Kuinka alas voi mennä demokratia Suomessa?
Kepu hävisi vaalit ja kieroili itsensä hallitukseen.
Kepu laittoi itsensä löysään hirsisilmukkaan, joka tulee
kiristymään kireälle, kunnes puolue katoaa kuin
pieru saharaan!
HAITTAMAAHANMUUTTO
18
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kuinka alas vai, eihän suomessa ole demokratiaa eikä sananvapautta ollut enää vuosiin. Äänestystuloksella ei mitään merkitystä, Rinnekin haistattaa paskat kansan mielipiteelle, on siinäkin MULKKU mies. Lisäksi tuleva hallitus haalii kaikki rikolliset ja elintasosiirtolaiset suomeen joka johtaa vain lieveilmiöihin ja josta kansa maksaa vielä kovan laskun ja josta nytkin maksettu jo ihmishenkiä ja lisää väkivaltaa naisia kohtaan. Tähän pystyy vain suvakkihallitus ja epäisänmaalliset ihmiset.
Äänestystuloksella on merkitystä siihen asti kun neuvotellaan hallituksesta. Jollei ole valmis noudattamaan tiettyä hallitusohjelmaa niin sehän on oikein että ollaan oppositiossa. Ei hallitukseen haluta kuin sellaisia puolueita mukaan joiden kanssa tahtovat sitoutua hallitusohjelmaan, jonka laatii tässä tapauksessa SDP.
Siis jos Rinne olisi valinnut persut tai kokoomuksen hallitukseen niin tovin päästä hallitus olisi takuuvarmasti hajonnut, koska nuo puolueet eivät halua joustaa omista tavoitteistaan yhtään. Persut ei maahanmuuttopolitiikasta tai ilmastopolitiikasta eikä kokoomus talouspolitiikasta.
Et olisi säkään valmis menemään avioliittoon yhdenkään sellaisen ihmisen kanssa jonka kanssa ei synkkaa, jonka vanhemmat on sulle "äänestänyt". Samaa voi sanoa hallituskumppanuudesta että hallitusta ei kannata alkaa rakentamaan hallitusten kanssa, joiden kanssa ei synkkaa! Vai hallituksen eroako sä janoat!? Sellainen on kallista lystiä yhteiskunnan varoilla!- Anonyymi
Jos nyt Rinne saakin kokoon tuon kaavaillun kauhugallerian, niin arvaanpa kepun lähtevän lätkimään siitä vuoden-puolentoista sisään.
Ainut keino välttyä näin muuttumasta pienpuolueeksi. Ihan varmasti tulee eteen jotain sellaista, että kepu näin nostaa profiiliaan. Ei kepun kannattajien enemmistö pidä ollenkaan siitä seurasta, johon kepu on nyt ajautumassa.
- Anonyymi
Suomi ei ole demokratia, vaan svekokratia ja elitokratia. Suomi on alennettu Ruotsin alusmaaksi jo kauan sitten svekoelittimme toimesta.
- Anonyymi
Jatkuva kokaiinin käyttö saa niiskuttamaan.
- Anonyymi
Meillä Venäjällä sentään saa ajatella samoin kuin Putin.
Muistakaa nyt persut että te olitte hallituksessa tekemässä sitä hallitusohjelmaa silloin kun Suomi päätti ottaa runsaasti maahanmuuttajia Suomeen ja pulinat pois. Edustaja S. Tynkkysen kannattaisi varoa sanojansa, kun on rikosrekisterissään muutamia kiihotuksia kansanryhmää vastaan ja aikoo jatkaa sitä "ralliansa" ja siitä täysin viattomien demareiden syyttelyllä. Saattaa olla että Tynkkysen istumapaikka vielä osoittautuu suuren salin ulkopuolelle, jos jatkaa "ralliansa", josta persut itkevät että on väärin että joutuvat istumaan siellä missä äärioikeiston kuuluu (miksi ovat äärioikeistollisia mielipiteineen?). Viime kaudella vuonna 2018 myöskin persut olivat muuttamassa lakipykäliä tuosta "kiihotus kansanryhmää vastaan" -laista, jotta saisivat ilman "kiihotusta" jatkaa maahanmuuttajien solvaamista ja kunnei saanut sitä muutettua niin sanoivat että se on "kiihotusta kansanryhmää vastaan" (persuja vastaan), kunnei saa muuttaa sitä lakia. :D
Naurettavin puolue Suomessa on persut. Historian kirjoja ei edes koiteta tutkia viime kauden jäljiltä vaan syytetään nyt demareita, jotka olivat oppositiossa?!
