taloudenhoidosta äijä vaan ottaa velkaa ja jakelee rahaa minne sattuu voisivat sitten myöhemmin myös maksaa ne velat.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/45bb6f3f-f71e-44cd-9e7d-b6e598ed8aa8
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/45bb6f3f-f71e-44cd-9e7d-b6e598ed8aa8
Vastaukset 41
Vanhimmat
Miten sossulla, joka elää muiden siivellä ja piikkiin voisi olettaakaan olevan käsitystä talousasioista? Eihän tälle tainnut isännöidessäkään aueta ihan täysin mikä oli oman ja taloyhtiön kassan ero.
Ihan pätevän oloinen kaveri pääministeriksi. Jos Trumpia pidetään tuulimyllynä, niin tää käy pienestä atomivoimalasta.
Anteeksi vaan mutta viimeksi Suomessa demarijohtoinen hallitus laski valtionvelkaa, jota oli edellinen porvarijohtoinen Esko Ahon hallitus nostanut ennätysmäisesti nykyrahaksi muutettuna 50 mrd eurolla. SDP-johtoisen hallituksen jälkeen kaikki hallitukset, jotka kas kummaa ovat olleet porvarijohtoisia, ovat Suomen valtionvelkaa vain nostaneet. Koko Suomen 105,5 mrd euron valtionvelka on porvarien ottamaa. Porvari elää velaksi!
Älä poikkea aiheesta. Kyse on sammakko-Antin taloudenhoitokyvystä, ei erilaisten hallitusten aikana kerrytetyistä veloista. On helppo naulia joku hallitus heikoksi taloudenhoitajaksi huomioimatta globaalia taloustilannetta missä tämä toimii. Missä vaiheessa Jutasta tuli porvari? Eikö hän ollut kantamassa miljardeja Kreikkaan? Sösialistin silmissähän vastikkeettoman rahan jakaminen muiden taskuun ei ole koskaan ollut velkaannuttavaa toimintaa. Sosialismi ei elätä.
Porvarien kannattaa nimenomaan velkaannuttaa maata, koska sitten voidaan hyvällä syyllä purkaa "sosialismia" eli myydä/yksityistää kansallisomaisuutta ja purkaa hyvinvointiyhteiskuntaa ja sen peruspalveluita. Myös öljymaa Nigeria toimi näin luovuttamalla öljynsä paikallisten kokpsnssien toimesta globalisteille mm. Shell ja nyt luonnonvaroiltaan rikkaan öljymaan 200 miljoonaisesta väestöstä puolet eli 100 miljoonaa elää äärimmäisessä köyhyydessä. No jokunen ulkomainen öljyparoni voi sitäkin paksummin. Norja taas kansallisti "sosialisoi" kansallisaarteensa öljyn tuotannon ja loppu on hyvinvoinnin ja menestymisen historiaa. Kiitos Norjan työväenpuolueen!
Kokoomus oli päähallituspuolue ja Jyrki Katainen pääministeri. Porvarijohtoisten hallitusten Suomen velkaannuttaminen on jatkumo, ei sattumaa.
Pelko SDP:n vaalivoitosta oli kova, joten piti pelotella äänestäjiä ja nyt pelotellaan SDP-johtoisella hallituksella. Erityisen suosittua on väittää juuri SDP:n olevan syyllinen valtion velkaantumiseen. Katsokaapa tästä kuka sitä velkaa oikein on ottanut.
https://blogit-cdn.a-lehdet.fi/uploads/sites/64/2018/08/valtionvelka.jpg
Porvaripolitiikka kuvattuna yhdellä kuvalla:
https://static.mvlehti.net/uploads/2018/12/49087126_1148281041996225_7603415646746968064_n.jpg
Enempää kirjoittelematta kuva kertoo kaiken oleellisen, mitä tapahtuu, kun porvarishenkilö pääsee hallitukseen.
