Mieheni täyttää pian vuosia ja haluaisin muistaa häntä pikku lahjalla, eli tuollainen jokapäiväiseen käyttöön ns. arkikello. Tein vaihtoehdoista kuvan https://aijaa.com/bCucz8 Mikä noista olisi miehen mieleen, ja mikä brändi olisi hyvä?
Kello varttuneelle herrasmiehelle
12
154
Vastaukset
- Anonyymi
Älä osta mitään noista, halveksit häntä noin halvalla lahjalla, häpeä.
- Anonyymi
Kuvan kelloista yksikään ei ole oikein sovelias lahjaksi. Katso Seikolta Grand Seiko ja Casiolta vaikkapa Edifice-sarjan kellot.
- Anonyymi
GS joo, mutta ei ainakaan teini Casiota.
- Anonyymi
Noiden halpisjätösten sijaan saat vaikkapa uuden Seiko5 automaattikellon samaan hintaan. Siitä riittää rannekelloa herrasmiehelle vuosiksi eteenpäin. Kalliimpiakin toki löytyy, mutta kuvan hintaluokkaan sopivin lienee juuri tuo Seiko5 automatic.
- Anonyymi
Kuvan kellot ovat kaikki ns muotikelloja, joissa on halvat kiinalaiset koneistot, lienee kellotkin kasattu Kiinassa. Niitä ei kellopiireissä arvosteta lainkaan.
Asiallisesti sanoen sinun kannattaa siirtyä sanottaisiinko "oikeitten kellojen" pariin, linjalle Certina, Tissot, Longines. Hinnat liikkuvat jossain 400-1000€ välillä (muista tinkiä 15-20% hintalapun lukemasta). Seiko ei ole ollenkaan huono sekään. Grand Seiko pomppaa sitten muutamiin tuhansiin vähintään, taitaa olla liioittelua tässä tapauksessa.
Jos miehesi on liikkuvaista sorttia, ehkä Certinan DS Action Diver sopisi. Longinesilta "maailman tarkin rannekello" Longines Conquest V.H.P.. Tissotilla on nättejä pukukelloja 400€ hintaluokassa, läpinäkyvä takakansi josta mekaaninen koneisto näkyy.- Anonyymi
Lisäys: siis nuo hinnat 400-1000€ on vain ehdotus hintahaarukasta. A.o. merkeiltä löytyy kyllä huomattavasti kalliimpiakin, mutta niihin ei kannata mennä.
Certina DS Diver on osapuilleen 700€ lähtohinta josta 15% pois, Longines VHP lähtee noin 750€ ja on hieno.
- Anonyymi
Tiedän kyllä mieheni maun ja juuri tuollainen selkeä, pelkistetty kellotaulu kuten kuvassa on hänelle se "ainoa" oikea. Kiitos vastauksista!
- Aloittaja -- Anonyymi
Selkeitä pelkistettyjä kellotauluja löytyy kyllä myös "oikeilta" kellomerkeiltä. Mutta miten vain, oman harkinnan ja tiedon mukaan...
- Anonyymi
Pääasia että mies on tyytyväinen.
- Anonyymi
Nomos, edullinen laatukello ja todella simppeliä muotoilua.
- Anonyymi
Ovat nättejä, mutta kenen mielestä joku 2500€ on edullinen, kenen ei...
- Anonyymi
No lahja, ei ole kallis.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52715