Ristiriitaista on se että persujen monikulttuuria vastustava S. Tynkkynen seurustelee afrikkalaisen miehen kanssa ja monikultturia vastustavan Immosen aviopuoliso on myöskin ulkomaalainen. Kyllä sitä saa itellä kumminkin olla ulkomaalainen kumppani, mutta ei tietenkään muilla suomalaisilla ja Huhtasaarikaan ei ole mamu pyrkiessään Brysseliin. Suomalainen saa myöskin muuttaa muualle, mutta yksikään ei saa muuttaa. Ihan sama onko kyseessä työperäinen maahanmuutto tai pakolaisuus ...se on persuille loppukädessä ihan sama asia. Persujen kannattajat lyövät maahanmuuttajia katuun kysymättä heidän statustaan eli siinä saa turpiinsa työperäinen maahanmuuttaja yhtälailla kuin pakolainenkin!
Täällä Turussakin muutama vuosi sitten intialainen englannin opettaja hakattiin vain siitä syystä kun näytti ulkomaalaiselta. Osaa suomea paljon paremmin kuin suomalaiset keskimäärin!Kepu on paljon "vasemmistolaisempi" ilman Sipilää. Monet piirien puheenjohtajat kepulta ovat todenneet että viime kausi oli liikaa "oikeistolaista" politiikkaa. Pitää muistaa että persuista se tuntui kumminkin hyvältä. Lisäksi demarivetoinen hallitus on Suomessa saanut hyvää aikaan Sorsan hallituksen aikana. Lipposen hallitus ei saanut hyvää aikaan kun hallituksessa oli demareiden kanssa kokoomus.
Älä persu itke kunnet päässyt hallitukseen. Sitäkö aiotte itkeä koko vaalikausi vaiko sitä kun istumapaikkanne siirtyi oikealle?! On se välillä hyvä että jää maahanmuuttopolitiikkanne vähemmälle, joka on todella vastenmielistä ja kansaivälisten sopimusten vastaista johon Suomi on sitoutunut ennen kuin persuja oli vielä olemassakaan. Ei kannata silti puuttua vähäpätöisempiin aiheisiin. Muille on täysin sama missä te istutte, mutta voi olla että istutte kohta suuren salin ulkopuolella jollei Tynkkynen osaa pitää suuta soukemmalla!- Anonyymi
Liikaa korruptiota ja hyvä veli -verkostoja joka tapauksessa, oli vallassa mikä tahansa perinteisistä isoista puolueista.
Sulle valehdellaan!⎮Tätä puolueet ei haluu sun tietävän!
https://youtu.be/E8Ah59SQxWo Anonyymi kirjoitti:
Liikaa korruptiota ja hyvä veli -verkostoja joka tapauksessa, oli vallassa mikä tahansa perinteisistä isoista puolueista.
Sulle valehdellaan!⎮Tätä puolueet ei haluu sun tietävän!
https://youtu.be/E8Ah59SQxWoLiikaa maahanmuuttovastaisuutta joka tapauksessa persuilta, joka ei Suomen politiikkaan kuulu! Demokratiassa ei hyväksytä kansallisdemokratiaa, koska sillä ei ole mitään tekemistä demokratian kanssa. Mitä persut osaa muuta tehdä kuin vastustaa kaikkea muutakin kuin maahanmuuttoa!? Ei sellaisten kanssa voi hallitusta rakentaa!
