TYÖSYRJINTÄ, EPÄASIALLINEN KOHTELU: kostaminen

Anonyymi

Työsyrjintää, epäasiallista kohtelua ja työpaikkakiusaamista jatkui v. 2009 - 2017. Erilaisten järjestelyiden seurauksena on vaihtanut toisenlaisiin tehtäviin.

Onkohan minulla päässä vikaa, mutta pari kertaa minulla on käynyt mielessäni kosto, joka todennäkoisesti antaisi minulle ns. mielenrauhan.

"Kosto on suloinen"

11

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et kuitenkaan vaihtanut työpaikkaa ja firmaa. Ajoissa.

    • Anonyymi

      Juuri tuosta syystä ajattelenkin, että korvien välissä on vikaa. Miksi en vaihtanut työpaikkaa?! Ehkä syy on siinä, että olen jo ehtoopuolella työuraani.

    • Anonyymi

      Mielestäni ajatukset kostosta ovat luonnollisia, jopa tervehdyttäviä niin, ettei niitä kannata tukahduttaa. Vikapäisyyden rajoille mennään, jos alkaa ideoita toteuttaa. Omatoimisesti ei kannata elämäänsä pilata, vaikka kiusaaja kimpussa olisikin.

      Työpaikan vaihtamista suositellaan aivan liikaa. Ei vähiten siksi, että se on helpoin ja halvin temppu niille, joiden vastuulla olisi selvitella kiusaamisilmiöitä työyhteisössä. Uusi työpaikka on paras vaihtoehto nuorelle tai nuorehkolle ihmiselle, jolla vielä on aidosti valinnanmahdollisuuksia elämässään. Jos taas uhrilla on ikää ja kuvioon kuuluu ehkä muitakin rajoitteita, uutta työtä ei saa sormia napsauttamalla. Monien kohdalla työpaikan vaihtaminen tarkoittaisi myös paikkakunnan vaihdosta, muuttoa, ehkä jopa uuden ammatin opiskelua. Kaikkien kohdalla tähän ryhtyminen ei ole taloudellisestikaan järkevää, ei lyhyellä, eikä edes pitkällä aikavälillä. Jos ihmisellä on muitakin vastuita, kuten perhe tai iäkkäät vanhemmat huolehdittavana, työpaikkakiusaajien mieliksi tehtävä muutos tarkoittaisi perusteellista myllerrystä liian monen läheisen elämässä.

      Jouduin asioita omakohtaisesti miettimään, ja päätin kestää myllytyksen. Jaksoin läpi vaikeiden vuosien, koska tiesin, että kiusaajalla tulisi ikä ennen pitkää vastaan. Ja kyllä se kiusaajankin terä tylsyy, kun hän joutuu huomaamaan, ettei uhri reagoi, vaan keskittyy työhönsä.

      • Anonyymi

        Nimimerkille Anonyymi (15.5.2019 8:41): Kiitos kommentista!


    • Anonyymi

      Olin epäasiallisen kohtelun kohteena, työsyrjittynä, työpaikkakiusattuna jokseenkin yhtä kauan kuin tämän viestiketjun aloittaja. YT-prosessissa minut irtisanottiin ns. tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Jälkeenpäin olen kuullut ex-työkavereiltani, että narsistipäällikkö julistaa nyt työpaikalla minun potjujeni syitä sillä, että minä en viihtynyt työssä, enkä sopeutunut työyhteisöön ja jäin etäiseksi. On ilmeistä, että juuri tuosta, vuosikausia jatkuneesta stressistä sairastuin aikuisiän diabetekseen.

    • Anonyymi

      Minun olisi pitänyt ajat sitte lähtä edellisestä työpaikasta pois,olin silloin todella väsynyt, ja työnteko vain vaikeutu entisestään,eikä minua arvostettukaan.Mutta sitten minun työt loppu,oikeastaan helpotti päästä irti niistä tekijöistä, jotka vei voimat lopullisesti.En kadu päivääkään.

    • Anonyymi

      Huono työpaikka ei ole minkään arvoinen, jos terveytesi on sinulle tärkeä niin ota loparit tai ole jatkuvasti saikulla kunnes YT:ssä pääset pois ilman karenssia.

      Heti kun vittuillaan niin samantien saikulle, ihan joka kerta.

    • Anonyymi

      Kyllä mieskin osaa kiusata työpaikalla,siitä on tuore kokemus.

    • Anonyymi

      "Huono työpaikka ei ole minkään arvoinen, jos terveytesi on sinulle tärkeä niin ota loparit tai ole jatkuvasti saikulla kunnes YT:ssä pääset pois ilman karenssia.

      Heti kun vittuillaan niin samantien saikulle, ihan joka kerta."

      Kertoisitteko vinkkejä, mitä työterveydessä pitää/kannattaa sanoa, että ei joutuisi syvempään kuseen työpaikalla ja toisaalta saisi saikkua? Onko pakko valittaa, että selkään koskee tai masentaa ankarasti? Totuushan on, että vain työpaikan olot wituttavat. Jos kerron työterveyslääkärille esimerkkejä sorsinnasta ja että esimiehen, työkavereiden sekä asiakkaiden nassut ärsyttävät päivä päivältä enemmän, hän kilauttaa juurikin tuolle esimiehelle heti vastaanotolta lähdettyäni. Tästä seuraa, että kyseinen sekopää wittuilee lisää, sillä se on hänen luontonsa.

    • Anonyymi

      Ainoa vaihto ehto on lopputili ja työpaikan vaihto niin ei tule karenssia.Tai jos olet loppuun palanut, saikkua sitte.Eikä se kellekään kuulu jos on saikulla.

    • Anonyymi

      Esihenkilö on kiusaamisen ekspertti ja mieleltään sairas ihminen. Kyykyttää ja julkisesti nolaa. Puhuu järjenvastaisuuksia ja valehtelee mediassa. Mutta kyllä siihen stoppi saadaan. Kun työnantaja itse syyllistyy epäasialliseen kohteluun, apua saa ylemmältä taholta, työterveyshuollolta ja valvovalta viranomaiselta.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2356
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      828
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe