Sosiaalidemokratia on perisuomalaista kateutta

Anonyymi

Jos joku yrittää, lukee pitkälle, pänttää ja tekee grauda 24/7, antaa kaikkensa sille mitä opiskelee, tutkii ja elää pienellä opintotulella, syö kaurapuuroa. Niin, eikö hän ole valmistuttuaan oikeutettu hiukan isompaan palkkaan? Maailma tarvitsee myös diplomi-insinöörejä, koska kuuten moni innnovaatio jäisi tekemättä.

Entäs yksityisyrittäjä, joilla ei ole työajoista tietoakaan, puhelimeen vastataan 24/7, firmaa pyöritetään kellonajoista riippumatta.

Herää kysymys, onko sosiaalidemokratia pohjimmiltaan vain perisuomalaista kateutta? Kukaan ei saa olla toista parempi, veroilla tasataan. Ammattiliitoojen lobbarit pyörivät nurkilla väijymässä etteivät vaan hyvin menestyvät yritykset ota omaansa, vaan maksavat palkan sille kolmatta kuukautta sairaslomailevalle juoppokuskillekin.

Sosiaalidemokratia on pohjimmiltaan vain perisuomalaista kateutta. Kukaan ei saa olla toista parempi, kukaan ei saa opiskella pidemmälle, menestyä yrittäjänä tai periä omaisuutta. Koska verot. Koska kateus. Koska tasapäistäminen.

Sosiaalidemokratia on niiin pois ajasta. Kommunistit ja vihreät tavallaan ymmärrän. Mutta Antti Rinne, ammattiliittojen sätkynukke, en ymmärrä. En ymmärrä. Tyyppi on jotenkin peloissaan koko ajan.

Perisuomalaisesta kateudesta johtuen omat lapseni, aika pitkälle kouluttatuneet, muuttavat pois Suomesta. Enkä ihmettele, kannustan vain.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        309
        3055
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        61
        2353
      3. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        124
        2057
      4. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        349
        2043
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        127
        1733
      6. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        67
        1399
      7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1395
      8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1337
      9. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        69
        1270
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        78
        1243
      Aihe