Tätä sinun ei haluta näkevän! Voisiko Suolen moderointi kertoa miksi poliittisideologisesti kaikki MV-lehden linkit poistetaan foorumista, käsittääkseni MV-lehti ei ole kielletty media. Väittääkö joku että tämä linkattu kuva ei kertoisi valtiovelan keräämisen totuutta? Kelpaisiko kuva, mikäli se tulisi jonkun muun sivuston kautta? Mediapooliko se sensuroi?
Asiantuntija kaipaa lobbareista merkintöjä lainsäädäntöön: ”Pääministeri toisensa jälkeen on voinut todeta, etteivät lobbarit vaikuta Säätytalolla”
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006101658.html
Sitä kutsutaan ihan samaksi kuin mitä Sipilän hallitus teki koko toiminta-aikansa, eli kuunteli elinkeinoelämän lobbareita ja toteutti heidän toiveitaan. Mitenkä tämä juuri nyt on niin ihmeellistä? IS:n toimittajille ja muille EK:n myötäilijöille ynnä muuamillekin kommentoijille ttämä voi tietenkin tulla järkytyksenä, että muutkin kuin EK:n ja vastaavien elinkeinoelämän lobbarit voivat vaikuttaa maassa harjoitettavaan politiikkaan :)
Nytkö näistä lobbareista nousee haloo?
Pelko istumalihaksessa, kun kerrankin on "vääriä" vaikuttajia opastamassa poliitikoita.
En muista kokoomuslaisten päivitelleen asiaa ainakaan 4 vuotta sitten.
Eipä haitannut viimekerralla kun perheyrityksen Pentikäinen ja EK:n Häkämies olivat neuvomassa hallitusohjelman teossa.
Ja taas katkerat persut vinkuu!
Ilmiöpöydissä ei saa pohtia rahoitusta, koska tämä lamauttaisi ajattelun
Kokoomus: "Hyvinvointia ei voi rahoittaa velaksi syömällä lasten pöydästä
Kokoomus: "Hyvinvointia ei voi rahoittaa velaksi syötävällä lasten pöydässä, joten olkoon ilman"
Peliriippuvaiset pelaa pelimerkit.
Kun ei Rinne ole jakanut vielä euroakaan minnekään.
Politiikassa se vain menee niin, että Kokoomus jakaa rikkaille ja vasemmisto köyhille. Vai tuliko tämä ihan puun takaa yllätyksenä? Persuista me emme tiedä mitään.
Kansantalous tuottaa tietyn rahakasan. Jota sitten verotetaan. Tämä jäännös jaetaan sitten eri tarkoituksiin. Jako tehdään mm. siksi, että kuluttajia riittäisi yrittäjien tuottamiin palveluihin ja tuotteisiin. Tulonjako siis lisää markkinoille kuluttajia.
Nyt kun Kokoomuksen jakopolitiikka vähentää kuluttajia ja kerää rahakasaa vain harvoille, niin siitä kärsii myös yrittäjä.
Se on niin ihmeellistä!
Jakopolitiikalla ei tehdä kuluttajia, vaan työllistävällä politiikalla, senkin tahvo. Luuletkos että sitä rahaa riittää mielin määrin jaettavaksi vai? Ensin täytyy luoda uusia työpaikkoja, joiden tuloista maksettavista verotuloista voidaan vasta sitten tehdä tarvittessa enemmän niitä tulonsiirtoja sinun kaltaisillesi pummeille.
