Vuorovaikutus avustustyöntekijän työssä humanitaarisessa katastrofikontekstissa
http://tampub.uta.fi/handle/10024/105754
"Uutena tietona voidaan pitää sitä, että avustustyöntekijän roolille on leimallista institutionaalisuus, josta juontuvat odotukset määrittävät avustustyöntekijän viestintää. Uutena löydöksenä voidaan pitää myös sitä, että avustustyöntekijän viestintää ja vuorovaikutusta leimaa virallisuuden ja inhimillisyyden ristiriita."
http://tampub.uta.fi/handle/10024/105754
"Uutena tietona voidaan pitää sitä, että avustustyöntekijän roolille on leimallista institutionaalisuus, josta juontuvat odotukset määrittävät avustustyöntekijän viestintää. Uutena löydöksenä voidaan pitää myös sitä, että avustustyöntekijän viestintää ja vuorovaikutusta leimaa virallisuuden ja inhimillisyyden ristiriita."
Vastaukset 9
Vanhimmat
Avustustyöntekijä on järjestönsä edustaja ja noudattaa työssään järjestönsä arvoja ja sääntöjä sekä kohdemaan lakia jos on kyse ulkomaan komennuksesta. Inhimillisyys on yksi asia, mutta sitten täytyy säilyttää myös virallisuus siinä mielessä, että mitä tahansa ei voi luvata eikä tehdä, eikä kaikkeen voi suostua. Vapaaehtoista sitoo vapaaehtoissopimus järjestön kanssa sekä toisaalta vaitiolosopimus, nämä molemmat asettavat virallisuuden vaatimuksen sen lisäksi, että vapaaehtoinen auttaja on ihminen.
Ei senttiäkään spärrälle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tuollainen rääkyminen on idiotismia. Entä sitten kun tarvitset jossakin tapahtumassa ensiapua SPR:n ensiapupäivystäjiltä tai verta vaikkapa leikkauksen aikana? Se on SPR:n veripalvelun keräämää verta. SPR toimii lahjoitusvaroin ja tekee hyvää työtä Suomessa viranomaisten apuna ja tukena skeä ihmisiä auttaen monin tavoin.
Juu. toimii lahjoitusten ja valtionavun turvin, mutta myös työttömiä ja sairaita pakotetaan karenssin ym. leikkausten uhalla kiristämällä työkentelemään ilmaiseksi.
Varsinkin kun sairaita, eläkkeelle kuuluvia ei päästetä eläkkeelle, vaan pakotetaan kivuissaan orjiksi, niin se on rikollista toimintaa, kidutusta ja pahoinpitelyä.
Ei tipu killinkiäkään ennen kuin ihmisoikeuspuoli on kunnossa.
Rahat Putinille!!! Perussuomalaiset.
Jos vaihtoehdot ovat Putin tai hämäräperäinen lafka jonka liiketoiminta pyörii erinäisten katastrofien ympärillä, veren myymisellå ja suomen islamisaatiossa niin on päivänselvää Putin on mielekkäämpi kohde ylimääräiselle pätäkälle.
Onneksi te isänmaalliset idiootit ette päätä avustustyöstä Suomessa. SPR on ja pysyy, meillä on Suomessa voimassa laki Punaisesta Rististä. Vapaaehtoisjärjestöt toimivat ja auttavat oman päätöksensä mukaan sekä viranomaisen käskyjen mukaan. Ette mahda mitään SPR:lle ettekä millekään muullekaan kolmannen sektorin järjestölle.
Kas kas, isänmaallisuus on jo idiotismia.
Epäisänmaallisuus sitten ilmeisesti jotain todella ihannoitavaa?
Aloitus on Venäjämielisen myyrän kirjoittama. Se on Venäjän intressi, että suomalaiset menettäisivät luottamuksensa omaan Punaiseen Ristiinsä ja pelastusviranomaisiin tässä maassa. Venäjä kylvää järjestelmällisesti SPR:ää vastustavaa vihapuhetta Suomessa heikentääkseen SPR:n uskottavuutta ja sen kykyä hoitaa tehtävää antaa humanitääristä apua kriiseissä ja sodan aikana.
Valtaosa suomalaisista kannattaa ja tukee SPR:ää sekä kaikkia muitakin keskeisiä avustusjärjestöjä ja Pelastuslaitosta sekä sen vapaaehtoisia palokuntia joiden kontolla vapaaehtoinen auttaminen tässä maassa on, Venäjä ei tule onnistumaan kansan suuren enemmistön luottamuksen horjuttamisessa aloituksen kaltaisilla SPR:n vastaisilla aivopieruilla.
Venäjän disinformaation ja hajottavan kirjoitusasun tunnistaa kyllä, Venäjä vain käyttää tähän Suomessa toimivia äärikansallismielisiä ihmisiä joille Venäjä jakaa EU-vastaista ja Suomen vastaista valeuutisointia pyhänä totuutena.
Ne venäjämieliset Suomen kansalaiset jotka yrittävät sabotoida SPR:n työtä kriisiaikana tullaan vangitsemaan maanpettureina ja Venäjän desantteina. Yksikään tervepäinen suomalainen ei vastusta SPR:n työtä ja kotimaan tehtäviä.