Leasing yksityishenkilölle

SK97

Onko kenelläkään kokemusta yksityishenkilönä auton leasingistä? Mulle täysin harmaa alue. Liittyykö hinnastoissa ilmoitetut käyttöetu ja vapaa käyttöetu noihin hintoihin, vai koskeeko ne vain työsuhdeautoja? Saako kaikista liikkeistä "liisata"?

2

988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turbot-on

      Muutamat autoliikkeet ja automerikit ovat tarjonneet liisaus mahdollisuutta yksityisille. Käytännössä se tarkoittaa auton pitkäaikaista vuokrausta, jossa tiettyä käsirahaa ja kuukausierää vastaan saat auton käyttöösi esim. kolmeksi vuodeksi.
      Liisauksella ei tässä tapauksessa oli mitään tekemistä autoedun kanssa.
      Esim. Delta-Autolla on tarjolla huippu edullinen leasing Fiat Panda-malliin. Muistaakseni 800 € käsirahalla ja alle 200 € kuukausivuokralla saa käyttöönsä uuden auton. Kuukausimaksuun taisi sisältyä kaikki muu paitsi polttoaine.
      Eli on mahdollisuus päästä pienellä pääomalla uuden auton ajajaksi.
      Normaalisti liisaus on isompien yritysten juttu. Kun yrityksellä on paljon autoja, niitä ei haluta kirjanpidossa viedä taseeseen, koska se "vääristää" tasetta. Siksi liisaus.

      • vuokratakuu.

        Kannattaa huomata, että autovuokraamot vuokraavat autoja. Sellaisia on puhelinluettelossa pilvin pimein.

        Saat ostaa tai vuokrata omilla rahoillasi mitä tahansa, työkaluja, rakennustelineitä, henkilönostimia, asuntoja, autoja.......

        Työsuhdeauto on em. "vuokraamisen" erikoistapaus. Jos ikään kuin saat auton "ilmaiseksi" käyttöösi, niin siitähän syntyy sinulle ETUA. Ja ainakin rupusakin tapauksessa ETUA on tavattu verottaa, eikö totta. Yritys auton käyttöönluovuttajana on mielenkiintoinen tapaus. Näin voitaisiin periaatteessa maksattaa ajokit muilla ja ottaa ne omaan käyttöön. Juonin jutun apajille on ilmestyntyt myös verottaja. Autoedun verotuksineen.

        Autoetu on kuitenkin suosittu. Toimitaan näin:

        Nostetaan edunsaajan PALKKAA niin paljon, että käteen jää yhtä paljon kuin ennen autoetua. Toki ASIAKKAATHAN tämänkin lystin maksavat, aina veroja myöten, eikö totta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      28
      2693
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2628
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1408
    5. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      102
      1377
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1183
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      995
    Aihe