaa puhuu tuo kaveri.
https://www.suomenmaa.fi/?app=NeoDirect&com=6/3/500928/3d2b1e7a3b
maahanmuuttoa ei nimeltä mainita. Eikä seurauksia
eikös ylellä ollu aikanaa maahanmuutoilta ohjelma
voisiko päivittää näin EU vaalien alla mikä on nykytilanne?
oliko se A-talk vai mikä. Kovin maahanmuuttajia kehuttiin siinä vai muistanko oikein?
Vieläkö lomamatkat ja perhelomat suosittuja islam maihin?
aurinkkomatkat
Tynkkynen puhui asiaa. On vain niin ikävästi asiat, ettäSuomessa totuudenpuhujalla näyttää olevan lyhyet jäljet, kun päinvastoin pitäisi olla.
Eduskunnan tärkein tavoite näyttää olevan, että pitää puhua paljon sanomatta mitään.