Lentoliikenteen massiiviset päästöt

Anonyymi

Tässä silmät avaava video lentoliikenteen aiheuttamista massivisista päästöistä. Muistettava, että suihkuturbiineissa kaikki pakokaasut puhalletaan puhdistamattomina taivaalle.
https://www.youtube.com/watch?v=mHSEUVuvBCY

18

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päättäjät ei halua puuttua asiaan, koska käyttävät itse lentokoneita Hki-Brysseli matkoihin.
      Syyllistävät vain autoilijoita, vaikka suomen polttis autoliikenteellä ei oo passkankaan merkitystä ilmaston lämpenemiseen.

    • Myös laivojen kaikenlaiset päästöt on unohdettu. Tarjosipa tuossa eräs puutarha-alan myymälä 4- hengen ilmaista risteilyä kaupantekijäisenä, taisi olla isoja valtion tukiaisia nauttiva laivayhtiö. ja kun vielä tiedämme, että 50 km:ä rannikolta laivat pumppaa paskavetensä mereen...

    • Anonyymi

      Pitäisiköhän yksi matkustajakone ottaa alas taivaalta? Luulen, että se on toimiva keino vähentää lentoliikenteen päästöjä.

    • Anonyymi

      Sikäli kummallista, että yksi nelimoottorinen lentokone työntää taivaalle enemmän päästöjä, kuin Äänekosken sellutehdas. Kummallisuus piilee siinä, että se Äänekosken tehdas on ympäristön kannalta ongelma, mutta se nelimoottorinen matkustajakone ei ole.

      Pitääkö tässä vielä alkaa Perussuomalaisten kannattajaksi, ennenkuin tässä saadaan jotakin tolkkua poliitikkojen touhuihin.

      • Lähde? Minä en löytänyt Metsä Fibren sivuilta Äänekosken tehtaan päästöjä erikseen?


    • Anonyymi

      Päättäjät haluavat itse jatkaa saastuttamistaan lentämällä turhiin palavereihin, jotka voitaisiin pitää Skypen kautta. Entäpä sitten huvin vuoksi tehdyt lomalennot?

      • Anonyymi

        Niin, nykynuorilla on helppoa verrattuna heidän vanhempiinsa. Ei tarvitse säästää rahaa autoon, ei omakotitaloon, eikä säästää etelänmatkoihin. Kun vielä ryhtyy syömään heinää, niin ruokamenoissakin säästää. Heinäpaali vaan eteiseen.


    • Anonyymi

      Höpö höpö. Perästä tuleva on vesihöyryä. Joka tiivistyy jonkin verran kylmässä ilmassa.

      • Anonyymi

        Kemikaalivanaa siinä vedetään.. alumiinia, bariumia ja muita myrkkyjä..
        Jättövana haihtuu, kemikaalivana leviää "ohueksi yläpilveksi"


      • Anonyymi

        Mitäs luulet, että se vesihöyry tekee ilmastolle? Aivan oikein se lämmittää estämällä lämpöä lähtemästä maan päältä.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Aamulla kone veti vanan "vesihöyryä"ja vielä kolmen tunnin jälkeen se näkyy tuosta ikkunasta.
        Nyt näkyy jo kuusi "vesihöyryvanaa"


      • Anonyymi

        Lentoliikenne on pahin uhka ilmastolle sen on myöntänyt nekin, jotka asioista jotain tietävät.
        Täällä meillä Suomessakin mm. kaikki vihreät huutavat naamat punaisina ja silmät pullistuneina, että nyt pitää sen mökin äijän alkaa kulkea polkupyörällä työhön.
        Poliitikot eivät käsitä muuta kuin, että saada jokin ihmisryhmä uskomaan heidän puheitaan, että saisivat hyväpalkkaisen työn siellä eduskunnassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aamulla kone veti vanan "vesihöyryä"ja vielä kolmen tunnin jälkeen se näkyy tuosta ikkunasta.
        Nyt näkyy jo kuusi "vesihöyryvanaa"

        Tuohan osoittaa, että yöllä ei ole sokeutunut!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aamulla kone veti vanan "vesihöyryä"ja vielä kolmen tunnin jälkeen se näkyy tuosta ikkunasta.
        Nyt näkyy jo kuusi "vesihöyryvanaa"

        Eroaako nuo vanat väriltään juurikaan poutapilvistä? Johtuisiko tämä siitä, että niiden koostumuskin on suurimmaksi osaksi sama eli vana koostuu pääasiassa vesihöyrystä. Nuo vanat ovat useimmiten 6000-9000 metrin korkeudessa ja siellä on joitakin kymmeniä astetta pakkasta. Niissä oloissa henkilöauton pakokaasutkin jättäisivät hyvin samannäköisen vanan. Ei lentokenttien ympäristössä noita vanoja näy, koska nousevat / laskeutuvat koneet lentävät matalammalla.


    • Suomalaisten hiilijalanjäljestä tulee alle 6% lentomatkailusta. Globaalisti lentomatkustuksen osuus on n. 3%.

      Päästöjen kannalta kauas matkustaminen on huono asia. Ero eri matkustusvälineiden välillä eivät ole välttämättä suuret eikä aina lentokoneen tappioksi. Parhaat koneet kuluttavat 2-3 litraa per 100km per istuin. Tämä riippuu tietenkin lennettävästä matkasta. Tehokkaimmillaan lentokone on 2500 - 6000 km matkoilla.

      Niinpä vaikkapa Etelä-Eurooppaan matkustaessa auto on vielä kahdella matkustajalla huonompi vaihtoehto, kun muistaa, että lentokone lentää linnuntietä ja auto "kiemurtelee" tieverkkoa pitkin. Juna on teoriassa parempi, mutta käytännössä junien täyttöaste on merkittävästi alempi kuin lentokoneiden ja tämä voi kääntää junat jopa saastuttavammaksi kuin lentokone. (New Scientist-lehden artikkeli "Train can be worse for climate than plane").

    • Anonyymi

      Tähän kun lisätään laivaliikenteen päästöt niin voidaan todeta, ettei meidän syyllistäminen mitään auta. Suurimmat rahtialukset saastuttavat suunnilleen yhtä paljon kuin kaikki autot yhteensä. Peli on siis jo pelattu, jos aletaan leikkaamaan päästöjä väärästä päästä.

    • Anonyymi

      Olisi mukava tietää Jyväskylän Nesterallin aiheuttamat päästöt kaikkineen, myös katsojien aiheuttamat. Ei liene haittavasti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3338
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2787
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2326
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2288
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2221
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2216
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2017
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2003
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1944
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      99
      1818
    Aihe