Porvaripolitiikalla+suomalaisten+ostovoima+on+lytätty+maanrakoon,+ja+Suomen+palkat,+varsinkin+tavallisten+duunarien+ovat+ylivoimaisesti+Pohjoismaiden+alhaisimmat+ja+myös+työläisten+eläketaso.+Eliitin+ja+pääomapiirien+edut+on+toki+saatu+pohjolan+kaimojen+tasolle+aikaa+sitten,+jaa+yritysten+yhteisöverotus+20%+ja+omistamisen+verotus+Pohjoismaiden+alhaisinta,+EU-tasollakin+alapäästä.+Meinasi+lentää+persiilleen+Tukholmassa+käydessä+kun+vanhassa+kaupungissa+ja+muualla+hintataso+oli+kioskeissa,+kaupoissa,+ravintoloissa+ja+baareissa+niin+selvästi+Suomea+edullisempi,+vaikka+palkat,+eläkkeet+ja+ostovoima+ruotsalaisilla+huomattavasti+suuremmat.+Meille+on+väitetty+EKokoomus-propagandavaltamediassa+että+Ruotsissa+hintataso+olisi+Suomea+korkeampi,+ei+todellakaan+pidä+paikkansa.+Pitäisi+saada+vertailusivustoja+nettiin+joissa+näytettäisiin+vaikka+kuiteilla+Pohjoismaiden+ruokakorivertailuja+samoilla+tuotteilla+esim.+Lidlistä.+Meitä+suomalaisia+tavallisa+työläisiä+K-staan+ja+S-taan+silmään+kympillä.+Ei+tänne+turhaan+Euroopan+ja+EU:n+autokasaushalpatyötä+siirretä.
Joo, ensin täytyy luoda uusia työpaikkoja joissa maksetaan TES-palkkaa työntekijöille, ei työllistetä heitä ilman palkkaa tai työttömyysturvan ja perusturvan "palkalla". Sekään ei tuota jaettavaa jos yritysten työvoimaa palkkatuetaan eli yrityksiä sossutuetaan palkanmaksussa. Terveet työmarkkinat ja terve talous vaatii sen että työstä maksetaan oikeaa TES-palkkaa, jolla työpanoksensa antava työntekijä elää ilman tulonsiirtoja ja yritys toimii ilman yhteiskunnan sossutukia mm. palkkakulujen sosialisoinnilla. Porvarihallituksen Aktiivimalli kertoi kokoomuksen, kepun ja sinisten porvaripolitiikan kapitaalikommunismin idean, jossa tappiot, kulut mm. palkkakulut ja ympäristörikokset sosialisoidaan veronmaksajien-kansan-yhteiskunnan maksettaviksi, mutta voitot ja ennätysosingot yksityistetään.
Rinne on kylläkin ottamassa 4 miljardia velkaa eikä ne tuu mistään veroista.
4 miljardia tulee jos AY suostuu työllisyysasteen nostoon 3½ prosenttiyksiköllä
AY:n tavoite ei ole työllistää ihmisiä vaan ajaa työntekijöiden etua. Jos samasta työpaikasta kilpailee enemmän työvoimaa niin on vaarana, että työn hinta laskee, mikä ei ole AY:n jäsenten etu.
Miljardi+euroa++sinne+tai+kolme+miljardia+tänne.+Mitä+sillä+on+väliä.+Lainaa+otetaan+sekä+hyväosaisten+verotusta+kiristetään,+siitä+ne+eurot+löytyvät.
Mitä+enemmän+otetaan+velkaa+ja+verotusta+kiristetään,+sen+enemmän+tulee+ostovoimaa++ja+talouselämä+pyörii.
Jos+Antti+Rinne+ilmoittaisi,+että+ilmaista+rahaa+jaetaan+torilla+viikottain+kunkin+tarpeen+mukaan++ja+vain+demareilla,++n.100%+suomalaisista+muuttuisi+demareiksi+heti.
Maailmantalous on jo laskusuunnassa turha kuvitella mitään työpaikkoja päinvastoin yritykset vähentää vaan ja suvakki duuneilla ei mitään pelasteta ne ei tuota yhtään mitään pelkkää miinusta.
ITSE äänistette sdp puolueen voittoon..antti tekee todella (ikävän paska työn)
nyt ..ok on se kumma ,,suomi pieni maa ,sovimme asiat ok ,velkaa antti ressukka ottaa .suomen trump .seuraava, hallitus siivoaa suomen kansan tyhmyyden..jess
täysin oma vika..sos..tuet pois..kaikilta..ok..
Nyt muodostetaan uutta hallitusta Antti Rinteen johdolla
Miksi lobbareiden joukossa ei istu vuokra-asuntoyhtiö Kojamon edustajaa, hänhän sentään edustaisi sekä SDP: tä, vasemmistolaista ay- liikettä että menestyvää bisnestä, jossa tahkotaan valtavia voittoja pieneläkeläisten vhokrilla?
