Aktiivimalli kasvatti kelan perustoimeentulotuen

2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Aktiivimalli ja oikaisuvaatimuskeskuksen ruuhkat aiheuttivat tarpeen lisätä henkilökuntaa. Kela on pyrkinyt rauhoittamaan ruuhkaa muun muassa lisäämällä henkilökuntaa puhelinpalveluun. Asiakkaiden itsenäistä verkkoasiointia alettiin myös tukea monissa palvelupisteissä."

Eli taas paisutettiin byrokratialla julkista sektorin menoja typerän ja turhan aktiivimallin takia, joka ei aiheuta kuin taloudellista haittaa monin tavoin.
Hoh hoh!

Äänestä

tarkenpi työttömyys luku varmaan saadaan kelasta kuin tilastokeskuksesta,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

asiakasmääriä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/aktiivimalli-kasvatti-kelan-perustoimeentulotuen-asiakasmaaria/7418280#gs.dgodxx

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu