Lämmityslaitteelle johtavien putkien uusiminen.

Anonyymi

Viimetalvena tuli vuoto lämmityslaitteen putkeen. En havainnut sitä heti, pelkäsin aluksi että mahdollisesti kannentiiviste palanut, mutta syy selvis melkein heti kun tarkemmin aloin tutkimaan. Konehuoneessa puhkiruostunut reijän kohta lämmityslaitteelle johtavassa putkessa ja sitä kautta kussut melkein kaikki vedet pihalle. Eipä siinä mitään Noh. Otin kuitenkin kannen auki ja vaihdoin kannentiivisteen varmuuden vuoksi uuteen ja paikkasin lämppärille menevän putken ensiapuna paikkamassalla. Nyt eilen päivällä kuitenkin aloin tutkimaan vikaa uudelleen, kuten aina varmuuden vuoksi, teen niin jos kriittinen vika on ollut, niin lämmityslaitteen putki melkein koko matkalta siinä pisteessä että seuraava vuoto tulee minä hetkenä hyvänsä. noh, niinpä päätin hakea rautakaupasta 15mm kupariputkea ja Autotarvikeliikkeestä hain uuden termostaatin, Glygolia ja sopivaa lämmityslaiteletkua ja klemmareita taivutan siitä kupariputkesta tänään sitten päivällä uudet lämmityslaitteelle menevät putket, niin eiköhän sen pitäisi kestää isältä-pojalle, ajattelin että ei ainakaan vähän aikaa mitkään vuodot enään kiusaa ja sitten kun mä laitan vielä kaksi klemmaria per liitos, niin ei ainakaan lähde irti mikään letku mistään, mut sitten taas mietin että mites tuo kupariputki muuten kestää käytössä Glygolia, ja ym aiheutuvaa lämpöä ja tärinää konehuoneessa?

0

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        82
        4627
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        109
        3837
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        176
        3637
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        64
        2070
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        75
        1941
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        78
        1268
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        130
        1142
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        145
        1072
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        49
        989
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        26
        891
      Aihe