No oliko porvarihallituksen lobbarien joukossa 2015 kokoomuksen Sato tai kepun Nuorisosäätiön asuntoyhtiöt? Edustavat sentään ko. puolueita.
Demarien velanotto ja verotuksen kiristämiset vaarantavat koko kansantalouden. Kunhan työt ensin muut hoitavat, sitten on rahanjakopuolueen vuoro levitellä saatuja tuottoja ympäriinsä. Tällainen kuva demareista vuosien varrella on syntynyt.
Minulle demareista on syntynyt kuva pohjoismaiden menestystarinan päämestarina, niin Suomessa kuin Ruotsissa, tai Tanskassa, Norjassa taas vasemmisto yleensä staatoilin kautta.
Nationalistien ja porvarien johtama maa on tuossa itäpuolella Suomea, muuttakaa sinne jos siellä mielestänne on asiat paremmin.
Puhut asiaa. Suomessakin hyvinvointioikeusvaltion ja sopimusyhteiskunnan rakensivat demarit, vasemmisto ja työväenliike eli ay-liike porvarien ja elinkeinoelämän etujärjestöjen yrittäessä tätä hyvinvointikehitystä parhaansa mukaan estää. Norjan kansallistetun öljytuotannon takansakin oli työväenpuolue eli paikalliset demarit.
Vasemmisto, sdp ja työväenliike loivat Suomen hyvinvointivaltion:
http://hirvasnoro.blogspot.fi/2008/05/vasemmistoenemmist-1958-ja-tylisten.html
"Suomalaisen yhteiskunnan suunnasta käytiin kiihkeä taistelu 1950-luvulla. Oikeisto lähti vastahyökkäykseen työväenliikkeen sodanjälkeisiä saavutuksia vastaan, mutta koki takaiskun vuoden 1958 vaaleissa. Eduskunnan ensimmäinen vasemmistoenemmistö tuotti uuden hegemonian, jonka tuloksena syntyi hyvinvointivaltio.
Suomalaisen yhteiskunnan ratkaiseva käänne kohti hyvinvointivaltiota alkoi vuoden 1956 yleislakon jälkeen. Siitä käynnistyi kiihkeä kahden vuoden jakso, jona oikeisto kävi vastahyökkäykseen työväenliikkeen sodanjälkeisiä saavutuksia vastaan. Kärjistyneen vastakkainasettelun synnyttämä eduskunnan ensimmäinen vasemmistoenemmistö vuonna 1958 taittoi niskat porvarien politiikalta.
Nyt itsestään selviltä tuntuvat uudistukset, kuten työttömyysvakuutus, viisipäiväinen työviikko ja työeläkejärjestelmä pantiin silloin alulle.
Mutta ilman kansalaisten joukkoliikettä se ei olisi onnistunut. Kerta toisensa jälkeen työläiset osoittivat joukkovoimaansa kaupunkien kaduilla ja eduskuntatalon edustalla, ja muuttivat näin historian kulun.
1950-luvun kamppailujen taustana oli työläisten elintason nousu sodan jälkeen. Palkkoja ja ostovoimaa kasvattivat niin lakot kuin hallitusten toimetkin. Velaksi ei silti eletty, päinvastoin. Suomen julkinen talous oli ylijäämäinen koko ajanjakson 1948-1990 ja valtion velka aleni 1950-luvulla.
Päivi Uljaksen keskeinen väite kuuluu, että vuonna 1953 oikeisto käynnisti ryhtiliikkeen tarkoituksenaan muuttaa harjoitettu talouspoliittinen linja. Hänen mukaansa porvarien tavoitteena oli palauttaa sodan jälkeen menettämänsä asemat ja 1930-lukulainen ”yövartijavaltio”, jossa julkisen vallan rooli rajataan mahdollisimman suppeasti järjestyksen turvaamiseen ja omaisuuden suojelemiseen.
Hyvinvointivaltio vai yövartijavaltio?"
