Kaksi säkkipukuista todistajaa

Anonyymi

Jehovan todistajat lienevät jokseenkin ainoita kristittyjä, jotka uskovat tuon Ilmestyskirjan luvun 11 toteutuneen jo 100 vuotta sitten vuosien 1914-1918 välisenä aikana. Tämä tulkinta herättää kuitenkin monia ajatuksia ja ehkä tärkein on se, että kun nuo kaksi todistajaa profetoivat, niin kyseessä on maailmanlaajuista huomiota herättävä asia. Voidaanko sanoa, että noiden vuosien tapahtumat täyttävät tuon ennustuksen ja vielä yli 100 vuotta ennen kuin suuri ahdistus on alkanut?

Ovatko Jehovan todistajat oikeassa vai tulevatko nuo kaksi todistajaa näyttämölle vasta tulevaisuudessa?

8

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasta 12. luvussa nähdään nainen ja lohikäärme, jotka Vartiotorni liittää vuoteen 1914 ja valtakunnan perustamiseen taivaassa. Siten kaksi todistajaa ilmaantuvat näyttämölle liian aikaisin sopiakseen välille 1914-1918.

    • Anonyymi

      Nuo kaksi todistajaa ovat Mooses ja Elia, ja he ilmestyvät juutalaisille kristittyjen ylösoton jälkeen. Tulee myös ne 144 000 juutalaista, jotka saarnaavat Jumalan sanaa vihan aikana. Robert Breakerillä oli mielenkiintoinen ajatus, että he saattaisivat olla Jeesuksen ikäluokka, jonka Herodes surmasi pikkulapsina.

      Jehovan todistaja -uskonnon jäsenten kannattaa kääntyä kristityiksi nyt, kun voi vielä pelastua yksin armosta. Jeesus tulee pian.

    • Anonyymi

      "kyseessä on maailmanlaajuista huomiota herättävä asia."

      Tynnyrissä kasvu vääristää suhteellisuudentajua.

    • Anonyymi

      Anonyymi 23.5.2019 1:22

      " vuosien 1914-1918 välisenä aikana."
      " Voidaanko sanoa, että noiden vuosien tapahtumat täyttävät tuon ennustuksen ja vielä yli 100 vuotta ennen kuin suuri ahdistus on alkanut?"

      -Lahkopresidentti Rutherford, toiselta nimeltään jehovakanava, kirjoitti kirjassaan "Lapset" 1942, että ahdistus oli alkanut v. 1914 ja kasvanut joka vuosi (hän ei kirjoittanut arviointi- tai mittausperustetta esiin).
      Hän kirjoitti myös Harmageddonin koittavan niin, että lasten hankkiminen olisi jätettävä Harmageddonin jälkeiseen aikaan.
      Tämä jehovakanava laittoi myös oman nimensä kirjoitustensa alle, kuten tämän kirjankin.
      Lahkon nykyinen jehovakanava ei laita nimeään kirjoitustensa alle.

    • Anonyymi

      Kaksi säkkipukuun sonnustautunutta todistajaa saattaisi olla vaikka kaksi hallintoelimen jäsentä esim. Lett ja Morris jotka tulevat ilmoittamaan:" pieleen meni mutta menköön".
      Rahat ja seuran omaisuus meni pedofiliakorvauksiin.
      Kaikki opinkappaleet onkin ollut höpöhöpöä.
      Jokainen tehköön jatkossa miten parhaimmakseen näkee.
      Jehovan todistajat nimistä uskontokuntaa ei enää jatkossa ole.
      Tai sitten ei.

      • Anonyymi

        Ei mikään mahdoton ennustus mutta vielä on jäljellä kymmennyskortti.

        Osoitatko yhtä paljon arvostusta kuin israelilaiset jotka antoivat Jumalalle kymmenykset kaikesta.

        Tällä saataisiin konkurssia siirrettyä myöhemmäksi.


    • Ateistina en näe syytä etsiä "oikeita" tulkintoja profetioille, mutta jumaluskoa ei tarvita sen ymmärtämiseen, mihin ne eivät ainakaan sovellu. Jokainen voi tykönään miettiä, riittääkö tuohon aikaan vielä hyvin pieni amerikkalainen uskonlahko, yksi millenialistinen suuntaus monien muiden joukossa, toteuttamaan ennustuksen, jossa kuvattujen tapahtumien pitäisi tosiaan olla maailmanlaajuisesti havaittavissa.

      Viimeisiä päiviä koskevan raamatullisen merkityksen antaminen yli vuosisadan takaisille tapahtumille muodostuu Vartiotorni-seuralle sitä suuremmaksi riippakiveksi, mitä enemmän aikaa kuluu. Kultti kaipaisi kipeästi doktriinin perinpohjaisesti päivittämistä, ei pelkkää JW.ORGin muodossa tapahtunutta ulkoasun modernisointia.

      • Anonyymi

        Eikä vieläkään Vartiotornin antama "todistus" ole oikeasti maailmanlaajuista, vaan esim. Kiina ja arabimaat muodostavat huomattavan poikkeuksen. Myös Intiassa työ on lähes olematonta, vaikkei sitä olekaan kielletty. Näyttää siltä, että Vt-seura pystyy levittämään sanomaansa lähinnä länsimaissa ja monilla kristinuskon ennestään valtaamilla alueilla - siellä, missä sitä on suhteellisen helppoa levittää. Tynnyrissä kasvaneena ja perspektiiviharhassaan (lähinnä amerikkalaisesta näkökulmasta katsoen) Vartiotorni tosin kuvittelee ja uskottelee työnsä olevansa maailmanlaajuista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      413
      3265
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      100
      2433
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2339
    4. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      44
      2292
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      24
      2042
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      191
      1551
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      12
      1362
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      202
      1160
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1122
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      93
      1051
    Aihe