Useimmat tyhmät pitävät itseään ihan fiksuina ihmisinä.
Harva tajuaa olevansa tyhmä
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joukon pitäisi tajuta.
Näinhän se menee. Jokaisella meistä on häkkimme, mutta tyhmillä ne on aina vain joukkonsa pienimmät. Mutta mitenpä sen voisi tajuta kun ei ole tilaa edes kääntyä, tai pikkuporsaat vaan vinkuu ja rutisee.
Aloittaja voisi mennä peilin eteen, mitä sieltä näkyykään. Tai sitten olet vielä lapsi.
Tyhmyys ei ole suhteellinen käsite
Mutta suhteellisuusteoriahan on todettu jo valheeksi sekin :D
Tuokin on suuhteellista valhetta :D
Seurakin tekee kaltaisekseen sanotaan? Välillä tunnen itsessäni myös tyhmyyttä, mut onneksi löytyy myös sitä järkeäkin kohtuudella. Välillä syytä pohtiakin mennyttä, jolloin huomaa onko tekemisissään ollut kuinka tyhmä? Kukaan ei ole täydellinen ja tyhmyyttäkin on monenlaista. Se osaako tuoda tilanteissa oman fiksuuden esille on toisinaan haastavampaa? Liika jännittäminen voi antaa tyhmemmän kuvan itsestä toisille. Ilmapiirin jännittyneisyys voi olla toislle kiusallisempaa, silloin omana itsenään olo on uhattuna ja voi sanoa tahtomattaan jotain tyhmää.
Joskus tekemällä tyhmästi voi jälkiviisaana todeta olleenkin fiksu tilanteissa? Tietynlainen tyhmyys on sallia tietynlaista tyhmyyksiä. Maalaisjärkikin voi johtaa tyhmyyteen toisinaan. Mielialat vaihtelee toisinaan ja huonoina päivinä tekee enemmän tyhmyyksiä kuin hyvinä päivinä? Miten kukakin kokee tyhmyyden, siinäkin on eroja. Itse koen tyhmäksi myös luonnon roskaamisen, tekemiset, joista on haittaa muille. Öykkäröinti ja moukkamainen käytös on tyhmyyttä.
Kumpi on tyhmenpi se joka kertoo sinulle millainen olet vaikkei ole sinua kuunnellutkaan vai se joka ei pidä itsestänsä suurta meteliä.
Mites se meni, synnitön heittäköön ensimmäisen kiven... ei niin fiksua ihmistä olekaan etteikä välillä ole tyhmäkin. Ei ole vastaan vielä kävellyt niin erikoislaatuista ainakaan, etteikö välill jäis tyhmyyksistäkin kiinni...
Joka ymmärtää olevansa tyhmä on viisas.
Kyllähän sen yleensä huomaa, kun on tyhmä..harvemmin sitä sillain " salaa" on itseltäänkään tyhmä..😳
Onhan+yli+80+%+autoilijoistakin+omasta+mielestään+keskivertoa+parempia+kuskeja.+;+)
Darkkiskin kuvittelee olevansa suvaitsevainen, eurooppalaishenkin mies
Jätän vaan tämän tähän.
https://www.hs.fi/tiede/art-2000006116367.html?fbclid=IwAR1Oc3UWfxAkW-xBNL2ikGBt5AWK0vyxNJCYD8GNoXORIiy8vOxE6n23n18
Työhaastattelussakin kannattaa sanoa aina että: Olen hirvittävän tyhmä henkilö, se on viisauden merkki ja työpaikka tuli heti. Ellei rekrytoija ole sitten todella tyhmä.
Mjoo
Kahvi auttaa aamutyhmyyteen.
Toinen juttu on se että käsityksen saamisen rajallisuus aiheuttaa väistämättä tunnetilan tyhmyydestä.
Tämä on väistämättömyys, ei valinta tai synnyinominaisuus.
(Hihitystä)
Itselle voi antaa potkut työpaikasta tuolla keinoin kuten itse joskus: pomo kysyi että voisimmeko neuvotella vielä, sanoin että: Neuvottelut on nyt tehty, en neuvottele enää Sinun kanssasi... Selvä homma, potkin itseni pois vaikka pomo olisi pyytåänyt jäämään _D