- Anonyymi
ateisti1982 kirjoitti:
Liikaa maahanmuuttovastaisuutta joka tapauksessa persuilta, joka ei Suomen politiikkaan kuulu! Demokratiassa ei hyväksytä kansallisdemokratiaa, koska sillä ei ole mitään tekemistä demokratian kanssa. Mitä persut osaa muuta tehdä kuin vastustaa kaikkea muutakin kuin maahanmuuttoa!? Ei sellaisten kanssa voi hallitusta rakentaa!
Nykymallinen maahanmuutto on ihmisarvon vastaista ja epäoikeudenmukaista. Eurooppaan ja Suomeen tulevat ne joilla on ollut rahaa ja resursseja lähteä pois kotimaastaan. Jäljelle jäävät ne joilla tätä mahdollisuutta ei ole mutta jotka oikeasti sitä apua tarvitsevat. Ei ole mitenkään oikeudenmukaista tällainen toimintamalli.
Perussuomalaisista vielä sen verran että perussuomalaiset vastustavat maahanmuuton ja monikulttuurisuuden myötä syntyviä lieveilmiöitä. Tulee suoraan esille tällä videolla: https://youtu.be/1eEwzD4BcB4 Anonyymi kirjoitti:
Nykymallinen maahanmuutto on ihmisarvon vastaista ja epäoikeudenmukaista. Eurooppaan ja Suomeen tulevat ne joilla on ollut rahaa ja resursseja lähteä pois kotimaastaan. Jäljelle jäävät ne joilla tätä mahdollisuutta ei ole mutta jotka oikeasti sitä apua tarvitsevat. Ei ole mitenkään oikeudenmukaista tällainen toimintamalli.
Perussuomalaisista vielä sen verran että perussuomalaiset vastustavat maahanmuuton ja monikulttuurisuuden myötä syntyviä lieveilmiöitä. Tulee suoraan esille tällä videolla: https://youtu.be/1eEwzD4BcB4"Nykymallinen maahanmuutto on ihmisarvon vastaista ja epäoikeudenmukaista. "
Mikä siinä tekee sen ihmisarvon vastaiseksi, että autetaan hätää tarvitsevia? Katsos kun kaikki suomalaisetkaan eivät halunnut elää epävakaassa Suomessa 60-70 -luvulla jossa työtä oli vähän vaan muutettiin Ruotsiin (kaikki eivät työn perässä) vain paremman elämän toivossa. Samoin ihmiset tulevat tännekin "paremman elämän toivossa". Monet Ruotsiin muuttaneet suomalaiset joutuivat tyytymään Ruotsin sosiaalietuuksiin (jota ei vielä Suomessa ollut), koska ei sitä vakituista työtä löytynyt siellä kaikille.
Harvalla suomalaisella oli työpaikka valmiina ameriikassa 1900-luvun alussa. Sinne muutettiin "paremman elämän toivossa" ja suurin osa jäi sille tielle ja jotkut palasivat takaisin.
Niin nykyaikainen maahanmuutto on vain suomalaisille ihmisarvon mukaista ja oikeudenmukaista Huhtasaarelle, joka vastustaa maahanmuuttoa mutta itse hinkuu Brysseliin. Ei se vaikuta oikein oikeudenmukaiselta ihmisarvon mukaiselta sellaiselta joka vastustaa maahanmuuttoa mutta sallii sen vain itselleen. Maailman typerin poliitikko on Huhtasaari ja toinen on S. Tynkkynen.- Anonyymi
ateisti1982 kirjoitti:
"Nykymallinen maahanmuutto on ihmisarvon vastaista ja epäoikeudenmukaista. "
Mikä siinä tekee sen ihmisarvon vastaiseksi, että autetaan hätää tarvitsevia? Katsos kun kaikki suomalaisetkaan eivät halunnut elää epävakaassa Suomessa 60-70 -luvulla jossa työtä oli vähän vaan muutettiin Ruotsiin (kaikki eivät työn perässä) vain paremman elämän toivossa. Samoin ihmiset tulevat tännekin "paremman elämän toivossa". Monet Ruotsiin muuttaneet suomalaiset joutuivat tyytymään Ruotsin sosiaalietuuksiin (jota ei vielä Suomessa ollut), koska ei sitä vakituista työtä löytynyt siellä kaikille.
