Miten ajattelette tuijottamisesta?

Anonyymi

En puhu nyt työpaikkakiusaamisesta, vaikka Suomi olikin vuonna 2010 Euroopan maiden ykkönen työpaikkakiusauskyselyissä Työterveyslaitoksen raportin mukaan. Kaiken lisäksi ei vain ykkönen, vaan kiusaamista tapahtui tai havaittiin tuplasti sen verran mitä kakkosijan maalla. On siis selvää että hyvin häiriintyneitä ja hyvin esimiehiltä piilossa pysyviä ilmiöitä tapahtuu ja paljon.

Aiheenani oli toisten katsominen. Miten koet jos olet esim. kahvilla töissä ja joku vilkaisee sinua viereisestä pöydästä? Suututko? Olen monta kertaa nähnyt että joku raivostuu jos häntä katsoo sekuntia pidempään. Hän alkaa tuijottamaan oikein murhaavasti. Mistä tällainen johtuu? Eikö ole normaalia katsella ympärilleen, jos on tylsää ja esim. haluaisi puhua jonkun kanssa?

Välillä näyttää ihmisten käytös niin kummalliselta ja ilkeältä että olen alkanut miettiä, josko tässä on kyse jostain rinnakkaisulottuvuuksista? Tai ehkä henget ottavat välillä ihmisistä vallan ja toimivat heidän kauttaan, ilman että he itse edes tajuavat sitä? Tällaista olen vakavissaan alkanut miettimään.

5

139

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En kiinnitä muihin ihmisiin mitään huomiota niin yks hailee vaikka joku tuijottaisi mua. Ei vois vähempää kiinnostaa.

    • Anonyymi

      Luultavasti jotain tämmöistä. Suurta ihastumista ilmassa. Ei siitä pidä nookkaantua.
      Mä silakoita kerran myin
      Kun astuit kauppaan, mä täysin hämmennyin
      Sua silmät tapillaan mä katsoin vaan
      Kuin ihme oisit......
      jestas sentään mitkä......

    • Anonyymi

      En malta olla kommentoimatta tuota "...esimiehiltä piilossa pysyviä ilmiöitä tapahtuu ja paljon."

      Paljolti on niin, ettei esimiehiä kiinnosta p**kaakaan alaistensa työhyvinvointi ja moni pomo harrastaa itsekin aktiivisesti jonkun työntekijän sorsintaa. Näissä ei ole kyse ole mistään tuijottelutuokioista. Jostain syystä suomalaisessa työelämässä esimiestehtäviin valikoituu surkeaa sakkia, mikä on yksi syy kukoistavaan kiusaamisilmiöön.

      • Anonyymi

        Varmuudella anonyymi palautekysely toisi esiin työpaikan ongelmakohdat. Se, ja kyseisiin ongelmakohtiin puuttuminen puolestaan vähentäisi stressiä, lisäisi tuottavuutta ja parantaisi viihtyvyyttä. Moni ei uskalla sanoa sellaisia asioita julkisesti, koska pelkää selkäänpuukottajia ja silmätikuksi joutumista ja ihan syystäkin!


    • Anonyymi

      Öh. No kai mua ollaan useinkin tuijotettu mutta en ole mennyt mitään raivoamaan koskaan. Toivoisin kyllä että jos tuijottaa niin mieluummin saisi tulla juttelemaan. Minä en usko siihen että vieras ihminen ei saisi jutella.. Mutta joo olen itse niin väsynyt ihminen että en osaa kyllä ehkä niin suhtautua hirmuisen aktiivisen ja yli energisen ihmisen höpöttelyyn. Mutta voihan sitä aina väsyneenäkin vähän kuunnella mitä toisella on juteltavaa. Useat ihmiset tuntuvat vain ikävästi haluavan kuulla juuri sinun hankaluutesi elämässä mutta eivät omiaan niin jaakaan että en niin kauheasti aina tiedä jaksaako niitä salaisuuksiaan aina oikein kertoa jos toinen sattumalta ei olekaan luotettava... En tiedä miksi ihmiset eivät sitten itsellään pidä saamiaan tai kuulemaan juttuja että pitää mennä juoruskelemaankin joidenkin toisten juttuja.. ertä onhan sekin silloin kiusaamista.. Mutta jos pidät itselläsi muiden kertomat asiat niin uskon että voisit saada vieraastakin juttelukaverin. Jollei ihminen halua tai ehdi jutella kanssasi niin pianhan sulle sen sanookin sitten, että vain vähän kirpaisee se sitten jos kysyy että saako jutella vähän aikaa kanssasi. . Että älä kehittele noita henki juttuja mielessäsi.. olen vähän itse pöhkö sen suhteen että minäkin joskus kuvittelen jonkun räyhähengen menneen johonkin mutta oikeasti aika harvoin oikein että kyllä se vaan johtuu sen ihmisen pöljyydestä eikä mistään hengistä usein ja miltei aina niin.. Että tsemppiä vaan jutusteluun, joku voi ilostuakin kun menetkin kysymään saisiko kanssaan jutella vähän aikaa.. Ei voi koskaan tietää voisiko tulla ystäviä siitä joksikin aikaa vai lähdettäkö vaan siitä omille teillenne..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      190
      1653
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      86
      1403
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      15
      915
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      43
      821
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      114
      670
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      651
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      597
    Aihe