Hyvinvointivaltion paradoksi - Narsisteiksi muuttuva kermapersluokka
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14382252/hyvinvointivaltion-paradoksi
Henkilöihin hyökkääminen kaiken kukkuraksi ja kehotukset vielä siirtyä muuanne, mikäli taipumusta samaan menoon ei sattuisi ilmenemään. Monelle tämä onkin liikaa, ja he lähtevät, ehkeivät sentään itänaapuriin. Se siitä demokratiasta ja suvaitsevaisuudesta.
Otetaan velkaa ja kiristetään veroja. Kyllä se siitä. Ainahan korjaajia löytyy ja sitten sama meno taas mahdollistuu, jälleen kerran.
Entä kun hyvinvointi kääntyi krooniseksi pahoinvoinniksi? Keiden vika se oli? Asemastaan kiinnipitävienkö? Demokratiassa demarithan eivät voine erehtyä?
Mitäpä jos hyvinvointi määriteltäisiin uudelleen. Ketkä silloin voittaisivat, ketkä kärsisivät häviön. Paljolti näkökulmasta riippuu, eikä rahallakaan kaikkea saa. Hyvä vointi on niin monesta kiinni.
Krooniseksi pahoinvoinniksi? Eikö riitä että hyvinvointipalvelujen resursseja lisätään mm. julkiseen terveydenhoitoon, koulutukseen ym. ja kaikki osallistuvat Suomitalkoisiin ja hyvinvointivaltion rahoitukseen? Siis myös ennätysosinkoja tahkoavat yritykset sekä lähdeveron kautta säätiöt ym. yhteisöt, kuten Antti rinteen SDP haluaa.
Hyvä, että sanoo ottavansa velkaa. Sipilä sanoi, ettei ota. Otti silti. Sipilästä tulee hyvä valtionvarainministeri.
Tyhmä ja maa Ansaitsee Tyhmän pääministerin..
Hyvinvointivaltion suunnan SDP määritteli jo 1917 hävittyään vaalit.
Aseisiin toverit.
1918 lähti punaisten lentävät joukko-osastot liikkeelle rotanhäntäkiväärein ja viinapulloineen.
Sellaista hyvinvointivaltiota suomalaiset demarit loivat, poikkesi meinaan muista Pohjoismaista.
Demarit rakensivat Suomen Pohjoismaisen hyvinvointivaltion ja sopimusyhteiskunnan ja mm. 5 päivän työviikon 8 tunnin työpäivän sekä kesälomajärjestelmän vasta huomattavasti myöhemmin.
Rakensiko SDP myös muihin länsimaihin saman järjestelmän vai kävikö niin, että Suomikin sai saman järjestelmän, koska kuului näihin länsimaihin, kuten Ranska, Englanti, Saksa, USA, Italia jne.?
Ettei vain käynyt niin, että SDP:n aseellinen kapina laillista hallitusta vastaan hidastikin hyvinvointivaltion tuloa? Olihan osa lainsäädännöstä tehty jo ennen itsenäistymistä valmiiksi porvarillisessa hallituksessa, jota vastaan SDP nousi aseelliseen kapinaan.
Aseelliseen kapinaan ei noustu sorron vuoksi vaan tarkoituksella muuttaa yhteiskunta sosialistiseksi.
Jos sorto olisi ollut syy, niin miksi esim. puolet torppareista oli valkoisten puolella?
SDP rakensi Ruotsista terroristien kehitysmaan ja samaa rataa on tekemässä meidän nykyinen hallitus.
Onko suomen talous ollut tasapainossa edeltäneet menneet vuodet ? Ilmeisesti on , kun nyt on jo otettu monen silmissä näkymätöntä velkaa, ei ole maassa hallitusta Rinteen johtamana vielä, kyllä suomen velkaantumisesta kunnia kuuluu keskustalle ja kokoomukselle.
Ota huomioon et tuli suuri romahdus koko maailmantaloudessa 2007-2009 ja sitä paikataan vieläkin ja nyt hallitus pistää kaiken työn mitä on tehty päin persettä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Taantuma_(2008–2009)