Harvalla suomalaisella oli työpaikka valmiina ameriikassa 1900-luvun alussa. Sinne muutettiin "paremman elämän toivossa" ja suurin osa jäi sille tielle ja jotkut palasivat takaisin.
Niin nykyaikainen maahanmuutto on vain suomalaisille ihmisarvon mukaista ja oikeudenmukaista Huhtasaarelle, joka vastustaa maahanmuuttoa mutta itse hinkuu Brysseliin. Ei se vaikuta oikein oikeudenmukaiselta ihmisarvon mukaiselta sellaiselta joka vastustaa maahanmuuttoa mutta sallii sen vain itselleen. Maailman typerin poliitikko on Huhtasaari ja toinen on S. Tynkkynen.Höpöhöpö huutomerkkityyppi on näköjään palannut.
Vertaa nyt vielä evakkojakin kohta kun et ehtinyt niitäkin vielä ottaa mukaaan.
Tuollaista se nuoren ja kokemattoman maailmankuva on.
Höpinää.
Tynkkynen on sentään mies eikä mikään silakka. Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö huutomerkkityyppi on näköjään palannut.
Vertaa nyt vielä evakkojakin kohta kun et ehtinyt niitäkin vielä ottaa mukaaan.
Tuollaista se nuoren ja kokemattoman maailmankuva on.
Höpinää.
Tynkkynen on sentään mies eikä mikään silakka."Tynkkynen on sentään mies eikä mikään silakka. "
Ristiriitainen käsitys sullakin miehestä. Eihän persujen mukaan homoseksuaalinen mikään mies ole ja kuinka se sivari voi olla persujen puheenjohtaja..eikö johtajalla pitäisi olla sotilasarvo!
Evakot oli suomalaisia ja isoisänikin oli Sortavalasta kotoisin. Ei ne muuttanut Suomesta pois muuttaessaan tänne!
Ei 1800-luvulla Pietarista muuttanut baltiasaksalainenkaan muuttanut ulkomailta, jos muutti Suomeen.
Avaaja parkuu demokratian alennustilasta ymmärtämättä lainkaan, että 17,5 prosentin kannatus ei ole enemmistö: 82,5% väestöstöstä on vallan toista mieltä perussuomalaisten kanssa.
Hallitukseen taas pääsee vain, jos ymmärtää sen, että hallitusohjelman vuoksi on tehtävä kompromisseja omien tavoitteiden kanssa. Halla-aho julkisti pyhät periaatteensa vastauksena Antin hallituskysymyksiin ja nimesi ne kynnyskysymyksiksi.
Kun pää ei riitä, edessä on ikuinen korpivaellus oppositiossa. Vaan kyllä se Siperia opettaa tyhmänkin. ;)- Anonyymi
Moktari kuules, Rinne on kokoomassa sellaista skeidahallitusta, jollainen nähtiin jo Jyrki Käteisen sixpackin aikaan. Tulee kaatumaan parin vuoden sisään, jos nyt ylipäätään saadaan pystyynkään.
Vielä tulee aika, jolloin Suomeen saadaan perussuomalaisten johtama ryhdikäs hallitus. Moksta Gubbakin on varmasti pannut merkille, kuinka ps on noussut kannatusluvuiltaan suurimmaksi ja kuinka kannatus kasvaa koko ajan! - Anonyymi
Onko mukavaa peukuttaa oman anuksen lisäksi omia kirjoitelmia? Mitä tyydytystä saat moisesta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991526Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131166- 2231156
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2581001Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81959- 141940
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179923Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15879- 71777
Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33772