Kello varttuneelle herrasmiehelle

Anonyymi

Mieheni täyttää pian vuosia ja haluaisin muistaa häntä pikku lahjalla, eli tuollainen jokapäiväiseen käyttöön ns. arkikello. Tein vaihtoehdoista kuvan https://aijaa.com/bCucz8 Mikä noista olisi miehen mieleen, ja mikä brändi olisi hyvä?

12

113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä osta mitään noista, halveksit häntä noin halvalla lahjalla, häpeä.

    • Anonyymi

      Kuvan kelloista yksikään ei ole oikein sovelias lahjaksi. Katso Seikolta Grand Seiko ja Casiolta vaikkapa Edifice-sarjan kellot.

      • Anonyymi

        GS joo, mutta ei ainakaan teini Casiota.


    • Anonyymi

      Noiden halpisjätösten sijaan saat vaikkapa uuden Seiko5 automaattikellon samaan hintaan. Siitä riittää rannekelloa herrasmiehelle vuosiksi eteenpäin. Kalliimpiakin toki löytyy, mutta kuvan hintaluokkaan sopivin lienee juuri tuo Seiko5 automatic.

    • Anonyymi

      Kuvan kellot ovat kaikki ns muotikelloja, joissa on halvat kiinalaiset koneistot, lienee kellotkin kasattu Kiinassa. Niitä ei kellopiireissä arvosteta lainkaan.

      Asiallisesti sanoen sinun kannattaa siirtyä sanottaisiinko "oikeitten kellojen" pariin, linjalle Certina, Tissot, Longines. Hinnat liikkuvat jossain 400-1000€ välillä (muista tinkiä 15-20% hintalapun lukemasta). Seiko ei ole ollenkaan huono sekään. Grand Seiko pomppaa sitten muutamiin tuhansiin vähintään, taitaa olla liioittelua tässä tapauksessa.

      Jos miehesi on liikkuvaista sorttia, ehkä Certinan DS Action Diver sopisi. Longinesilta "maailman tarkin rannekello" Longines Conquest V.H.P.. Tissotilla on nättejä pukukelloja 400€ hintaluokassa, läpinäkyvä takakansi josta mekaaninen koneisto näkyy.

      • Anonyymi

        Lisäys: siis nuo hinnat 400-1000€ on vain ehdotus hintahaarukasta. A.o. merkeiltä löytyy kyllä huomattavasti kalliimpiakin, mutta niihin ei kannata mennä.

        Certina DS Diver on osapuilleen 700€ lähtohinta josta 15% pois, Longines VHP lähtee noin 750€ ja on hieno.


    • Anonyymi

      Tiedän kyllä mieheni maun ja juuri tuollainen selkeä, pelkistetty kellotaulu kuten kuvassa on hänelle se "ainoa" oikea. Kiitos vastauksista!

      - Aloittaja -

      • Anonyymi

        Selkeitä pelkistettyjä kellotauluja löytyy kyllä myös "oikeilta" kellomerkeiltä. Mutta miten vain, oman harkinnan ja tiedon mukaan...


      • Anonyymi

        Pääasia että mies on tyytyväinen.


    • Anonyymi

      Nomos, edullinen laatukello ja todella simppeliä muotoilua.

      • Anonyymi

        Ovat nättejä, mutta kenen mielestä joku 2500€ on edullinen, kenen ei...


      • Anonyymi

        No lahja, ei ole kallis.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe